TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Научно потврдено: Опсесивната потреба за селфи е болест која штотуку го доби своето име

Точка - пред: 4 часа

Британските истражувачи го утврдија постоењето на болеста наречена “селфитис”, која всушност претставува опсесивно фотографирање на селфија. Овој збор првпат се појавил во 2014 година во рамки на лажна вест во која селфитисот бил сместен на листата ...

Опседнатите со селфи имаат психичка дијагноза

Локално

Еве кои грешки ги правите кога фотографирате селфи!

Sky

Научно докажано: Потребата за селфи е болест која има име

Студенти
4 поврзани вести »

Антибиотици се пијат и кога треба и кога не треба, бактериите стануваат отпорни

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Граѓаните на Македонија, но и воопшто во југоисточна Европа, пијат антибиотици и кога треба и кога не треба. Непотребната употреба може да создаде отпорност на лековите, па во иднина, и кога ќе има потреба од нив, тие да не функционираат.

Алармантно, месото полно со антибиотици прави да не дејствуваат лекарствата кога сте болни

Скопје24

Совети за зима без антибиотици

Мама365
3 поврзани вести »

На овој начин не смеете да конзумирате витамин Ц: Сите го пиете, а не знаете колку е опасно

Сваштарник - пред: 7 часа

Витамини се од суштинско значење за здравјето и виталноста на телото, но ретко кој знае дека земањето витамински таблети може да предизвика сериозни проблеми во телото. Истражувањата покажаа дека често земањето витамински таблети може да предизвика ...

Ленено семе и храна и лек

Скопје24

8 вида зеленчук за зимските денови

Скопје24

5 намирници кои се борат против опаѓањето на косата

Сè за храна

Кумановски м.

5 поврзани вести »

Навики кои ќе ви помогнат да се ослободите од проблемите со сонот

Црнобело - пред: 10 часа

Природата на сонот е многу широко поле за истражување, а научниците секоја година откриваат по неко иинтересни факти. На пример, експеримент со 60 парови, покажал дека кавгите и нетолеранцијата кон партнерот, се директно поврзани со квалитетот на ...

Неколку корисни совети за полесно будење и добар сон

Кајгана

„ЗОШТО ТРЕБА ДА СЕ СПИЕ ВО ТЕМНИЦА?“ Сте се запрашале ли некогаш!

Exclusive.mk

Осум совети за полесно будење и подобар сон

Точка

Студенти Вечер

6 поврзани вести »

Србин прв во регионот доби вештачко срце

еМагазин - пред: 11 часа

Зоран Миличевиќ (45), татко на две деца е првиот пациент кој во регионот доби вештачки орган, пренесува српски Курир. На Институтот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“ тој доби потполно вештачко срце, кое чини 200 илјади евра, кое е добиено како ...

Вградено првото вештачко срце во институтот „Дедиње“ во Белград

+инфо

Вградено првото вештачко срце во институтот „Дедиње“ во Белград...

Н.Македонија

Вградено првото вештачко срце во институтот „Дедиње“ во Белград

24 Вести

А1 On Либертас Скопје24 Студенти

8 поврзани вести »

Истражувачите открија! СЕКСОТ Е ЛЕК ПРОТИВ СТАРЕЕЊЕ!

Exclusive.mk - пред: 11 часа

Една нова студија тврди дека е неопходно да се води љубов барем еднаш неделно за да се направи сексот ефикасен и да почне позитивно да влијае на здравјето, според студијата на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско.

Колку често треба да водиме љубов за да бидеме поздрави?

Слободен Печат

Сексот е лек против стареење

Вечер

Колку пати да водиме љубов за да бидеме здрави

Мама365
4 поврзани вести »

Какаото е лек за многу болести – еве зошто треба да го пиете

Sky - пред: 1 час

Какаото е познато како чувар од слободни радикали, ги намалува стресот и депресијата, штити од болести на срцето и крвните садови како и од многу видови канцер. Какаото е одличен извор на железо! Освен тоа, какаото: – го регулира нивото на шеќер и ...

ДЛАНКА ДИЕТА: Како да ја одредите правилната порција храна

Скопје24 - пред: 4 часа

Дланката може да служи како мерка за одредување на количината на храната што можете да ја јадете. Дланка диетата одамна е хит во светот. Тоа е едноставна мерка за висината на храната што можете да ја јадете за да не добиете премногу калории.

Кога треба да си легнете ако станувате рано наутро?

Кајгана - пред: 7 часа

Доколку сте вработени, или пак посетувате некаква настава, многу е важно да станете рано наутро и да се разбудите одморени. Но, дали постои идеално време во кое треба да заспиете за да си го олесните будењето? Веројатно имате слушнато за РЕМ ...

Само една лажица и ќе го испразните стомакот за 2 минути – ќе ги исчистите и отровите од телото

Sky - пред: 3 часа

Нашите црева се многу важни и од време на време треба да се прочистат од отрови кои се собираат во организмот, поради конзумирање на разни намирници. Овој лек се покажал како многу ефикасен за тоа.