TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравство24

Дел од Клинички утре без вода

Здравство24 - пред: 23 мин

Клиниката за хематологија, Институтот за трансфузиона медицина и повеќе улици во општина Центар утре ќе останат без вода од 8.30 часот. Без водоснабдување ќе бидат и корисниците лоцирани на улиците „Ацо Караманов“, „Питу Гули“, „Димитар Пандилов“, ...

10 поврзани вести »

Куче искасапило дете во парк, сопственикот побегнал!

Здравство24 - пред: 2 часа

-Врз мојата ќеркичка (9) скокна куче јапонска акита и ја фати за усните. И направи ужасни повреди и и ги искрши забите. Таа е оперирана во детската болница и сега се наоѓа на домашно лекување, раскажува Видо Раѓеновиќ од Нови Сад.

6 поврзани вести »

Родените меѓу 1980 и 1994 годинa се најголеми нарциси

Здравство24 - пред: 2 часа

Родените меѓу 1980 и 1994 година се најголеми нарциси, покажа едно истражување врз младите. Овие деца уште се нарекуваат и милениумци. Постарите генерации сметаат дека нарцисизмот на милениумците е многу поголем од тоа што тие самите признаваат.

5 поврзани вести »

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Здравство24 - пред: 3 часа

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини во северозападните делови од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во северозападните делови (15л/м2).

95 поврзани вести »

Не ги бројте калориите ако сакате да ослабнете

Здравство24 - пред: 19 часа

Секојпат кога сакаме да ослабнеме, почнуваме да ги мериме калориите. Поточно речено, ги ограничуваме, што може да биде исплатливо во кус рок, се додека сето тоа не не проголта… Но, пред да дојдете до тоа ниво на лудило, слушнете го советов и ...

7 поврзани вести »

Се заљубил во нејзиниот глас по телефон, се шокирал кога ја запознал но ја земал за жена!

Здравство24 - пред: 19 часа

Софиан Лохо Дандел (28) механичар од Индонезија минатата година се јавил на телефон, а од другата страна слушнал глас во кој се заљубил. Во тој момент не можел да замисли дека еден ден ќе се ожени со таа личност.

9 поврзани вести »

Годинава направени четири трансплантации на бубрег од жив донор, од кадавер нема подолго време

Здравство24 - пред: 20 часа

Минатиот петок беше направена последната трансплантација, која е успешна, значи сите параментри за бубрежната функција се нормализирани и очекуваме пациентот набрзо ќе биде пуштен дома, изјави директорот на Клиниката за нефрологија проф.д-р ...

30 поврзани вести »

Клиниката за нефрологија доби сертификат за акредитација

Здравство24 - пред: 21 часа

Сертификат за акредитација доби Универзитетската Клиника за нефрологија, која по неодамна спроведеното надворешно оценување од страна на експертски тим на Агенцијата за квалитет и акредитација на здравствените установи, ги исполни задолжителните ...

30 поврзани вести »

Утре во Македонија дожд и до 15л/м2

Здравство24 - 24.02.2017

Дожд на пониските и снег на повисоките делови од земјава не очекува утре, за кога метеоролозите најавуваат и пад на температурата за осум до девет степени. Од УХМР информираат дека во текот на ноќта и утре нашето подрачје ќе биде под влијание на ...

95 поврзани вести »

Шкотски политичари го прифатиле предизвикот на луѓето со попреченост и прошетале во инвалидски колички

Здравство24 - 24.02.2017

Претставници на регионалните власти во Шкотска го прифатија предизвикот на луѓето со попреченост и прошетаа низ градот Инвернес во колички. Обиколката имаше за цел да ја истакне потребата од подобрување на пристапноста на луѓето во колички до ...

5 поврзани вести »

Видео: Совети за прва помош, како да спасите нечиј живот?

Здравство24 - 24.02.2017

Давањето на прва помош е една од најзначајните работи кои треба да ги знае секој човек. Не се знае кога и дали воопшто ќе ни бидат потребни техниките за давање на прва помош, но истите ќе значат живот или смрт доколку дојде момент да ги примениме.

4 поврзани вести »

Три лица повредени во девет сообраќајки во Скопје

Здравство24 - 24.02.2017

Девет сообраќајни незгоди се случиле во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Од нив, четири се со телесни повреди, а три со материјална штета. Од страна на сообраќајната полиција вчера санкционирани се 35 возачи кои се движеле со ...

„Шкрипењето“ повеќе ги оштетува забите од џвакањето

Здравство24 - 24.02.2017

Горните и долните заби треба да се допираат само кога се јаде. Но, секој втор човек повремено „шкрипи“ со забите, а секој петти тоа го прави редовно, велат стоматолозите. Некои луѓе шкрипат со забите само во сон, што се нарекува бруксизам, а други ...

6 поврзани вести »

Холандија донираше медицинска опрема и материјали на Здравствен дом Скопје

Здравство24 - 23.02.2017

Медицинската опрема и материјали донирани од Кралството Холандија по поплавите во Скопје и неговата околина во соработка со Министерството за здравство, а со одлука на Влада на Р.Македонија е доделена на трајно користење на ЈЗУ Здравствен Дом на ...

4 поврзани вести »

Дури 96 проценти од македонските средношколци учат по два странски јазици

Здравство24 - 23.02.2017

Средношколците од Република Македонија, Луксембург и Лихтенштајн во најголем процент во Европа учат по најмалку два странски јазика за време на своето школување, јави дописникот на МИА од Брисел.

Медицински материјали и опрема донација доби Клиничката болница Штип

Здравство24 - 23.02.2017

Хуманитарната организација „ХиКоДе“ од Австрија денеска на Клиничката болница во Штип и донираше опрема и потрошен медицински материјал во вредност од над 350.000 евра. Директорката на Клиничка болница-Штип, Елизабета Папарова истакна дека ова е ...

Без струја утре повеќе скопски населби

Здравство24 - 23.02.2017

Поради технички зафати во електромрежата, утре, од 08:30 до 11:00 часот, без струја ќе бидат корисници од дел од ул. „Дрезденска и Алжирска“ во општина Карпош, а од 08:30 до 11:30 часот, корисници од делови од улиците „Аминта Трети“ и „Никола ...

25 поврзани вести »

Утре во Македонија температура до 21 степен, а во недела до 12 степени

Здравство24 - 23.02.2017

Времето утре во Македонија ќе биде релативно топло со мала облачност која во текот на денот ќе се проширува. Ќе дува умерен јужен ветер кој во западните делови повремено ќе засилува. Утринската температура ќе се движи од минус два до три, а дневната ...

45 поврзани вести »

Клиниката за детска хирургија ќе добие двојно поголем буџет од ФЗОМ за повеќе здравствени услуги

Здравство24 - 23.02.2017

Фондот за здравствено осигурување на Македонија за годинава определи буџет од околу 133 милиони денари наменет за Универзитетската Клиника за детска хирургија, кој е поголем за околу 9 милиони денари од буџетот за изминатата година.

30 поврзани вести »