TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балкан

ПРЕТПРИЕМАЧКА ПРИКАЗНА: Од мала фирма до голема млекара за 25 години

Фактор - 20.02.2017

Сопственикот на млекарата Спасојевиќ, Радомир Спасојевиќ од Бајина Башта во 90-те почнал бизнис, но како угостител. Вели дека борбата за опстанок и преживување го натерала да почне свој бизнис по долги години работа во претпријатије.

Се судрија два автобуси на автопат: Мртви на сите страни, се слушаат врисоци и лелеци

Сител - 20.02.2017

Најмалку седум лица загинаа, а над 16 се повредени во судар на два автобуси во провинцијата Игдир на истокот од Турција. Тешката сообраќајна несреќа се случи на автопатот. Познато е дека двајцата возачи загинаа како и уште петмина патници.

Се судрија два автобуси на автопат: Мртви на сите страни, се слушаат врисоци и лелеци

Турлитава

Се судрија два автобуси: Седум лица загинаа

Press24
3 поврзани вести »

Брутално семејно насилство: Ја полил сопругата со бензин и ја претепал

Сител - 20.02.2017

Полицијата во Ваљево го уапси 56-годишниот В.С. под сомнение дека извршил семејно насилство.Policija u Valjevu uhapsila je V.S. zbog sumnje da je izvršio nasilje u porodici , saopšteno je iz policijske uprave tog grada.

Со еден велосипед можат да заработат просечна плата

Фактор - 20.02.2017

Се очекува дека во сезона 2017 околу 200 објекти во средна Далмација на туристите ќе им понудат и велосипеди, затоа што одмор и релакција плус возење на велосипед е хит во Европа. Многу апартманти во Далмација ќе имаат ознака „bed&bike".

Хрватска е подготвена да им помогне на Србија и Босна за ЕУ

Фактор - 20.02.2017

Хрватска е подготвена да им помага на своите соседи Србија и Босна и Херцеговина на патот кон Европската унија. Ова го изјавил заменик-министерот за надворешни работи на земјата, Гордан Бакота.

Грција: Седиштето на Сириза нападнато со молотови коктели

Позитив.мк - 20.02.2017

Најмалку седум лица се уапсени, а триесетина се приведени поради напад на седиштето на владејачката партија СИРИЗА во центарот на Атина. Грчката полиција соопшти дека група од околу 40 лица синоќа го нападнале седиштето на партијата.

Молотови коктели фрлени врз седиштето на Сириза

Слободен Печат
2 поврзани вести »

ФЕНОМЕН: Село без невработени, но и без водовод, канализација и асфалтирани патишта!

Фактор - 20.02.2017

Во ова село има над 350 домаќинства, и повеќе од 70 фирми. Селото Стројковце се наоѓа на 11 км од градот Лесковац, во соседна Србија. Ова село е „родно место на текстилната индустрија“ во Србија.

Село на Балканот: Нема невработени, но нема ниту водовод, канализација и асфалтирани патишта!

За Се
2 поврзани вести »

Република Српска наскоро ќе има свој избирачки список

Курир - 20.02.2017

Република Српска подготвува нов закон за референдум, што треба да биде донесен оваа година, пишува српскиот весник „Блиц“. Институциите во Република Српска почнаа да работат сериозно на новиот закон за референдуми, со што ќе бидат уредени и ...

Република Српска наскоро ќе има свој избирачки список

Сител

Република Српска наскоро ќе има свој избирачки список

Република

Република Српска наскоро ќе има свој избирачки список

Пулс24

Н.Македонија Алфа Фактор Вечер

8 поврзани вести »

Вучиќ проговори за страшно сценарио што ја загрозува Србија

Локално - 20.02.2017

“Нови турбулентни времиња ја очекуваат Србија, многу немаат трпение да ја поткопаат и да ја дестабилизираат”, изјави премиерот и кандидат за претседател на земјата, Александар Вучиќ, цитиран од радио B92.

Вучиќ предвидува „нови турбулентни времиња“ пред Србија

Стандард
2 поврзани вести »

Овој град е вистински рај за трговски центри

Фактор - 20.02.2017

Порталот Siol.net анализира во кои градови во Словенија има највеќе простор за продажба во трговските центри. Во Словенија трговски центри никнуваат како печурки по дожд. Ова ја прави земјата во европскиот врв кога се во прашање трговските центри.