TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Јадете зелка секојдневно? Еве што може да ви се случи

Sky - пред: 5 часа

Зелката зазема водечко место на листата најздрави намирници. Содржината на витамин Ц и сулфур во зелката ги отстранува отровите кои се главни причинители за кожни болести и реуматизам. Со своите лековити својства, посебно антиоксидансите, зелката ја ...

Јадете зелка секојдневно? Еве што може да ви се случи

Скопје24
2 поврзани вести »

Тивко и смртоносно – Секоја жена треба да ги знае предупредувачките знаци на ракот на јајниците

Скопје24 - пред: 10 часа

Ракот на јајниците е застрашувачки и потенцијално смртоносен рак кој влијае на жените, особено постарите жени. Тоа е еден од најчестите видови на рак, а во 2016 година, 152.000 жени починале од рак на јајниците.

Не ја игнорирајте болката во грло, ова се симптоми за рак на крајници

Exclusive.mk
2 поврзани вести »

Отстранување хронична болка преку модификување мозочни кола

Идивиди - пред: 10 часа

Научниците бараат нови начини за третирање на болка кои не вклучуваат опасни и високо зависни лекови како опиоидите, а сега некои истражувачи размислуваат за терапии преку модификување мозочни кола што како резултат го менуваат начинот на кој ...

Лук, натопен во црвено вино: Нема да верувате што се лекува овој рецепт!

Република - пред: 8 часа

Овој хербален лек ги комбинира корисните својства на вашиот омилен лук и црвено вино. Добиената смеса може да спречи многу болести, ја прочистува крвта, го зајакнува имунолошкиот систем, го отстранува лошиот холестерол, го подобрува ...

Бебе во агонија плаче од болки, оваа страшна болест се заканува на сите трудници

Скопје24 - пред: 9 часа

Во јуни 2016 година, Лусинда забележала дека нејзиното 2-годишно момче се однесува чудно и плаче постојано. Како мајка на Ајова веќе имала двегодишна ќерка, таа ја знаеше разликата помеѓу крик на глад и крик за нешто друго.

Зошто имаме непријатен здив наутро?

Кајгана - пред: 10 часа

Колку устата ни е посува, толку се поголеми шансите нашиот здив да биде непријатен. Дишењето на уста, грчењето и употребата на одредени лекови го зголемуваат лошиот здив, бидејќи дополнително ја сушат устата.

Зошто имаме непријатен здив наутро?

Скопје24
2 поврзани вести »

Подобрете го здравјето со јапонската метода - „шумско бањање“

Факултети - пред: 13 часа

Понекогаш на сите ни е потребен свеж шумски воздух. Јапонската практика наречена „шинрин – јоку“ или јапонско шумско бањање е научно докажана метода за намалување на стресот и за зајакнување на имунолошкиот систем.

Шинрин-јоку: Јапонски метод за обновување на здравјето

Шеталиште
2 поврзани вести »

Три деца од две скопски училишта заразени со жолтица

МК News - пред: 23 часа

Три деца од две училишта во скопската населба Ѓорче Петров се разболеле од заразната жолтица А, објавува Факултети.мк.Епидемиолозите од скопскиот Центар за јавно здравје, велат дека случаите се неповрзани, односно децата не се разболеле едно од ...

Заразени деца од жолтица во скопски училишта – кои се најчести симптоми и совети како да се заштитите

Скопје инфо

Заразени деца од жолтица во скопски училишта – кои се најчести симптоми и совети како да се заштитите

Република
3 поврзани вести »

ПРОЧИТАЈТЕ ВНИМАТЕЛНО: Нашите уши кажуваат многу за нашето здравје, не ги игнорирајте овие факти

Скопје24 - пред: 1 ден

Чистењето на ушите еднаш на неколку дена е сосема нормална процедура. Но, не секој знае дека ушната маст има заштитна улога и дека може да биде сериозен индикатор за нашата здравствена состојба.

Дали се лечи зависноста од интернет?

Кајгана - 20.11.2017

Кога зборуваме за болести на зависност, најчесто се помислува на завиност од супстанци како дрога или алкохол, или зависност од чувството на возбуда како секс или коцкање. Меѓутоа, модерното време донесе уште една модерна зависност: интернет.