TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Топ 100 тендери во 2015 и 2016 година

Призма - 20.02.2017

100-те најголеми договори за јавни набавки склучени 2016 година изнесуваат вкупно 378 милиони евра, а 2015 – 226 милиони евра. 2016 година, на врвот е тендерот за изградба на гасоводната делница Неготино-Кавадарци-Битола во вредност од 36,4 милиони ...

Топ 100 тендери во 2015 и 2016 година

Либертас

Топ 100 тендери во 2015 и 2016 година

Репортер

Кои се најголемите 100 тендери за 2015 и 2016 година во Македонија

Бизнис Вести
4 поврзани вести »

Министерот ја закрои лозата, земјоделците ги копачат лозјата

Бриф - 20.02.2017

На Свети Трифун традиционално се закројува виновата лоза, за богат род и добро вино. Денеска традицијата ја испочитува и министерот Михаил Цветков, како институција, репрезент на власта во заминување и традицијата на небулозни, нереални изјави ...

Зголемен откупот и продажбата на земјоделски производи во последните три месеци од 2016

Бизнис Инфо
2 поврзани вести »

Македонскиот јавен долг на алармантни 5 милијарди евра

Либертас - 20.02.2017

Во 2008 година јавниот долг изнесувал 1,55 милијарди евра или 23% од БДП. На крајот од 2016 задолженоста достигна 4,71 милијарди евра, или 50,1% од БДП,пишува Дојче веле . Годинава ќе достигне рекордни 5 милијарди евра.Финансирањето на дефицитот и ...

МФ: СДСМ ја продолжува црната кампања на јавниот долг

Либертас
2 поврзани вести »

Критична маса #58: Деавтомобилизација

Smartportal - 20.02.2017

Датум: среда, 22.02.2017 Почеток: 17:30 ч, Плоштад Македонија Крај: 19:00, кратки видеа и чајче во Социјален центар Дуња (влез – слободен) Ни треба деавтомобилизација на начинот на кој се гледа на градот, на кој се гледаат улиците.

Критична маса #58: Деавтомобилизација

Karas4training
2 поврзани вести »

Kraft Heinz се откажа од превземањето на Unilever

Макфакс - 20.02.2017

Американската прехрамбена компанија Кraft Heinz, соопшти дека го откажала планот за превземање на британско-холадскиот гигант Unilever. Unilever, во петокот, ја одби понудата на Kraft Heinz вредна 143 милијарди американски долари, односно 50 долари ...

Ни 125 милијадри долари не се доволни - Kraft Heinz не се откажува од Univeler

Фактор

Kraft Heinz крена раце од преземањето на Unilever

Кајгана

Kraft Heinz се откажа од превземањето на Unilever

Денар
4 поврзани вести »

Просечната плата во Словенија 1.030 евра

Денар - 20.02.2017

Просечната месечна нето плата во Словенија минатата година изнесувала 1.030 евра, што е за 1,8 отсто повисока во однос на претходната година. Просечната месечна бруто плата минатата година изнесувала 1.584,66 евра и била за 1,9 отсто повисока од ...

Работниците во оваа балканска земја сакаат да земаат плата неделно

Фактор

Растат платите во Словенија - колку изнесува просечната плата?

Фактор
3 поврзани вести »

Одгледуваат тетовско гравче на бамбуси од Тајланд ...

Н.Македонија - 20.02.2017

Одгледуваат тетовско гравче на бамбуси од Тајланд Тетовскиот грав е надалеку познат по својот квалитет и вкус, а познатото тетовско гравче-тавче е специјалитет што и денес е меѓу најпосакуваните во домашните, но и ресторанските кујни, особено во ...