TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Делегацијата на ЕУ во Скопје со предупредување – Македонија ризикува да ги загуби ИПА фондовите

ТВ21 - пред: 11 часа

Македонија ризикува да го загуби пристапот до ИПА фондовите доколку продолжи политичката криза. Од Делегацијата на Европската Унија во Скопје велат дека состојбата во која се наоѓа нашата држава подолго време, негативно влијае на евроинтегративните ...

Нов грант од ЕУ за обуки за невработени

Алфа

Нов трет грант од ЕУ за намалување на невработеноста кај младите до 29 години

Сител

1,5 милиони евра грант од ИПА за обуки на невработени

МРТ

Телевизија Нова Нетпрес Канал5 Вечер Курир Република Скопје инфо Телеграф

13 поврзани вести »

Можен пад на германската економија, сè повеќе работници заминуваат во пензија

Макфакс - пред: 13 часа

Стареењето на германската популација ќе го поткопа економскиот раст до средината на следната деценија, бидејќи сè повеќе луѓе од „бејби бум“(повоената) генерација заминуваат во пензија. Сепак, бројот на луѓе што се на располагање како работна сила ...

Како Турција ги плаши инвеститорите?

Стандард

Имигрантите не можат да ги решат германските демографско-економски проблеми

А1 On

Бундесбанк: Потенцијалот за раст на германската економија може да се намали до 2025-та

Денар

Фактор Вечер

6 поврзани вести »

Две германски фирми ќе го финансираат рускиот гасоводен проект „Северен тек 2“

+инфо - пред: 13 часа

Две германски компании Винтершал и Унипер со дозвола од владата во Берлин ќе дадат по 950 милиони евра како заем за „Газпром“. Пет европски компании од кои две се германски ќе дадат по речиси една милијарда евра заем за финансирање на рускиот ...

Две германски фирми ќе го финансираат рускиот гасоводен проект „Северен тек 2“

А1 On

Две германски фирми ќе го финансираат рускиот гасоводен проект „Северен тек 2“...

Н.Македонија

ПОДДРШКА ЗА РУСКИОТ ГАСОВОД: Две германски фирми ќе го финансираат „Северен тек 2“

Телеграф
4 поврзани вести »

Врвни менаџери ќе дебатираат како да се спречи одливот на квалитетни кадри

Сител - пред: 11 часа

Како да се спречи одливот на мозоци од земјава? Решенија нудат професионалците од областа на управување со човечките ресурси кои велат дека квалитетната работна сила може да се задржи со со практики кои ќе го зголемат задоволството и лојалноста на ...

Основачот на Алибаба со црна прогноза: Во следните 30 години светот ќе види многу повеќе болка отколку среќа

Локално - пред: 11 часа

Основачот на Alibaba Group и најбогат човек во Кина Џек Ма изјави дека автоматизацијата на производството и Интернет во наредните 30 години ќе донесат на светската економија многу повеќе страдања отколку радост.

Џек Ма: Светот ќе страда во наредните 30 години

Фактор
2 поврзани вести »

7 начини да станеме незаменливи, без да се преоптоваруваме

Стандард - пред: 11 часа

Менаџерите ги ценат незаменливите вработени. Сите сме свесни за овој факт, но за повеќето од нас, да се претвориш во незаменлив вработен, се чини речиси невозможно. Тоа би значело да инвестираме исклучително голем дел од нашето време и енергија во ...

Потпишан договор за финансирање на „Северен тек 2“

Руска реч - пред: 13 часа

Компанијата Nord Stream 2 AG, фирма-ќерка на „Гаспром“ и европските енергетски компании Engie, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper и Wintershall потпишаа договор за финансирање на проектот на гасоводот „Северен тек 2“, се вели во соопштението на руската ...

„Газпром“ се разбра со партнерите за финансирањето на „Северен тек 2“

Стандард
2 поврзани вести »

Акционерско собрание за повисоки плати

24 Вести - пред: 14 часа

Нема зголемување на месечните надоместоци за членовите на одборот на директори во Телком.Предлог одлуката е повлечена од денешното акционерско годишно собрание. Со предлог - одлуката, што беше и официјално објавена се предвидуваше Панче Кралев кој е ...

Продадени 67 проценти од акциите на солунското пристаниште

+инфо - пред: 13 часа

Конзорциумот понудил 1,1 милијарда евра и е избран пред две други конкурентски компании. Шеесет и седум отсто од акцискиот капитал на грчкото пристаниште во Солун е продадено на тендер на германско-грчка-француско-кинески конзорциум.

Продадени 67 проценти од акциите на солунското пристаниште...

Н.Македонија

Продадени 67 проценти од акциите на солунското пристаниште

А1 On

Пристаништето во Солун доби нови газди

еМагазин

Телевизија Нова Република

6 поврзани вести »

Политичката ќе предизвика и буџетска криза

Алсат-М - пред: 17 часа

Политичката ќе предизвика и буџетска криза. Државата може да се соочи со проблем да врши исплата на обврските кон граѓаните и стопанстовото, со оглед на тоа што собира помалку пари од планираното.