TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балкан

Словенците на референдум ја поддржаа изградбата на новата пруга кон Копар

Макфакс - 25.09.2017

Помалку од една петтина од словенечките гласачи излегоа во неделата на референдум на кај се одлучуваше за законот за градење на пругата Дивача-Копар, по предлог на невладини здруженија кои бараа да се запре најголемиот инфраструктурен проект на ...

Словенците на референдум ја поддржаа изградбата на новата пруга кон Копар

Sky
2 поврзани вести »

БиХ: Сеќавањата на болницата-логор и денес ги прогонува затворениците

Balkan Insight - 25.09.2017

Отстранувањето на споменикот, поставен во чест на бошњачките затвореници, во некогашната болница за коскени заболувања во босанскиот град Столац, ги врати вознемирувачките сеќавања на тортурата што затворениците ја преживеале.

БиХ: Сеќавањата на болницата-логор и денес ги прогонува затворениците

Призма
2 поврзани вести »

Ако Стамболиќ го победеше Милошевиќ: Дали ќе се распаднеше СФРЈ?

Вечер - 25.09.2017

Прашањето кое исто така се поставува е што би било доколку на почетокот од 80-тите години СФРЈ ја прифатила неофицијалната понуда и влегла во тогашната Европска заедница, денес Европска унија? Дали тоа денес би ја направило европска сила? Дали ќе се ...

Универзитетска професорка искасана до смрт од кучиња во Грција

Мета - 25.09.2017

Глутница кучиња скитници во Североисточна Грција искасале пензионирана универзитетска професорка од Велика Британија додека се враќала пеш од посета на археолошки локалитет, јавија британските медиуми.

Глутница кучиња убиле туристка во Грција

Шеталиште

Универзитетска професорка искасана до смрт од кучиња во Грција

Локално
3 поврзани вести »

ЦЕЕД Интернационална конференција во Љубљана – иднината на бизнисот

Бизнис Инфо - 25.09.2017

На 28-ми и 29-ти овој месец Љубљана е домаќин на ЦЕЕД Интернационална конференција – иднината на бизнисот. На оваа конференција ќе учествуваат над 400 претприемачи и бизнисмени од повеќе од 14 земји.

Граѓаните утрово во шок - убиен маж среде бел ден во Србија

Сител - 25.09.2017

53-годишен маж е убиен денеска во 9.45 во влезот на зградата на улица Цар Лазар во Парачин. Убиениот е родум од трстеник, а во Парачин имал изнајмено стан. Полицијата интензивно трага по неговиот убиец кои сеуште е во ...

ИСКУСТВО ОД РЕГИОНОТ: Полесно до работа без школо, отколку со диплома

Фактор - 25.09.2017

Една од земјите во регионот стана земја на услужни дејности. Во Хрватска туризмот сочинува 20% од БДП. Во последните 13 години намален е двојно бројот на невработени без или со низок степен на образование.

Падна пресуда за истакнувањето македонско знаме на натпреварот Шалке-ПАОК

Локално - 24.09.2017

Судот во Гелзенкирхен донесе пресуда по тужбата на двајца навивачи на Шалке во врска со инцидентите по истакнувањето на македонското знаме на натпреварот против ПАОК во 2013 година. Интервенцијата на полицијата, според судот, е во ред -на ...

Падна пресуда за истакнувањето македонско знаме на натпреварот Шалке-ПАОК

Либертас
2 поврзани вести »