TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балкан

Форум на граѓански здруженија од Западен Балкан во Тирана

Сител - тукушто објавено

Во албанскиот главен град Тирана, од 26 до 28 април, ќе се одржи Форум на граѓански организации од Западен Балкан. На Форумот ќе учествуваат најмалку 100 претставници на граѓански организации од Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, ...

Дачиќ: приоритетна цел на Вучиќ, влез на Србија во ЕУ

Р.С.Европа

Лајчак: Решението повеќе не е Балканот во ЕУ, туку ЕУ на Балканот

МКД

Европејците со закана до Ердоган: Можеби ќе ги редифинираме односите со Турција

Точка

Алсат-М Алсат-М Р.С.Европа Стандард Мета Телевизија Нова Н.Македонија Сител

39 поврзани вести »

Хрватскиот премиер Пленковиќ ги отфрли тврдењата дека Хрватска го релативизира усташтвото

МКД - пред: 7 часа

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ ги офрли во Јасеновац тврдењата дека хрватската влада го релативизира усташтвото и кажа дека му е жал што нема единствена комеморација за жртвите на хрватскиот концентрационен логор од Втората светска војна.

Посебни комеморации за жртвите од логорот Јасеновац

Balkan Insight

Загреб треба да се срами поради наградата што му ја додели на Седлар

Призма
3 поврзани вести »

Турски воени авиони повторно го повредиле грчкиот воздушен простор

Локално - пред: 1 час

Два турски борбени авиони Ф-16 вчера трипати го повредиле грчкиот воздушен простор, во североисточниот, централниот и југоисточниот дел на Егејското Море. Грчките воени власти соопштија дека авионите, заедно со турски авион од типот CN-235, исто ...

Турски воени авиони повторно го повредиле грчкиот воздушен простор

Курир

Турски воени авиони повторно го повредиле грчкиот воздушен простор

Сител

Турски воени авиони повторно го повредиле грчкиот воздушен простор

Пулс24
4 поврзани вести »

Крвава семејна трагедија во Србија

24 Вести - пред: 18 часа

Три лица се убиени, а едно тешко рането во семејно насилство што се случило во местото Бариќ кај Голубац, во Србија. 77-годишниот Божидар со пиштол ги убил синот Мирослав, сопругата Рада и братот на сопругата Павле, а тешко ранета е снаата Горица.

МАСАКР ВО СРБИЈА ЗА АНТЕНА: Гастарбајтер си ги убил синот, жената, шурата, па се самоубил (ФОТО)

Телеграф

Масакар поради семејно наследство: Кој е монструмот кој си го уби семејеството, а потоа се самоуби во црква

Сител

Злостор во Србија: Пензионер ги убил синот, сопругата и шурата, па се самоубил во црква!

Канал5

Press24 Press24 Press24 Press24 Сител Press24 Република Press24

29 поврзани вести »

Рамуш Харадинај доби албанско државјанство

МКД - пред: 12 часа

Албанскиот претседател Бујар Нишани потпиша декрет со кој му се доделува државјанство на Албанија на Рамуш Харадинај, поранешен командант на УЧК, како и на неговата сопруга. На официјалниот сајт на албанскиот претседател е објавен декрет во кој се ...

Нишани му одобри државјанство на Рамуш Харадинај

Алсат-М

Рамуш Харадинај доби албанско државјанство

Макфакс

Нишани му одобри албанско државјанство на Рамуш Харадинај

+инфо

Кајгана Призма Телевизија Нова А1 On Пулс24 ТВ21 Локално Н.Македонија

26 поврзани вести »

САД го предупредија Еди Рама да внимава што зборува

10без10 - пред: 14 часа

Радикализираниот албански Премиер Еди Рама, доби предупредување од САД за неговото однесување и провокации последните месеци со воскреснување на идејата за Голема Албанија. Амбасадорите во Белград, Приштина и во Тирана, Кајл Скот, Доналд Лу и Грег ...

Албанската опозиција ги блокираше патиштата и бара назначување привремена влада

Нетпрес

Симпатизери на опозицијата блокираа патишта низ Албанија

Слободен Печат

Опозицијата во Албанија почна со блокади на патиштата

Канал5

Сител МРТ Стандард Мета Курир Телевизија Нова Макфакс ТВ21

36 поврзани вести »

Грчката Влада ги продолжува преговорите со кредиторите

Локално - пред: 50 мин

Преговарачкиот тим на грчката Влада денеска ќе почне преговори со шефовите на мисијата на кредиторите на Грција, а дискусиите ќе се фокусираат на енергетиката и на новиот фонд за приватизација. Состаноците ќе се одржат доцна попладне.

Европската Унија на Турција од ветените три милијарди ѝ платила само 790 милиони евра

МКД - пред: 12 часа

Турција добила само 790 милиони евра од ветените три милијарди евра што ѝ ги вети Европската Унија, во рамки на договорот за ограничување на приливот на емигранти од Турција кон земјите од ЕУ, изјави портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин.

Турција добила само 790 милиони евра од ветените три милијарди евра од ЕУ

А1 On

Турција добила само 790 милиони евра од 3-те милијарди евра ветени од ЕУ за мигрантите

Стандард

Турција добила 790 милиони од ветените три милијарди евра од ЕУ

Нова ТВ

Локално Либертас

6 поврзани вести »

Верските лидери во БиХ заедно се помолија на местата на воените злосторства

Balkan Insight - пред: 11 часа

Верските претставници на муслиманите, на православните и на католичките верници, на Евреите, за прв пат заеднички ги посетија локациите на кои во војната во Босна и Херцеговина биле масакрирани жртви, сакајќи на тој начин да го промовираат ...

Се преврти чамец кај Лезбос – најмалку 8 загинати бегалци

Канал5 - пред: 19 часа

Најмалку 8 лица го загубија животот откако, од за сега непознати причини, се превртел брод кој од турското крајбрежје тргнал кон грчкиот остров Лезбос. Спасувачките екипи, во морето ги пронашле безживотните тела на 3 мажи, 4 жени и едно дете, додека ...

Кај Лезбос пронајденo уште едно тело на мигрант

Курир

Се преврте чамец со бегалци кај Лезбос – најмалку осум загинати

Макфакс

Сириски бегалци на Лезбос стапија во штрајк со глад

Сител

Слободен Печат Телевизија Нова Телевизија Нова Таратур Телевизија Нова Сител Точка 24 Вести

15 поврзани вести »