TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

МАНИПУЛАЦИИ СО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ: Кој ќе одговара што со месеци не влечат за нос?!

Фактор - пред: 2 часа

Изборниот законик е кочница за исплата на субвенциите за земјоделство- оваа го признаа и министерот за финансии Кирил Миноски и министерот за земјоделство Михаил Цветков. За земјоделците ваквото признание на министрите е доказ дека надлежните во ...

Изборниот законик ги закочил субвенциите?

+инфо

Земјоделците го блокираа патот Градско – Прилеп, бараат субвенции

Канал5

Финансии: Субвенции неможат да се исплатат поради изборниот закон

24 Вести

МКД Телма Алсат-М Фактор Фокус Сакам да кажам +инфо Позитив.мк

66 поврзани вести »

Нова казна од Федерални резерви на САД за германскиот гигант Дојче Банк

Таратур - пред: 55 мин

Федералните резерви на САД (ФРС) повторно ја казни најголемата банка во Германија, Дојче банк, пренесe телевизискиот канал ZDF. Во соопштението на ФРС се појаснува дека санкцијата е во износ од 156,6 милиони долари е наметната во врска со опасни ...

150 милиони долари треба да плати Дојче Банк на САД

Слободен Печат

Дојче банк ќе плати 150 милиони долари казна во САД

Вечер

Дојче банк ќе плати 150 милиони долари казна во САД

+инфо

А1 On Банкарство.мк

6 поврзани вести »

Измрзнати овошни дрвца, лозја и бостан во Струмичко ...

Н.Македонија - пред: 11 часа

Измрзнати овошни дрвца, лозја и бостан во Струмичко Ниските температури и ладниот ветар, во четвртокот и петкот минатата недела, неповолно се одрази, како врз овошните дрвца, така и врз лозјата и посеаниот бостан, но и други земјоделски култури, кои ...

Изборниот законик пречка и за штетите од замрзнувањето?

Телма

Државна комисија бара опции за исплата на обештетувањето

24 Вести

Ниските температури ги измрзнаа лозовите насади

24 Вести

Алсат-М +инфо Тера Орбис ТВМ Алфа МРТ А1 On

71 поврзани вести »

Зошто најголемиот охридски хотелиер работи еден чекор напред па два чекори назад?

Фактор - пред: 1 час

Трите охридски хотели од компанијата „Метропол“ лани за 4 месеци оствариле 70 отсто од сите ноќевања, а во другите 8 месеци само 30 отсто од ноќевањата. На годишни ниво трите хотели на „Метропол“ со 366 соби имаат малку над 64.800 ноќевања што е ...

Добивката на хотели Метропол за резерви, остатокот ќе се акумулира

Бизнис Инфо

За менаџментот на хотели Метропол лани исплатени 1,8 милиони денари

еМагазин
3 поврзани вести »

ЕЛЕМ планира задолжување за изградба на втората фаза од ветропаркот „Богданци“

Build - пред: 8 часа

Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) планира да постави уште шест турбини со моќност од 2,3 мегавати во ветерниот парк „Богданци“. Државната компанија е подготвена за реализација на втората фаза од изградбата на овој енергетски капацитет, за која ќе биде ...

Ќе се градат уште 6 ветерници во Богданци, инвестиција од 24 милиони евра

Сител

ЕЛЕМ подготвен за втората фаза од Ветерен парк „Богданци“

МРТ

АД ЕЛЕМ подготвен за втората фаза од Ветерен парк „Богданци“

Курир

Телевизија Нова Канал5 А1 On МКД еМагазин Мета Репортер Либертас

15 поврзани вести »

Делегацијата на ЕУ во Скопје со предупредување – Македонија ризикува да ги загуби ИПА фондовите

ТВ21 - пред: 11 часа

Македонија ризикува да го загуби пристапот до ИПА фондовите доколку продолжи политичката криза. Од Делегацијата на Европската Унија во Скопје велат дека состојбата во која се наоѓа нашата држава подолго време, негативно влијае на евроинтегративните ...

Нов грант од ЕУ за обуки за невработени

Алфа

Нов трет грант од ЕУ за намалување на невработеноста кај младите до 29 години

Сител

1,5 милиони евра грант од ИПА за обуки на невработени

МРТ

Телевизија Нова Нетпрес Канал5 Вечер Курир Република Скопје инфо Телеграф

13 поврзани вести »

Скромен почеток на трговската недела

Макфакс - пред: 59 мин

Скромен промет од 2,89 милиони денари и 29 трансакции го одбележаа понеделничкиот трговски ден на Македонската берза. Ниту една акција немаше промет близу до милион денари. Најтргувани беа акциите на Стопанска банка Скопје со промет од 700.500 ...

Велика Британија ги отвори вратите за работа и живот на Македонците! Ова се отворените позиции

Бизнис Вести - пред: 18 мин

Велика Британија ги отвори вратите за работа и живот на Македонците! Погледнете ТУКА кои се отворените позиции во кралството на ...

Започнува реконструкцијата на улицата „Васко Карангелески“ во Аеродром

Build - пред: 8 часа

Градот Скопје ја избра гостиварската фирма „Пелагонија АД“ за реконструкција на улицата „Васко Карангелески“ во населбата Аеродром. Проектот треба да се реализира во наредните пет месеци, а договорот е потпишан во текот на минатата недела.

Можен пад на германската економија, сè повеќе работници заминуваат во пензија

Макфакс - пред: 13 часа

Стареењето на германската популација ќе го поткопа економскиот раст до средината на следната деценија, бидејќи сè повеќе луѓе од „бејби бум“(повоената) генерација заминуваат во пензија. Сепак, бројот на луѓе што се на располагање како работна сила ...

Како Турција ги плаши инвеститорите?

Стандард

Имигрантите не можат да ги решат германските демографско-економски проблеми

А1 On

Бундесбанк: Потенцијалот за раст на германската економија може да се намали до 2025-та

Денар

Фактор Вечер

6 поврзани вести »