TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Пазарот за свеж зеленчук во Европа е во колапс

+инфо - 18.01.2017

Поради поплави во Мурсија, југоисточен регион на Шпанија, во комбинација со студ во Италија, многу градинарски култури се уништени. Комбинацијата од поплави и студ во Шпанија и Италија го потресуваат пазарот на свеж зеленчук во Европа поттикнувајќи ...

Европа во криза за овошје и зеленчук - Британија загрижена

Фактор

Пазарот за свеж зеленчук е во колапс, поради временски неприлики загрозена бербата за 2017

А1 On
3 поврзани вести »

„Билд“: Германија инсистира на учество на ММФ во грчкиот план за спас

А1 On - 18.01.2017

Германија очекува Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) да учествува во актуелната програма за спас на Грција, објави германскиот весник „Билд“, повикувајќи се на извор во Министерството за финансии во Берлин.

„Билд“: Германија инсистира на учество на ММФ во грчкиот план за спас

Телевизија Нова
2 поврзани вести »

Потпишан договорот за продажба на Траиносе

+инфо - 18.01.2017

Договорот го потпишаа извршниот директор на Фондот Андонис Леусис и извршниот директор на италинајската железница Ренато Мацончини. Грчкиот републички фонд за развој денеска потпиша договор за продажба на 100 проценти од Траиносе на италијанската ...

Потпишан договорот за продажба на Траиносе

Вечер

Потпишан договорот за продажба на Траиносе

Lider

Потпишан договорот за продажба на Траиносе

Сител

А1 On Локално

6 поврзани вести »

Македонски телевизии: Сител со најмногу гледачи, МРТ со најмногу вработени

Денар - 18.01.2017

Сител повторно има најголема гледаност, а МРТ и натаму има најмногу вработени, македонските телевизии најчесто емитуваат играна, а најретко културна програма. Ова го покажува споредбената анализа на најновите податоци од Агенцијата за медиуми (АВМУ) ...

СДСМ: Повисоки и редовни субвенции за земјоделците

А1 On - 18.01.2017

„Ќе ги зголемиме субвенциите за земјоделците на 160 милиони евра годишно. Земјоделците ќе добиваат 30 проценти повеќе субвенции за секое ново грло добиток и 20 проценти за секој нов хектар, а ќе ги ослободиме и од плаќањето данок.

СДСМ: Земјоделците ќе добиваат повисоки и редовни субвенции

+инфо

СДСМ: Повисоки и редовни субвенции за земјоделците

МКД

Повисоки и редовни субвенции за земјоделците

Слободен Печат

Бриф Стандард Локално Репортер

8 поврзани вести »

Штети кај овошките од ниските температури во Кумановско

А1 On - 18.01.2017

Снегот е добредојден за есенските посеви, поволно влијае врз влажноста на почвата и ги заштитува од измрзнување, но, како што велат од Здружението на земјоделци од Куманово, штета предизвикаа ниските температури, кај овошките и лозовите насади.

Штети кај овошките од ниските температури во Кумановско

Сител
2 поврзани вести »

„Агрокор“ со кредит ќе го зголемува извозот

+инфо - 18.01.2017

Компаниите кредитот ќе го отплаќаат во 24 еднакви тримесечни рати, од кои првата доспева за наплата на 30 јуни 2019 година. Четири компании од составот на концернот „Агрокор“ добија 48,3 милиони евра кредит за поддршка на извозот од Хрватската банка ...

„Агрокор“ со кредит ќе го зголемува извозот

Lider
2 поврзани вести »

Се основа најголема светска тутунска компанија

+инфо - 18.01.2017

Производителот на цигари „Лаки страјк” и „Ротманс” ќе купи 57,8 отсто од преостанатите акции на „Рејнолдс Американа“. „Бритиш Американ Тобако“ (БAT) се согласи да плати 50 милијарди долари (47 милијарди евра) за преземање на контролата над ...

Формирана најголемата тутунска компанија во светот: Бритиш Американ Тобако ја презеде Рејнолдс Американа

еМагазин

Бритиш Американ Тобако ја презеде Рејнолдс Американа

Lider
3 поврзани вести »

Deutsche Bank: Антируските санкции можат да бидат ублажени уште оваа пролет – банката ja прави прогнозата со ...

Локално - 18.01.2017

Вашингтон може да ги омекне антируски санкции уште во пролетта оваа година, смета Deutsche Bank. Аналитичарите дошле до овој заклучок поради реториката на Доналд Трамп и недостатокот на докази за напади на руски хакери во САД.

Deutsche Bank се согласи да плати глоба од 7,2 милијарди долари на САД

Стандард
2 поврзани вести »