TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Храна / Фитнес

Цепкани пиперки

Мои рецепти - пред: 21 часа

1. Пиперките ги печиме, лупиме и ги оставаме да се исцедат. 2. Магдоносот го сецкаме, лукот го чистиме и сецкаме. 3. Во големо тенџере на оган ги ставаме киселината, маслото, шеќерот и солта да зовријат. 4. Пиперките ги сецкаме или цепкаме со раце.

Погачици со сирење од само три состојки

Gotvi.mk - пред: 21 часа

Погачици за родендени или како грицки за викенд. Уживајте во финиот вкус… Состојки: 300 гр фета сирење 250 гр маргарин 300-350 гр брашно 1 јајце за премачкување сол ако сирењето не е солено Начин на подготовка: Изгмечете го сирењето, додајте ...

Вкусен појадок за енергичен ден

Мама365 - пред: 17 часа

Богат со витамини и растителни влакна, овој појадок со овесни снегулки ќе ви обезбеди доволно енергија во текот на целиот ...

Неколку симптоми кои укажуваат на рак на дебелото црево

Exclusive.mk - пред: 20 часа

Најдобриот и најефикасниот начин за третман на рак на дебелото црево е нејзиното рано откривање, толку рано, уште пред да предизвика појава на било какви симптоми. Најчести симптоми на ова заболување се: Промена на начинот на дефекација, односно ...

Први симптоми кои укажуваат дека лактозата е штетна за вас

Gotvi.mk
2 поврзани вести »

Пилешки медаљони со зеленчук и њоки

Gotvi.mk - пред: 22 часа

На своите најблиски подгответе им вкусно јадење – пилешки медаљони и њоки. Состојки: 1 фант за гулаш и паприкаш 500 гр пилешко филе насечкано на медаљони 200 гр морков 150 гр кромид 250 гр праз 2-3 чешниња лук 60 мл бело вино 50 мл масло 500 гр њоки ...

Кифлички

Мои рецепти - пред: 23 часа

Рецепти за кифлички и месенко никогаш доста.:) Навидум сите слични, но сепак различни. Еве уште еден во таа низа. :) Од сите наведени состојки се замесува средно меко тесто. Убаво се изработува и се остава на топло да го дуплира волуменот.

Вкусен и необичен: Леопард колач кој освојува! (ВИДЕО)

Gotvi.mk - пред: 23 часа

Уживајте во божанствениот мирис и вкус на овој десерт… Состојки: 500-600 гр брашно 100 мл млеко 200 мл јогурт 100 гр чоколадо кора од лимон 50 гр путер 2 јајца 50 гр мелени ореви 1 лажица шеќер Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ ...

Храна која спречува расипување на забите

Идивиди - 17.11.2017

Одржувањето на здравјето на забите е од исклучителна важност, а тоа не се прави само со нивно редовно миење и отстранување на забниот камен, туку и со исхраната. Еве која храна придонесува за спречување на расипувањето на забите: 1) Јајца Богати се ...

Намирници кои ги штитат забите од расипување

Таратур
2 поврзани вести »

Свинско каре со јаболка и жалфија

Мои рецепти - 17.11.2017

Денес имавме многу вкусен ручек, можеби за некого невообичаен. Пробајте нема да згрешите. Измиеното свинско каре го сечиме на парчиња, го наросуваме со свежо мелен бибер, сол, малку масло и го оставаме во фрижидер да одстои барем еден час.

Брзи, непечени рум бомбици

Попара - 17.11.2017

Состојки: 250g маргарин 250g шеќер во прав 250g мелен кекс 100g мелени ореви 2 лажици рум 100g суво грозје 100g чоколадо Подготовка: Изматете го маргаринот и шеќерот во прав, па додајте го кексот, измелените ореви и румот.

Брзи, непечени рум бомбици

Локално
2 поврзани вести »