TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кошарка

Џенинг останува во Басконија до крајот на сезоната

Канал5 - пред: 23 часа

Американскиот кошаркар Мет Џенинг ги исполни очекувањата на раководството на Басконија и потпиша договорот до крајот на сезоната со клубот од Виторија, објави денеска шпанскиот Евролигаш. Одличниот шутер во средината на септември пристигна во ...

„Најкорисен“ професор: Стеф Кари ќе држи онлајн часови по кошарка

Екипа - 17.11.2017

Ѕвездата на Голден стејт вориорс Стеф Кари, започнува кариера во онлајн едукацијата, па ќе биде инструктор по кошарка. Двократниот МВП (најкорисен играч во лигата) се дружува со „Мастерклас“ организацијата за да ги започне првите онлајн часови по ...

Ѕвездата на Голден Стејт со нова професија: Стеф Кари дава часови по кошарка

Точка
2 поврзани вести »

ВИДЕО: Поплавите во Атина направија проблеми за Антиќ и „црвено-белите“

Gol.mk - 17.11.2017

Големото невреме кое неколку дена дивее во Грција, синоќа го зафати и главниот град Атина, а во незгодна ситуација се најдоа и кошаркарите на Црвена Звезда. Улиците на Атина се целосно под вода, па затоа возењето на автобусот на „црвено-белите“ ...

„ПОПЛАВА“ЗА ПЕРО И „ЗВЕЗДАШИТЕ“: Едвај се вратија во хотелот (ВИДЕО)

SportMedia

Антиќ и Ц. Звезда заглавија во поплавите во Атина пред мечот со Олимпијакос

Екипа
3 поврзани вести »

БУШТУР: На нашата страна од семафорот имаме многу нули!

SportMedia - 17.11.2017

Благоја Георгиевски, кај нас и во светот многу попознат како „Буштур“ смета дека е дојдено време за промени на претседателската позиција во нашата кошаркарска федерација. Пред се затоа што во досегашниот мандат, актуелниот претседател на МКФ, Петар ...

Кошаркарките се сѐ подалеку од ЕП...

Н.Македонија - 17.11.2017

Кошаркарките се сѐ подалеку од ЕП Македонската женска кошаркарска репрезентација е сѐ подалеку од пласман на Европското првенство (ЕП) во 2019 година во Летонија и во Србија, откако претрпе висок пораз на гостувањето во Шведска со 51-91.

Скандал во најава: Шпанците ќе им забранат на своите тимови да играат во Евролигата!

Sport 1 - 17.11.2017

Врховниот спортски совет во Шпанија наскоро би можел да направи нешто што малкумина би можеле да се понадеваат дека е можно, а тоа е да им забрани на кошаркарските екипи од оваа земја да играат во Евролигата.

„Кралевите“ се налутија, цехот го плати Уникаха

Екипа - 16.11.2017

Реал Мадрид конечно ја прекина серијата од три порази во Евролигата, откако „кралевите“ вечерва одиграа извонреден натпревар и заслужено го декласираа шпанскиот ривал Уникаха со убедливи 89-57.

ВИДЕО: Макаби изненади во Москва, Панатинаикос го закова Ефес на дното

Gol.mk

Минимална победа на Панатинаикос над Анадолу Ефес

Канал5

Реал ја прекина „црната“ серија

Слободен Печат
4 поврзани вести »

Цело е кога има се - Ембид ја комплетира историската ноќ со најатрактивниот потег во Топ-10 (видео)

SportMedia - 16.11.2017

Џоел Ембид беше незадржлив против Лос Анџелес лејкерс, има ефект за историја, како никој друг пред него, а ноќта за паметење ја заокружи и со најатрактивниот момент во Топ-10 нај-потези во НБА лигата.

НБА Топ 10: Елеганција во движење на Ембид, атракции на Леброн, Порзингис… (Видео)

Дерби
2 поврзани вести »

Дурент се спореди со големиот Џордан во еден сегмент

Спортклуб - 16.11.2017

Ѕвездата во НБА лигата, Кевин Дурент, смета дека Мајкл Џордан своевремено и останатите прославени играчи, не минувале низ сето она низ кое минуваат сегашните ѕвезди. Дурент се најде на мета на критичарите кога ја напушти Оклахома и премина во Голден ...

ВИДЕО: Дончиќ стана МВП, па со „дабл-дабл“ ја разнесе Уникаха!

Gol.mk - 16.11.2017

Екипата на Реал Мадрид ја прекина резултатската криза и конечно им се врати на победите. „Кралевите“ како домаќини го истурија целиот бес врз Уникаха, која во Мадрид ја совладаа со убедливи 89-57 (40-27).