TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Храна / Фитнес

Домашно кондензирано млеко

Мои рецепти - пред: 23 часа

Ставете го млекото во тенџере, додадете шеќер измешајте, оставете да зоврие. Кога ќе зоврие млекото со шеќерот, намалете ја температурата и варете околу час и половина, понекогаш промешувајте. Треба да се намали млекото.

Триаголници со кондензирано млеко и чоколадо

Мои рецепти
2 поврзани вести »

Еве зошто бадемите и лешниците се ставаат под вода пред јадење

Gotvi.mk - пред: 22 часа

Иако речиси никој не го прави ова, бадемите, лешниците и другите апетисани треба да се мијат пред да се консумираат. Никогаш не можеме да знаеме со сигурност каде биле складирани, чувани или како биле транспортирани, па затоа е неопходно да се ...

Еве зошто бадемите и лешниците се ставаат под вода пред јадење

Exclusive.mk
2 поврзани вести »

Правилно консумирајте лимон и кажете збогум на килограмите и депресијата

Gotvi.mk - 19.11.2017

Лимонот е овошје кое се користи од древните времиња, има многу витамини, не само витамин Ц, туку и витамин Б, калиум, калциум, фосфор, магнезиум и многу помага за здравјето. Најдобар начин да користите лимон е да биде замрзнат и тоа со кората, а ова ...

Цвекло со еден додаток – Највкусна салата или мезе

Gotvi.mk - 18.11.2017

Салатата од цвекло е исклучително вкусна, а освен тоа е богата и со витамини, магнезиум, калциум, калиум и многу здруги здрави состојки. Во комбинација со лукот, кој исто така е познат по големите здравствени придобивки од неговото консумирање, ќе ...

Брз здрав оброк за сите: Печен карфиол со кашкавал

Точка
2 поврзани вести »

Чорба со печени пиперки и домати

Мои рецепти - 18.11.2017

Една идеја за лесна, вкусна чорба, додека сеуште има црвени пиперки на пазарите. Подготовка 1. За да ја подготвите чорбата, најпрво на масло се запржуваат кромидот и лукот кратко време само да овенат.

Брз колач со гриз

Мои рецепти - 18.11.2017

Многу брз и едноставен рецепт за кој ви е потребно помалку од 30 мин. 1. Се редат во четвртаст калап (од делимано ) бисквити 3х3 реда.(не се топат во млеко). 2. Се вари првиот бел фил и додека е врел се истура врз бисквитите. 3.

Најдобриот рецепт за одржување дрвени кујнски елементи

Gotvi.mk - 18.11.2017

На дрвените површини во вашата кујна потребна им е посебна нега. Хемикалиите во детергентите за чистење можат да го оштетат површинскиот слој на дрвените кујнски елементи. Поради тоа пожелно е да ги замените потенцијално токсичните материјали со ...

Секогаш мијте ги конзервите пред употреба

Gotvi.mk - 18.11.2017

Храната која ја купуваме во конзерва, најчесто ја ставаме во чинија директно по отворањето на конзервата и не обраќаме многу внимание на неа. Сепак, самата конзерва стои во пакети, потоа на рафт во продавница, во кесе, па во ладилник, а со самото ...

Корн флекс колачиња – одличен рецепт (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 18.11.2017

Лесо и брзо подгответе вкусни корн флекс колачиња кои ќе ве освојат! Состојки: 250 гр корн флекс 250 гр маргарин 8 лажици мед 150 гр чоколадо 100 гр суво грозје Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица ...

Совети за правилно користење на етерични масла

Сè за храна - 18.11.2017

Во последно време, етеричните масла се препорачуваат како помошно средство за лекување на многу заболувања и здравствени состојби. Но, пред да се почне со употреба на етерични масла важно е да се внимава на начинот на нивното користење.