TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Оваа азиска валута го привлекува вниманието на инвеститорите

Банкарство.мк - 21.02.2017

Националната валута на Јужна Кореја, вон, која важи за најосетливата валута во групата на економии во развој е најзастапена кај инвеститорите кои се обложуваат на влијанието на мерките на новата американска администрација во азискиот регион.

Огласот за ИПАРД 2 одложен за неколку дена поради техничка грешка во спогодбата

Вечер - 21.02.2017

Одложено објавувањето на огласот за аплицирање и користење на парите од европската ИПАРД 2 програма. Причината е настанатата техничка грешка во текстот на финансиската спогодба која треба да ја потпишат Европската комисија и Република Македонија.

Nintendo Switch доби рано и неофицијално „расклопување“

Стандард - 21.02.2017

Неодамна стана јасно дека трговците масовно го испорачуваат Nintendo Switch пред официјалната премиера. Денес сме сведоци и на првото неофицијално расклопување на преносната конзола, но не од традиционални сајтови како iFixit, туку од еден непознат ...

Зголемен бројот на Грци кои бараат работа

Вечер - 21.02.2017

Невработеноста во Грција во јануари годинава се зголемила за 2,03 проценти на 928.962 лица, во споредба со декември 2016 година, соопшти денеска грчката организација за вработување (ОАЕД).

Зголемен бројот на Грци кои бараат работа

Телевизија Нова

Зголемен бројот на Грци кои бараат работа

А1 On

Зголемен бројот на Грци кои бараат работа

Локално

Сител Н.Македонија

6 поврзани вести »

Автомобилската индустрија „Џенерал Моторс" стартуваше со послаба продажба

Вечер - 21.02.2017

Послабата продажба е регистрирана во моментот кога двата гиганти преговараат за потенцијално преминување на европската филијала на ГМ, „Опел" во рацете на ПСА. Автомобилската индустрија „Џенерал Моторс" (ГМ) и групцијата „Пежо-Ситорен" (ПСА) во ...

Слаба продажба на автомобилите на „Генерал Моторс“ и „Пежо-Ситроен“

+инфо

Слаба продажба на возилата на „Џенерал Моторс“ и „Пежо-Ситроен“ на стартот на годината

Lider
3 поврзани вести »

Португалија вратила на ММФ половина од кредитите

Денар - 21.02.2017

Португалската влада соопшти дека вратила на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) половина од парите добиени од организацијата како дел од спасувачката програма од 2011-та година. Предвременото плаќање на обврските е сведоштво за повратеното финансиско ...

Португалија вратила половина од кредитите на ММФ

Вечер
2 поврзани вести »

Фармацевтскиот гигант Pfizer сели дел од производството во Загреб

Денар - 21.02.2017

Американскиот фармацевтски гигант „Pfizer“ одлучи да ги напушти погоните на компанијата „Hospira“ во австралискиот град Аделаида. „Pfizer“ сака производството и процесот на проверка на производите „PEGfilgrastim“ да го пресели во Загреб, потврдија ...

„Pfizer" сели дел од производството во Загреб

Вечер
2 поврзани вести »

Ако не сакате помала плата, побрзајте за на работа

Фактор - 21.02.2017

Истражување на Елон универзитетот прави споредба меѓу платите и подготовките за на работа. На жените им се советува помалку време да поминуваат пред огледало и ќе имаат поголема плата, а за мажите тоа не важи.

„Икеа" се извини бидејќи во каталогот наменет за Израел нема фотографии на жени

Вечер - 21.02.2017

Шведската компанија „Икеа" се извини поради тоа што во каталогот наменет за Израел, нема фотографии на жени. Како што наведе компанијата, ваквата одлука е донесена затоа што појавувањето на жени во рекламите „би ги иритирало ултраортодоксните Евреи".

„Икеа” се извини бидејќи во каталогот наменет за Израел нема фотографии на жени

Lider
2 поврзани вести »