TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Лекарите: Лицето ви зборува дека ја имате оваа опасна болест

Слободен Печат - пред: 2 часа

Иако проблемот со влакната на лицето за некого е неважно, тоа може да биде и симптом на синдром на полицистични јајчници (ПЦОС). И оваа состојба може да предизвика уште посериозни проблеми, вклучувајќи рак, дијабетес тип 2 и неплодност, велат од ...

Лекарите предупредуваат: Лицето ви зборува дека ја имате оваа опасна болест

iPortal
2 поврзани вести »

Сестри, инкубатори, лекари, возила - што сè надостасува за здрави и живи бебиња

+инфо - пред: 5 часа

Би требало да се истражат сите смртни случаи на бебиња, не за да се казни медицинскиот персонал за грешките, туку за да се откријат причините. Македонија ќе мора да ги преземе сите неопходни чекори за да стигне до крајната цел намалување на ...

Загадувањето на воздухот штетно влијае и врз бубрезите

МРТ - пред: 7 часа

Според овие наоди, хроничните бубрежни болести се значително зголемени во деловите на САД кои бележат поголемо загадување на воздухот. Истражување спроведено од научници на Универзитетот на Мичиген укажува на поврзаност на изложеноста на загаден ...

Синдромот на скршено срце го оштетува срцето исто како и инфаркт

Локално - пред: 2 часа

Скршеното срце може да предизвика оштетувања на срцевиот мускул исто како и срцевиот удар. Главно, тоа се јавува како резултат на емоционален стрес, предизвикан од тага или лошо раскинување.

Емоционалниот стрес е штетен за срцето како и инфарктот

Кајгана
2 поврзани вести »

Дали срцето може да застане за време на сексуален однос?

Идивиди - пред: 5 часа

Научниците од Американскиот институт за болести на срцето после прегледани повеќе податоци од случаи каде смртта настанала поради срцев застој дојдоа до заклучок дека само 34 случаи од нив се случиле за време на сексуален однос.

Студија: Лицата над 40 години треба да работат три дена неделно

Newsroom - пред: 3 часа

Во неодамнешната студија објавена во „Melbourne Institute Worker Paper“, во која учествувале 3. 000 мажи и 3, 500 жени од Австралија, било потврдено дека когнитивната ефикасност на средовечните луѓе е подобра кога работат по 25 часа неделно.

Антибиотиците ја нарушуваат природната рамнотежа во цревата

Кајгана - пред: 6 часа

Антибиотиците масовно се користат, благодарение на нив успешно се лекуваат дури и најтешките инфекции, но речиси и да не постои ниту еден лек од таа група кој не ја нарушува природната рамнотежа во цревата.

Кралска крема за вашето лице

Fashionel - пред: 6 часа

Секогаш сме во потрага на вистинската крема за околу очи и нега за нашето лице. Guerlain Exclusive се чини дека отсекогаш го имала одговорот на сите наши сомнежи. Производите кои денес ви ги претставуваме се навистина едни од најдобрите во светот.

Најчудните медицински постапки што некогаш сте ги виделе

Скопје24 - пред: 4 часа

Исто како и секое друго научно поле, медицината помина низ непријатен период кога медицинските третмани изгледаа апсурдно, но се покажа како многу ефикасна во извршувањето на работата. Тоа беше фаза кога дијагностицирањето, лековите и процедурите сè ...

Тивко и смртоносно – Секоја жена треба да ги знае предупредувачките знаци на ракот на јајниците

Скопје24 - пред: 8 часа

Ракот на јајниците е застрашувачки и потенцијално смртоносен рак кој влијае на жените, особено постарите жени. Тоа е еден од најчестите видови на рак, а во 2016 година, 152.000 жени починале од рак на јајниците.

Не ја игнорирајте болката во грло, ова се симптоми за рак на крајници

Exclusive.mk
2 поврзани вести »