TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балкан

Ципрас бара поддршка од Трамп во спорот околу името на Македонија

Локално - пред: 22 часа

Ципрас ќе побара поддршка од Трамп за “отворени прашања” на Балканот. Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да го покрене прашањето со Македонија во врска со името на неговата претстојна средба во Вашингтон со американскиот претседател Доналд ...

Грција ќе бара поддршка од Трамп за спорот со името

Алфа

Ципрас и Трамп ќе разговараат и за Македонија

Сител

Ципрас и Трамп ќе разговараат за прашањето за името

МРТ

Н.Македонија ТВ21 Вечер Newsroom А1 On +инфо Курир Фактор

22 поврзани вести »

Симиќ: Единствена вооружена сила на Косово е КФОР

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Пратеникот на „Српска листа“ Игор Симиќ изјави дека е убеден дека единствена вооружена сила на територијата на Косово е КФОР и оти пратениците од неговата партија нема да гласаат за формирање војска на Косово.

Симиќ: Единствена вооружена сила на Косово е КФОР

Макфакс

Симиќ: Единствена вооружена сила на Косово е КФОР

Точка

Единствена вооружена сила на Косово е КФОР

Вечер
4 поврзани вести »

Трагичната смрт на девојчето која ја потресе Србија: Марија (14) починала од вирусно воспаление

Сител - пред: 23 часа

Според првичните резултати од обдукцијата која ја направи нишкиот Институт за судска медицина, Марија Прибановиќ (14) од околината на Трстеник почина од вирусно запаление на белите дробови.

Трагичната смрт на девојчето која ја потресе Србија: Марија (14) починала од вирусно воспаление

МК News
2 поврзани вести »

Вучиќ е сигурен дека Косово нема да стане дел од ОН

Алсат-М - 25.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ е сигурен дека Косово нема да стане дел од Обединетите нации, поради што изрази спременост дури и да се обложи. Тој изјави дека без претходен договор меѓу двете земји, Косово не може да обезбеди место во ...

На Станишиќ му е продложен престојот на привремена слобода

Balkan Insight - 25.09.2017

Меѓународниот суд во Хаг, одлучи, на поранешниот шеф на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ, поради болест, да му го продолжи престојот на условна слобода во Србија, до средината на јануари следната година.

На Станишиќ му е продложен престојот на привремена слобода

Призма
2 поврзани вести »

Вкупно 456 деца се ексхумирани од масовните гробници во БиХ

Balkan Insight - 25.09.2017

Според Институтот за исчезнати лица (ИИЛ) на Босна и Херцеговина, досега од масовните гробници пронајдени во оваа држава, се ексхумирани вкупно 456 деца под 17-годишна возраст, вклучувајќи и 9 бебиња, убиени за време на војната во 90-тите години.

Вкупно 456 деца се ексхумирани од масовните гробници во БиХ

Призма
2 поврзани вести »

Бугарските работници предмет на трудова експлоатација...

Н.Македонија - 25.09.2017

На работниците најчесто им се ветуваат суми што се многу повисоки од просечните плати во земјата, а потоа лесно стануваат жртви на трговците со луѓе Бугарите што бараат работа во земјите од Европската Унија не си ги знаат своите права.

Децата мигранти се вклучија во редовната настава...

Н.Македонија - 25.09.2017

Децата мигранти се вклучија во редовната настава Околу 400 деца мигранти се вклучени во образовниот систем на Србија и тие почнаа да посетуваат редовна настава во училиштата, изјави Владимир Цуциќ, комесарот за бегалци, во вестите на РТС.

Се повторува судењето на Драгиша Блануша за киднапирање на Милошевиќ

Balkan Insight - 25.09.2017

На поранешниот управник на Централниот затвор во Белград, Драгиша Блануша, повторно ќе му се суди по обвинението, дека во 2001 година, го киднапирал поранешниот југословенски претседател, Слободан Милошевиќ, и го предал во Хаг.

Се повторува судењето на Драгиша Блануша за киднапирање на Милошевиќ

Призма
2 поврзани вести »