TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балкан

УНХЦР бара да се забрза преместувањето бегалци од грчките острови на копно

Сител - пред: 18 часа

Претставникот на УНХЦР во Грција побара забрзување на префрлувањето на некои бегалци од грчките острови кон копното, истакнувајќи дека сегашното трупање на бегалци на островите не дава можност за идентификување на евентуални борци на Исламска држава ...

УНХЦР повикува на забрзување на процесот на префрлање на бегалци од грчките острови на копно

А1 On

Штрајк на Лезбос поради преголемиот број мигранти

Алфа

Не стивнува приливот на нови бегалци на грчките острови

CivilMedia

Н.Македонија Република Newsroom Н.Македонија Сител

9 поврзани вести »

Над 60 ученици се затруле со јаглероден диоксид во Албанија

Макфакс - пред: 19 часа

Најмалку 60 ученици од средно училиште во албанската област Голо Брдо, се затруле со јаглерод диоксид. Триесет и шест од нив се хоспитазрани во болниците во Пешкопеја и Булќиза, а тројца кои биле во потешка здравствена состојба се транспортирани во ...

Над 60 ученици затруени со чад во Голо Брдо

А1 On

Затруени над 60 средношколци во село во Голо Брдо

Курир

МД „Илинден“ бара македонската влада да помогне за поврзување на Голо Брдо со новиот автопат од Тирана до Блато

Сител

Фактор Вечер Скопје24 Република Sky Локално Press24 Орбис

19 поврзани вести »

Напаѓачите на Собранието на Косово добија затворски казни

Алсат-М - пред: 22 часа

Основниот суд во Приштина гo прогласи за виновен пратеникот на Самоопределување, Фрашер Красниќи како и уште тр ојца други активисти на партијата, Атеде Арифи, Адеа Батуша и Егзон Халити, кои беа обвинети за напад врз Собранието на Косово.

Затворски казни за членовите на Самоопределување за нападот на косовското собрание со рачни бомби

А1 On

Осудени членови на Самоопределување за напад врз косовското Собрание

Сител

Косово: Активисти на Самоопределување осудени за тероризам

Макфакс

Вечер Орбис Точка Правдико Sky

9 поврзани вести »

Саимир Тахири ја напушти Албанија

А1 On - пред: 17 часа

Според албанската телевизија Топ чанел, поранешниот министер за внатрешни работи на Албанија, Саимир Тахири ја напуштил земјата и отпатувал за Албанија. Тој е под истрага на обвинителството за тешки кривични дела.

Поранешен албански министер кој е под истрага за шверц на дрога ја напуштил земјата

Newsroom

Опозицијата во Албанија бара политички излез од кризата

Точка
3 поврзани вести »

Во Србија се случува демографски крах, исчезнуваат 1.200 села

МКД - пред: 20 часа

Бројот на жители се намалува во 86 отсто српски села, а околу 1.200 села, кои опфаќаат површина еднаква на Косово, се во процес на исчезнување, беше истакнато денес на собирот Храната за Европа во Врдник во Војводина.

Србија губи уште едно Косово: Ситуацијата е алармантна

Сител

Од 4.709 населени места во Србија, 1.200 се соочуваат со исчезнување

А1 On

Поради иселување ќе исчезнат 1.200 села во Србија

+инфо

Курир Press24 Република Идивиди Фактор

9 поврзани вести »

На полноќ стапува предизборен молк на Косово, пред вториот круг од локалните избори...

Н.Македонија - пред: 18 часа

На полноќ стапува предизборен молк на Косово, пред вториот круг од локалните избори На Косово денеска завршува изборната кампања за вториот круг на гласање, во општините каде не беа избрани градоначалници во првиот круг од локалните избори, што се ...

Во Косово на полноќ стапува предизборен молк пред вториот круг од локалните избори

Сител

Почнува предизборниот молк – во недела Косово ќе гласа

Република

Во Косово на полноќ стапува предизборен молк пред вториот круг од локалните избори

Press24
4 поврзани вести »

Главниот судија ја напушти ЕУ-мисијата на Косово: „Не сакам веќе да бидам дел од оваа фарса“

МКД - пред: 22 часа

„Не сакам повеќе да бидам дел од оваа фарса“, рече Малколм Симонс, кој од 2008 е судија на Еулекс на Косово, а од 2014 е претседател на собранието на судии. Главниот судија во една европска организација што има задача да го подобри владеењето на ...

Оставка на главниот судија на ЕУ мисијата на Косово поради злоупотреби

Р.С.Европа

Монд: Скандал во Еулекс, станале корумпирани

Локално

Оставка на првиот судија на Еулекс кој критикува за корупција

Нетпрес

Курир Newsroom Вечер

7 поврзани вести »

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

Фактор - пред: 18 часа

Жител на Бања Лука на социјалните мрежи се пожали за тажната слика која ја видел на автобуската станица во својот град. „Скоро 200 млади сакаат да заминат во Словачка каде ќе работат по 12 часа дневно за 500 евра.

Видео: Грците со голема провокација За албанците – го запалија знамето на УЧК

Маркукуле - пред: 19 часа

Неколку десетици Грци пред албанската амбасада во Грција, го запалија знамето на така наречената “Ослободителна војска на Косово – УЧК”. За време на протестот кој се одржал пред неколку дена, Грците со навивачки песни и антиалбански извици, ...

АлбПортали: Грците провоцираат, го запалија албанското знаме со иницијалите на УЧК пред албанската амбасада

Република
2 поврзани вести »