TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Владата денеска ќе се задолжи нови 6,5 милиони евра

Репортер - 17.01.2017

Владата денеска планира да се задолжи за нови 6,5 милиони евра. Парите треба да се обезбедат преку аукција на државни записи. Следниот ден календарот на министерството за финансии предвидува раздолжување за истата сума.

НОВ ДОЛГ: Денес задолжување, утре раздолжување

Фактор

Владата денеска ќе се задолжи нови 6,5 милиони евра

Локално
3 поврзани вести »

СДСМ: Бесплатен деловен простор за сопствен бизнис

Фокус - 17.01.2017

Од СДСМ денеска презентираат уште една економска мерка, а тоа е помош за граѓаните да отворат сопствен бизнис. -Ќе добијат шанса за свој бизнис во бесплатен деловен простор. Државата ќе им помогне.

СДСМ: Шанса за свој бизнис во бесплатен деловен простор

Бриф
2 поврзани вести »

МЗШВ: За водостопанството до 2020 година 140 милиони евра

Канал5 - 17.01.2017

Почнуваат да се реализираат трите капитални инвестиции во водостопанството, вредни 90 милиони евра, најави денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски.

МЗШВ: За водостопанството до 2020 година 140 милиони евра

Курир

МЗШВ: За водостопанството до 2020 година 140 милиони евра

Нетпрес

МЗШВ: За водостопанството до 2020 година 140 милиони евра

Press24

Lider А1 On Вечер Канал5 Точка Сител Вест Телевизија Нова

12 поврзани вести »

(ВИДЕО+ФОТО) Тинејџер направи изум и освои … 730 илјади долари

Локално - 17.01.2017

14-годишен ученик од Индија доби импресивната сума од 50 милиони рупии или 730 илјади долари од зделка со индиската влада која го обезбеди неговиот изум за откривање на мини од воздухот преку посебен дрон, информира “Мирор”.

(ВИДЕО) Изум на Индиец му донесе многу пари

Фактор

Ученик „гениј“ од Индија доби 730.000 долари поради неговиот изум

Бизнис Вести
3 поврзани вести »

19% од работодавците ширум светот очекуваат технолошкиот бум да го зголеми персоналот

Стандард - 17.01.2017

Еден на секои пет работодавци (19%) се очекува во услови на технолошки бум да ангажираат повеќе вработени, додека компаниите се прилагодат на промените на пазарот на трудот. Шест од секои десет работодавачи (64%) очекуваат да го задржат бројот на ...

19% од работодавците ширум светот очекуваат технолошкиот бум да го зголеми персоналот

Денар
2 поврзани вести »

Европски ризичен капитал. Фондови за социјални претпријатија

Македонија Денес - 17.01.2017

Унијата на Капитален Пазар (CMU) е клучен дел од инвестицискиот план на Јункеровата комисија (Junkcker Commission) и цели кон диверзификација на начинот на кој целиот капитал е мобилизиран во Европската Унија (EU) за да се креира еден пазар за ...

График на денот: Универзитетите на милијардерите

Денар - 17.01.2017

Сакате да дознаете нешто повеќе за историјата на економијата, како да енкриптирате со „Ruby on Rails“ или основи на теоријата на струните? Може сето тоа да го најдете бесплатно на интернет и секој кој има време или енергија за тоа, а може да учи ...

НБРМ: Пуштена во оптек кована пара за колекционерски цели

Банкарство.мк - 17.01.2017

Народната банка на Република Македонија објави дека е издаденa и пуштенa во оптек кованaтa парa за колекционерски цели „света Матрона Московска“. Кованата пара „света Матрона Московска“ ги има следниве карактеристики: - на аверсот, во горниот дел од ...

Кои сектори во САД привлекуваат најмногу инвестиции? (инфографик)

Стандард - 17.01.2017

Интернет сеуште е водечкиот американски сектор за инвестиции, иако финансирањето се намалило за 26% во последниот квартал на 2016 година, соопштува Statista. И покрај овој пад сепак, секторот забележува инвестиции за 4,6 милијарди долари во ...

График на денот: Кои сектори во САД привлекуваат најмногу инвестиции?

Денар
2 поврзани вести »

Има ли заговори за падот на турската лира?

Фактор - 17.01.2017

Луѓето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган бараат виновници и тврдат дека зад падот на лирата стојат странски сили. Од почетокот на јануари турската лира загуби 9% од својата вредност.