TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Во моментов не е можен договор за слободна трговија меѓу ЕУ и Русија

Вечер - пред: 1 час

Постигнувањето договор за слободна трговија меѓу ЕУ и Русија и другите земји на Евроазиската економска заедница, во овој момент не делува како реална можност. Меѓутоа, според оценката на германскиот Центар за меѓународна економија при германскиот ...

УЈП ја објави листата на должници: Провери дали должиш и кој и должи на државата

Бизнис Вести - пред: 22 мин

Управата за јавни приходи ја објави листата на должници бр.2/2017 за долгови доспеани до 31.10.2016 и неплатени до 31.01.2017 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, ...

„Газпром"отпиша договор со групацијата „Олсис"

Вечер - пред: 1 час

. Документот е потпишан врз основа на договорот од 2016 година, со кој е предвидена реализацијата на првиот крак на гасоводот и можност за изградба на втор. Руската компанија „Газпром" соопшти дека нејзината фирма-ќерча „Јужен Поток Транспорт" ...

Русите и Турците продолжуваат – „расте“ Турскиот тек

Денар

„Гаспром“ ја почнува изградбата на вториот крак на „Турски поток“

+инфо

Изградба на вториот подводен крак од гасоводот Турски тек

Вечер
4 поврзани вести »

Седмо генерално собрание на Деловен совет на Универзитет Американ Колеџ Скопје

Бизнис Вести - пред: 58 мин

Деловниот совет на Универзитет Американ Колеџ Скопје (УАКС) оваа година го организира седмото по ред Генерално собрание, кое ќе се одржи на 22 февруари (среда), во Сити хол центарот во Скопје, со почеток во 19:00 часот.

ЕУ: На Грција можеби нема да и треба нова програма за спас

Локално - пред: 2 часа

По истекот на сегашниот план за спас, кон средината на 2018 година, Грција можно е да нема потреба од нова програма за помош, изјави раководителот на Европскиот стабилизациски механизам, Клаус Реглинг.

ЕУ: На Грција можеби нема да и треба нова програма за спас

Телевизија Нова

ЕУ: На Грција можеби нема да и треба нова програма за спас

Сител

ЕУ: На Грција можеби нема да и треба нова програма за спас

Lider

А1 On +инфо Алфа Вечер Нетпрес

9 поврзани вести »

„Подравка" лани оствари приходи од продажбата од 561,7 милиони евра

Вечер - пред: 1 час

На растот на приходите од продажбата првенствено позитивно влијаела консолидација на филијалата „Група Жито". Хрватската компанија „Подравка" во 2016 година оствари приходи од продажбата од 561,7 милиони евра, што претставува раст од 15,4 отсто во ...

ХСБЦ забележа пад на годишниот профит од 62 отсто

Вечер - пред: 1 час

Британската банка ХСБЦ информира дека забележала пад на годишниот профит пред оданочување од 62 отсто, што е значително под проценките на аналитичарите. Ваквиот пад се должи на еднократните трошоци поврзани со работењето.

Профитот на HSBC за 2016-та година се распадна со 62%

Денар
2 поврзани вести »

Акцијата на НЛБ Банка во фокусот на инвеститорите

Макфакс - пред: 2 часа

Најликвидна акција во тргувањето на Македониската берза во понеделникот беше акцијата на НЛБ Банка. Со оваа хартија од вредност беше остварен промет од 11,8 милиони денари и истргувани 1.141 лотови по цена од 10.400 денари.

Акцијата на НЛБ Банка најликвидна во тргувањето на Македонската берза

Денар

Акцијата на НЛБ Банка во фокусот на инвеститорите

Точка
3 поврзани вести »

Претседателот ќе потроши 305.000 денари на такси

еМагазин - пред: 40 мин

Претседателот на Република Македонија објави оглас за барање на прибирање понуди за такси услуги. Според објавата на Електронскиот систем се работи за догоор со проценета вредност од 305.000 денари без ДДВ.

Прв пат по подолг период: Пад кај потрошувачките, пораст кај станбените кредити

еМагазин - пред: 2 часа

Вкупните кредити на домаќинствата во првиот месец од годината забележаа минимално месечно зголемување од 0,3%, додека стапката на годишен раст изнесува 7,1%, соопшти Народната банка. Притоа, месечниот и годишниот раст главно произлегуваат од ...

Како да ќарите на камати од станбен кредит?

еМагазин

2.9% камата со станбениот кредит на Силк Роуд банка

Бриф

Како полесно до свој дом во 2017 година?

Фактор
4 поврзани вести »