TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Пиењето кафе има позитивен ефект врз здравјето

Алсат-М - пред: 14 часа

– Универзитетот Саутемптон објави анализа за влијанието на кафето врз нашето тело, заснована на повеќе 200 трудови. Имено, истражувачите дојдоа до заклучок дека умереното пиење кафе не претставува опасност по здравјето, а три до четири филџани ...

Колку кафе дневно може да има позитивно влијание за здравјето?

Кајгана

Толкување на алкохолите: Вино, пиво или жестоко – не е сеедно!

Таратур

Кафето- штетно или не?

Fashionel

Стандард Среќа.mk Newsroom еМагазин Кајгана еМагазин

10 поврзани вести »

Kои навики предизвикуваат акни?

Локално - пред: 13 часа

Веројатно вие го миете лицето секој ден за да се заштитите од досадните мозолчиња. Излегува, сепак, дека некои од нашите секојдневни навики може да бидат причина за појава на акни. Дали се препознавате себеси во некои од овие навики? Допирање на ...

9 одлични совети за заштита на кожата од студеното време

Ladybook

Колку брчки е нормално да имате на 20, 30 и 40 години?

Скопје инфо

Студот е пред врата, како да се заштити кожата

Вечер
4 поврзани вести »

Имате чести главоболки, грчеви или проблеми со ноктите - веднаш преземете мерки

Сител - пред: 18 часа

Различни недостатоци на минерали и витамини може да предизвикаат различни здравствени проблеми. Погледнете ја листата на најчести симптоми на недостиг на минерали и витамини во вашето тело: 1.

Телото секогаш ве предупредува: Доколку забележите некои од овие 10 симптоми, време е за паника

Сител

Доколку ги имате овие 10 симптоми посетете доктор

Пулс24
3 поврзани вести »

Руски доктор открил таен рецепт за имунитет на децата – може да го приготвите дома

Вечер - пред: 18 часа

Многу родители веруваат дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае на зајакнувањето на имунитетот кај децата, меѓутоа, еве што советува Јевгениј Комаровски, познатиот лекар и автор на многу книги за деца.

Руски доктор открил тајна за детски имунитет: „Не ги лекувајте со чудотворни лекови, туку со ова“

Репортер

Руски доктор открил таен рецепт за имунитет на децата – може да го приготвите дома

Република
3 поврзани вести »

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Кајгана - 22.11.2017

Дали честите промени на времето може да влијаат врз болката во зглобовите, поточно кај луѓето кои боледуваат од артритис? Многу луѓе тврдат дека чувствуваат промени, дека ќе врне дожд или дека „ќе се расипе времето“ кога ги врти колено или ...

Како времето влијае на болките во зглобовите?

Слободен Печат

Зошто е корисен витаминот Д?

Стандард
3 поврзани вести »

Пет работи што се понездрави од пушењето цигари

Скопје инфо - 22.11.2017

Пушењето цигари е штетно по здравјето, но модерните времиња носат бројни навики кои се уште поштетни – предупредуваат американските научници. Осаменост Новите истражувања покажуваат дека социјалната изолација е еднакво штетна по вашето здравје, како ...

42% од случаите на рак во САД се должи на нездравиот начин на живот

Стандард

Цигарите биле штетни? Не, овие работи се многу полоши

Вечер
3 поврзани вести »

Ранички во устата: Со овој напиток афтите ќе изчезнат за неколку часа

Сител - пред: 6 часа

Раничките на слузокожата на устата се чест и премногу непријатен проблем. Најчесто настануваат во внатрешните страни на устата и образите но нечесто и на јазикот. Иако се ситни раничките (пликовите) се доста болни и досадни.

Домашни лекови за настинка, грип и кашлица

Кајгана - пред: 10 часа

Сезоната на настинки е во полн ек, а променливото време само придонесува за пад на имунитетот и подложнот на вируси и бактерии. Овие три домашни лекови ќе ви го подобрат имунитетот и ќе ве заштитат на природен начин од настинки, грип и ...

Пет супстанци кои предизвикуваат најголема зависност

Кајгана - пред: 11 часа

Различни супстанци влијаат различно кај одредени индивидуи, посебно кога се работи за зависност од истите. Тешко е да се направи конечен ранкинг, но група експерти пробаа да дојдат до ранкинг кој во најмала рака би ја опишал опасноста од овие ...

Симптоми кои покажуваат дека сте под стрес

Пулс24 - пред: 11 часа

Прераното обелување на косата се случува поради неподносливиот стрес или генетски. Денес дури и млади луѓе од 20 години имаат бела коса. Други симптоми кои предупредуваат на преголем стрес се: Силно чукање на срцето - стресот доведува до ...

Стресот се одразува преку овие последици, а не сме ни свесни за тоа

Среќа.mk
2 поврзани вести »