TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Најефикасен начин да ги откажете цигарите

Кајгана - тукушто објавено

Резултатите од новото истражување кое било спроведено на Универзитетот Оксфорд покажало дека наглото откажување на цигари навистина е најдобар и најефикасен начин да прекинете со пушењето.

Официјално докажано: Најдобриот начин да ги оставите цигарите

Newsroom

Ова е најдобриот начин како да престанете да пушите цигари

Република

Ова е најдобриот начин како да престанете да пушите цигари

Exclusive.mk

Курир Сител Маркукуле

7 поврзани вести »

Должината на вашата дланка открива интересни информации за вашиот карактер

Кафе пауза - пред: 3 часа

Должината на вашата дланка во однос на должината на раката може да открие неколку занимливости за вашиот карактер, како и за вашите таленти и склоности. Ставете ја левата дланка на подлактницата така што палецот да биде покрај лакотот, а средниот ...

Зошто ни земаат крв од четвртиот прст?

Факултети

Зошто ни земаат крв баш од четвртиот прст

365
3 поврзани вести »

Кога е најдобро во текот на денот да се испие првото кафе?

Убавина и Здравје - пред: 1 час

Не сте ги отвориле ни очите а веќе размислувате за пиење на омиленото кафе. Ви звучи познато? Меѓутоа, експертите сметаат дека веднаш по будењето не е идеално време за практикување на овој омилен утрински ритуал.

Кога е најдобро време да се испие првото кафе?

Точка

Не е веднаш по будењето: Кога е најдобро време за првото кафе?

Точка

Кога е најдобро време да се испие првото кафе?

Exclusive.mk
4 поврзани вести »

Луѓето што често јадат свежо овошје и зеленчук се посреќни

Мама365 - пред: 13 часа

Научниците тврдат дека не постои сомнеж во поглед на фактот дека оние луѓе кои што во својата исхрана почесто предност даваат на свежото овошје и зеленчук се во многу подобра здравствена состојба и се чувствуваат посреќни.

Зачинета храна и многу супи: Здрави навики од различни земји во светот

Црнобело

За среќа јадете јаболко, пиперка и домат

Република

Зачинета храна и многу супи: Здрави навики од различни земји во светот

Орбис
4 поврзани вести »

Жените се повозвишени суштества

Сител - 16.10.2017

На сите ни е познат фактот дека жените се великодушни божици, кои ќе направат што било за своите пријатели, членовите на семејството или за кого било друг, но мажите едноставно, не се такви.

Жените се повозвишени суштества

+инфо

Истражување: Жените се великодушни, мажите себични

Република
3 поврзани вести »

Научниците тврдат: Шеќерот ги „буди“ клетките на ракот и го прави поагресивен

Република - пред: 2 часа

Научниците откриле дека шеќерот ги „буди“ клетките на ракот и го прави туморот поагресивен. Резултатите од деветгодишниот истражувачки проект во Белгија кој е објавен во списанието „Nature Communications“ го сметаат за клучно во истражувањето на ...

Шеќерот ги буди ќелиите на карциномот и го прави поагресивен

Локално
2 поврзани вести »

Како влијае есента на здравјето?

Кајгана - пред: 2 часа

Есента е период кога сте стално уморни без причина, но и низа на други симптоми кои се проследени со доаѓањето на ова годишно време. Прочитајте неколку есенски „маки“, но и решенија. Деновите се пократки, времето се расипува, а со тоа се расипува и ...

Паметен телефон -„дрога“ која постепено треба да се одвикнува

Кајгана - пред: 2 часа

Ако во секој слободен момент посегнувате по вашиот паметен телефон, можеби е време да прекинете со таа пракса, сметаат докторите, додавајќи дека во никој случај тоа не треба да се прави нагло.

Паметен телефон – „дрога“ од која треба да се одвикнуваме постепено

Курир
2 поврзани вести »

За да бидете здрави, не ја бојадисувајте косата повеќе од 6 пати годишно

Локално - пред: 1 час

Британски специјалист ги советува жените да ја бојадисуваат косата само 6 пати годишно и тоа со природни производи, ако не сакаат да заболат од рак, пишува Daily Mail. Проф. Кефа Мокел е хирург во болницата Принцеза Грејс во Лондон.

Фарбата за коса може да предизвика рак на дојка

Кајгана
2 поврзани вести »

9 причини заради кои Азијците се слаби

Црнобело - пред: 4 часа

Статистички, Азијците се најслабите и најтенките луѓе на планетата Земја. Многумина за тоа велат дека генетиката игра улога, но тоа е само делумно точно. Најголема улога во ова играат традициите и навиките кои тие ги имаат за да бидат фит.