TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глас на Америка

Турција домаќин на Самит против одлуката на Трамп за Ерусалим

Глас на Америка - пред: 2 часа

Дваесет и двајца исламски лидери се собраа на Самит во Истанбул, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел. Средбата доаѓа во време кога продолжуваат немирите на Блискиот ...

103 поврзани вести »

Осомничениот за нападот во Њујорк обвинет за тероризам

Глас на Америка - пред: 2 часа

Акајед Улах, кој беше повреден при експлозијата, заедно со уште двајца други, се соочува со можен доживотен затвор Федералните обвинители на САД изјавија дека имигрантот од Бангладеш е обвинет за тероризам, откако наводно детонирал бомба во тунел на ...

49 поврзани вести »

Тилерсон повика на разговори со Северна Кореја, без предуслови

Глас на Америка - пред: 3 часа

Државниот секретар на САД рече дека Пјонгјанг мора да го промени правецот со нуклераните програми Државниот секретар Рекс Тилерсон нуди да почне отворени разговори со Северна Кореја без предуслови, но, рече дека Пјонгјанг мора да изрази волја да го ...

66 поврзани вести »

Демократот Даг Џонс победи во Алабама

Глас на Америка - пред: 3 часа

Заклетвата на идниот сенатор ќе биде во јануари, а неговата победа многумина ја гледаат како пораз на Републиканската партија Демократот Даг Џонс победи на специјалните избори вчера, и ќе ја претставува Алабама во Сенатот на САД.

13 поврзани вести »

Путин: Мисијата во Сирија е остварена

Глас на Америка - пред: 20 часа

Со посетата на Блискиот исток, рускиот претседател ја започна претседателската кампања Владимир Путин минатата недела потврди дека на изборите закажани напролет ќе побара петти мандат како претседател на Русија, а неделава ја започна предизборната ...

31 поврзани вести »

Нимиц најави интензивирање на преговорите за решавање на спорот со Грција

Глас на Америка - пред: 23 часа

Медијаторот е оптимист дека до решение ќе се стигне во текот на наредната година. Нов предлог засега нема. Новата средба со преговарачките тимови е закажана веќе во јануари БРИСЕЛ - Македонија и Грција покажуваат напредок и подготвеност да се реши ...

82 поврзани вести »

Легализација на канабисот, но со строга контрола

Глас на Америка - пред: 1 ден

Правниците сметаат дека декриминализацијата или легализацијата на канабисот во Македонија може да се спроведе, но не по секоја цена СКОПЈЕ- Употребата и одгледување на канабис во Македонија може и треба да се декриминалзира и легализира, особено ...

Самит за климатски промени во Париз

Глас на Америка - 12.12.2017

Францускиот претседател бара поголеми инвестиции во обновливи извори на енергија Францускиот претседател Емануел Макрон е домаќин на самитот на светски филантропи со цел да ги охрабри инвестициите поврзани со климатските промени.

50 поврзани вести »

Калифорнија уште гори

Глас на Америка - 12.12.2017

Шумските пожари не стивнуваат Пожарникарски екипи се` уште се обидуваат да ги стават под контрола пожарите во северозападниот дел на Лос Анџелес, Калифорнија, кои станаа едни од најголемите пожари во историјата на оваа сојузна држава.

13 поврзани вести »

ЕУ нема да го признае Ерусалим за главен град на Израел

Глас на Америка - 12.12.2017

Могерини рече дека Унијата нема да му се приклучи на Трамп во одлуката за признавање, и оти верува во решение, кое значи две држави една до друга Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вели дека верува оти повеќето или сите европски држави, ќе ги ...

103 поврзани вести »

Алабама денес гласа за нов сенатор

Глас на Америка - 12.12.2017

Во трка се контроверзниот републиканец Рој Мур, кој се соочува со обвинувања за сексуално вознемирување, и демократот Даг Џонс, поранешен обвинител Граѓаните на Алабама денес гласаат за сенатор, кој треба да го замени Џеф Сешнс, кој стана главен ...

13 поврзани вести »

Трамп потпиша директива за испраќање астронаути на Месечината и на Марс

Глас на Америка - 11.12.2017

ВАШИНГТОН — Претседателот на САД Доналд Трамп, потпиша директива со која НАСА ќе треба да ја ревитализира програмата за повторно испраќање на американски астронаути на Месечината, а потоа и на Марс.

28 поврзани вести »

Да не се трујат кучињата, туку да се стерилизираат

Глас на Америка - 11.12.2017

Надлежните предупредуваат граѓаните сами да не преземаат мерки против бездомните кучиња, и најавија итни мерки за решавање на проблемот СКОПЈЕ — Жестока полемика меѓу заштитниците на правата животните и искасаните граѓани од кучиња скитници и ...

82 поврзани вести »

Путин наредил „значајно“ повлекување на руските сили од Сирија

Глас на Америка - 11.12.2017

Рускиот претседател Владимир Путин индицираше дека наредил „значително повлекување“ на руската армија од Сирија, по преземањето на контролата во поголем дел од државата. Рускиот претседател ги посети Турција, Сирија, и Египет осврнувајќи се на ...

31 поврзани вести »

Обид за терористички напад во Њујорк

Глас на Америка - 11.12.2017

Ова денеска го изјави градоначалникот Бил Де Бласио, а властите потврдија дека напаѓачот е по потекло од Бангладеш, којшто живеел во Бруклин Њујоршката полиција соопшти дека едно лице е приведено по денешната експлозија на автобуска станица на Тајмс ...

49 поврзани вести »

ЕУ: Ерусалим да биде главен град на две држави

Глас на Америка - 11.12.2017

Пораката уследи неколку дена откако претседателот на САД Доналд Трамп го призна Ерусалим како главен град, што предизвика пофалби од Израел, но критика кај оние кои сметаат дека чекорот од на штета на израелско-палестинскиот мировен процес ...

103 поврзани вести »