TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Пазарот за свеж зеленчук во Европа е во колапс

+инфо - пред: 21 часа

Поради поплави во Мурсија, југоисточен регион на Шпанија, во комбинација со студ во Италија, многу градинарски култури се уништени. Комбинацијата од поплави и студ во Шпанија и Италија го потресуваат пазарот на свеж зеленчук во Европа поттикнувајќи ...

Европа во криза за овошје и зеленчук - Британија загрижена

Фактор

Пазарот за свеж зеленчук е во колапс, поради временски неприлики загрозена бербата за 2017

А1 On
3 поврзани вести »

Кинеската економија забележа раст во четвртиот квартал од 6,7 отсто

Денар - пред: 19 часа

Кинеската економија се зголеми за 6,7 проценти во четвртиот квартал, каков што бил растот и во претходните три квартали, поддржан од поголемите државни трошоци и рекордното банкарско кредитирање, што ги засили стравувањата за ризици поврзани со ...

ОН: Глобалниот економски раст ќе забрза во 2017 и 2018

Денар

ММФ ја зголеми малку прогнозата за глобалниот раст во 2017-та година

Денар
3 поврзани вести »

Најиновативните економии на светот

Бизнис Инфо - пред: 20 часа

Најиновативна светска економија, според Bloomberg Innovation Index , и оваа година е Јужна Кореја. Индексот мери колку економиите се иновативни, односно колку инвестираат во истражување и развој и колкава е концентрацијата на високотехнолошки ...

Bloomberg објави листа на најиновативни економии во светот, Македонија не е рангирана

Иновативност

Кои се најиновативните економии во светот?

Денар

Кои се најиновативните економии во светот?

Банкарство.мк

+инфо Фактор Слободен Печат

7 поврзани вести »

Deutsche Bank се согласи да плати глоба од 7,2 милијарди долари на САД

Стандард - пред: 19 часа

Властите во САД и Deutsche Bank се согласија на вонсудски договор вреден 7,2 милијарди долари. Сумата ќе треба да биде исплатена од германската банка поради обвиненијата дека ги подвела инвеститорите, кои купиле хартии од вредност, гарантирани со ...

САД и Дојче банк направија договор вреден 7,2 милијарди долари

Нетпрес

Deutsche Bank потпиша договор со САД вреден 7,2 милијарди долари

Банкарство.мк

САД и Дојче банк направија договор вреден 7,2 милијарди долари

Курир

А1 On Локално +инфо Lider Таратур Точка Алфа Вечер

12 поврзани вести »

Британската инфлација се забрза до највисокото ниво од средината на 2014-та

Денар - пред: 19 часа

Британската инфлација во декември 2016-та година се забрза побрзо од очекувањата, достигнувајќи највисоко ниво од средината на 2014-та година, поддржана од повисоките цени на авионските билети и поевтинувањето на фунтата, како резултат на „Brexit“.

Италија ја потврди првата дефлација по 57 години

Денар

Русите со пост-советски рекорд

Денар

Русите со постсоветски рекорд

Lider

Вечер

5 поврзани вести »

Средната класа е во криза, алармира шефот на ММФ

Стандард - пред: 19 часа

Шефот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард повика на итни мерки за надминување на кризата во средната класа, пишува Гардијан. Пред Светскиот економски форум во Давос, Лагард предупреди дека нееднаквоста, недовербата и недостатокот на ...

Газпром испрати сметка oд 5,3 милијарди долари на Нафтогаз Украина

Денар - пред: 20 часа

Руската компанија „Газпром“ испратила фактура во вредност 5,3 милијарди долари на „Нафтогаз Украина“ за природен гас, соопштува „ТАСС“. Минатата година украинската компанија не купуваше гас директно од „Газпром“, но во важечкиот договор меѓу двете ...

Грција ја заврши 2016-та со примарен буџетски суфицит од 4,4 милијарди евра

Денар - пред: 20 часа

Примарен буџетски суфицит од 4,39 милијарди евра забележа грчкото Министерство за финансии за 2016-та година. Извршувањето на буџетот е значително подобаро од предвидувањата на експертите.

Грција со суфицит од 4,4 милијарди евра во минатогодишниот буџет

Мета
2 поврзани вести »

Јавна аукцијата на УЈП

Телевизија Нова - пред: 18 часа

Управата за јавни приходи на електронска аукција ќе продава дел од работите кои ги запленила. Стан во Карпош , гаража , камиони , автомобили марка Мерцедес, Фиат , Цинтроен , Форд , голем број на техничка стока компјутери, печатари, томографи , ...

Јавна аукцијата на УЈП, се продаваат и автомобили од марката „мерцедес“, „ситроен“, „форд“…

Курир

УЈП објави оглас: Се продаваат мерцедеси, фијати, фордови…. по багателни цени

МК News
3 поврзани вести »

Штети кај овошките од ниските температури во Кумановско

А1 On - пред: 22 часа

Снегот е добредојден за есенските посеви, поволно влијае врз влажноста на почвата и ги заштитува од измрзнување, но, како што велат од Здружението на земјоделци од Куманово, штета предизвикаа ниските температури, кај овошките и лозовите насади.

Штети кај овошките од ниските температури во Кумановско

Сител

Костадиновски: Штетите поради студот во земјоделството ќе се знаат напролет

Алфа

Штетите од ниските темпeрaтури во земјоделството ќе се знаат напролет

Сител

Курир Алсат-М Нетпрес Press24 Н.Македонија Lider Сител Пулс24

14 поврзани вести »