TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Утре ќе се вози нова велосипедска тура под мотото „Замисли го Скопје како вело-град“

Build - пред: 8 часа

На денот на одбележувањето на 54 години од катастрофалниот земјотрес, неформалната иницијатива „На Точак“ организира групно возење велосипеди под мотото „Замисли го Скопје како вело-град“.

[Галерија] Каква #веловизија имаат граѓаните за Скопје

Радио МОФ

Критична маса #63: Замисли го Скопје како вело - град

Karas4training
3 поврзани вести »

Грција се врати на финансискиот пазар по цели три години

Deutsche Welle - пред: 16 часа

Повеќе од седум години по колапсот во 2010., Грција се загрева за претстојниот предизвик. Кога во 2018. ќе истече меѓународната програма за помош, кризната земја сака да застане на сопствени нозе. Првиот тест е во тек.

Грција успешно се врати на финансиските пазари по тригодишна пауза

Стандард

Грција излегува од должничката криза

Р.С.Европа

Грција ќе издаде еврообврзница

+инфо

Мета Локално Нова ТВ Бриф Либертас Фактор еМагазин А1 On

19 поврзани вести »

Кина вложува милијарди долари во БиХ, како дел од кинеската глобална експанзија

+инфо - пред: 15 часа

Големата кинеска глобална експанзија преку проектот „Еден појас, еден пат“ влегува во срцето на Балканот. Кина во наредните години ќе инвестира неколку милијарди марки во енергетиката, инфраструктурата и други проекти во БиХ, што може да ја ...

„Блиска средба“ на кинески борбени авиони и американски авион за надгледување

+инфо

„Студена војна“ меѓу Кина и Америка

Локално

„Блиска средба“ на кинески борбени авиони и американски авион за надгледување...

Н.Македонија

Сакам да кажам Телма +инфо Мета А1 On Н.Македонија Слободен Печат Телевизија Нова

22 поврзани вести »

„ЕВН Волонтира” нов проект за општествена одговорност на ЕВН (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - пред: 16 часа

Волонтерите денеска целото работно време го посветија на уредување на регионалниот центар – „Порака наша“. Група волонтери од ЕВН Македонија работеа на уредување и разубавување на дворот на регионалниот центар за лица со интелектуална попреченост ...

Уреден Дневниот центар на „Порака наша“ во Куманово преку проект на ЕВН Македонија

А1 On

Вработените на ЕВН на волонтерска акција во „Порака наша“ (фото+видео)

Кумановски м.

„ЕВН Волонтира” нов проект за општествена одговорност на ЕВН

Press24

Либертас Exclusive.mk Сител Фактор Република Нетпрес Алсат-М Скопје инфо

14 поврзани вести »

На авиокомпаниите ќе им требаат 637 илјади нови пилоти во следните 20 години

Стандард - пред: 12 часа

На авиокомпаниите ќе им требаат 637 илјади нови пилоти во наредните 20 години, за да бидат во чекор со темпото на раст на светскиот воздушен сообраќај, посочува Boeing во својот годишен извештај, информира France Press.

„Боинг“ проценува дека до 2036 година на светот ќе му бидат потребни 637.000 нови пилоти

Макфакс

ШАНСА ЗА РАБОТА: Ќе бараат над 637.000 пилоти

Фактор

До 2036-та на светот ќе му бидат потребни 637.000 нови пилоти

Денар
4 поврзани вести »

Берзанскиот промет зголемен за 50%, пазарната капитализација за 23%/

Сител - пред: 10 часа

Берзата во подем. За шест месеци од оваа година вкупниот промет изнесувал 33 милиони и 200 илјади евра или близу 50% повеќе од првата половина на 2016 година. Најголем раст има кај тргувањето со акции. Прометот во овој сегмент е зголемен за 78%.

ИНТЕРВЈУ СО СТАНИСЛАВ ФУРМАН: Обновата на Скопје по земјотресот е извонреден период од историјата на градот

Build - пред: 11 часа

Станислав Фурман е еден од полските експерти кој бил директно вклучен во постземјотресната обнова на Скопје. Како сообраќен инженер, минал низ речиси сите фази од урбанистичкото планирање по земјотресот од 1963 година.

Трасата Кичево - Охрид не е згрешена, тврди Заводот за испитување на материјали

Телма - пред: 14 часа

Автопатот Охрид Кичево се гради неквалитетно, алармираат од З аводот за испитување на материјали кој е автор на пет делници од овој патен правец. Директорот Борис Таневски вели дека особено се спорни градежните работи на косините што може да ги ...

Проектантите тврдат: Автопатот Кичево-Охрид е преплатен!

Deutsche Welle

Автопатот Кичево-Охрид е преплатен, 6 милиони евра за 1 километар е премногу

МКД

Проектантите тврдат: Автопатот Кичево-Охрид е преплатен!

Либертас

Локално

5 поврзани вести »

ММФ: На светот му претстои најголемиот економски раст, но го забавуваат САД и Британија

МКД - пред: 18 часа

На светската економија ѝ претстои најголемиот стопански раст во последните десет години, но сепак ќе биде помал отколку пред финансиската криза во 2011, се истакнува во најновиот број на магазинот Економик аутлук, кој Меѓународниот монетарен фонд го ...

ММФ се сели по 70 години ?

Локално

По 10 години седиштето на ММФ може да е во Пекинг

Денар

ММФ ја намали прогнозата за економски раст на Велика Британија

Локално

Р.С.Европа Локално Руска реч Вечер Шеталиште Банкарство.мк +инфо Н.Македонија

17 поврзани вести »