TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Превработени институции, лоша состојба во аграрот

Телма - пред: 8 часа

Платежната агенција, Агенцијата за храна и ветеринарство и Државниот земјоделски инспекторат се институциите што добиваат најмногу пари од буџетот но најмалку работат и даваат услуги со најлош квалитет, оцениле земјоделците анкетирани во анализата ...

Земјоделците незадоволни од институциите, бараат извоз на вишокот производи

ТВ21

Земјоделство, поголема администрација, полоши услуги

Алсат-М

Функционална Агроберза и извоз на вишокот производство, бараат земјоделците

А1 On

МРТ Н.Македонија Вечер еМагазин Нетпрес Локално

10 поврзани вести »

ССМ: Платите треба да растат, потребен е договор

ТВ21 - пред: 6 часа

Зголемување на платите преку утврдување на повисок минималец и намалување на времетраењето на договорите за ангажирање на определено време, од сегашните пет на две или три години, би требало да се овозможи преку Предлог-протоколот за социјален ...

Синдикатите ќе бараат стратегија за повисоки плати

Алсат-М

Митревски: 40% од вработените се со плата до 15.000, а само 3,2% со над 30.000 денари

Вечер

Ќе расте минималната плата? Синдикалците притискаат, бизнисмените негодуваат

Денар

Н.Македонија Телевизија Нова Курир Република Пулс24 Курир +инфо Нетпрес

20 поврзани вести »

Исплатата на субвенции почнува од утре

24 Вести - пред: 6 часа

Игор Златков и официјално е новиот директор на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Златков за телевизија 24 потврди дека го положил испитот по англиски јазик и го добил сертификатот за познавање на англиски јазик ...

Подготвени налозите за исплата на субвенциите

Алсат-М

Игор Златков: Земјоделците парите од субвенциите најверојатно ќе ги добијат од денес

Бизнис Вести

Исплатата на субвенции почнува од утре

Шеталиште

Сител Шеталиште Вечер Република

8 поврзани вести »

Во Куманово доделени сертификати за обуки за јазици и компјутери за невработени

Вечер - пред: 6 часа

Сто дваесет и три лица нвработени лица, активни баратели на работа од Куманово, денеска добија сертификати за успешно завршена обука по странски јазици Сто дваесет и три лица нвработени лица, активни баратели на работа од Куманово, денеска добија ...

Обука за 400 невработени лица кај познат работодавач

Канал5

Ќе се обучуваат 400 невработени кај познат работодавач

+инфо

Обука за 400 невработени лица

МРТ

А1 On Телевизија Нова Нетпрес Курир МРТ Press24 Пулс24 Точка

17 поврзани вести »

Младите заминуваат поради политичката криза, компаниите остануваат без работници

Телма - пред: 8 часа

Нефункционирањето на државата поради пролонгираната политичка нестабилност, сериозно ги забавува процесите во стопанството. Покрај другите тешкотии, компаниите сега се соочуваат и со проблемот, како да ја обезбедат потребната квалитетна работна ...

Се отвора мексиканскиот пазар за мaкедонските компании

+инфо

Форум за бизнис - можности и зајакнување на соработката меѓу Македонија и Мексико

24 Вести

Поголеми можности за пласман на македонските производи на мексиканскиот пазар

Вечер

Шеталиште Курир Нетпрес Република Сител А1 On Репортер Вечер

18 поврзани вести »

Цените на нафтата продолжија да паѓаат

Локално - пред: 3 часа

Цените на нафтата продолжија да паѓаат во понеделникот поради стравувањата дека светските пазари ќе им треба повеќе време за да ги намалат залихите, пренесува Интерфакс. Цената на нафтата со марка “брент” е намалена за 0,27 долари или со 0,53%, ...

Рубљата расте и покрај падот на цената на нафтата

Банкарство.мк

Руската рубља во пораст веќе четири месеци

Слободен Печат

Каква ќе биде новата цена на горивата?

Press24

Макфакс Фактор Точка Таратур Денар

9 поврзани вести »

Што очекува милениумската генерација од работата?

Стандард - пред: 48 мин

Многу се зборува и ќе се зборува за милениумската генерација – за нивните сфаќања, начин на живот, како гледаат на својата иднина. Но, што ќе кажете за нивните амбиции во работата? Излегува дека претставниците на оваа генерација имаат уникатни ...

Најпосетуваните водопади во Македонија ќе добијат осветлување

Сител - пред: 3 часа

Смоласкиот и Колешинскиот водопад ќе добијат осветлување. Најпознатите водопади во државата наскоро освен дење ќе може да се посетуваат и во вечерните часови. Општина Ново Село и Центарот за развој на Јуигоисточниот плански регион веќе интензивно ...

Водопадите на Беласица привлекуваат туристи, но нема селски туризам

24 Вести
2 поврзани вести »

Висок буџетски дефицит и во февруари

Телма - пред: 7 часа

Владата трошела повеќе отколку што прибрала пари во буџетот и во февруари годинава. Таа во вториот месец направила буџетски дефицит од 25 милиони евра, откако во јануари минусот бил уште повисок и изнесувал 35 милиони.

ФОТО: Запознајте ги најмладите милијардери во светот

Фактор - пред: 4 часа

Да, сигурно е одлично да си милијардер. Уште повеќе, кога си меѓу 20 и 30 години. Такви се сите луѓе во оваа листа. Бидејќи тие се најмладите милијардери во светот. Интересено е дека половина од нив сами го заработиле своето богатство, а не го ...

ФОТО: Запознајте ги најмладите милијардери во светот

Шеталиште
2 поврзани вести »