TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Министерството за култура ги подржува само истомислениците

Телма - пред: 6 часа

Се подржуваат само истомислениците на власта, а останатите се десеткуваат на циничен начин. Вака се жалат издавачи, писатели и театарџии, чии предложени проекти за оваа година не се најдоа во годишните програми на Министерството за култура, за ...

Министерство за култура: Алаѓозовски ако има замерки, нека се откаже од средствата што ги добива за неговата издавачка куќа

А1 On

Алаѓозовски: Ќе преиспитаме од која позиција Канческа делела пари во Годишната програма и како!

А1 On

Министерство за култура: Алаѓозовски и оваа година, коментирајќи ја програмата на министерството, не успеа да ги разгранич личните и интересите на СДСМ од националните интереси во македонската култура

Курир

+инфо Нова ТВ А1 On +инфо Макфакс Телевизија Нова Телеграф Репортер

32 поврзани вести »

Како Алхемија на животот во Драмски театар влегува Франкенштајн

МКД - пред: 5 часа

Премиерната изведба на претставата „Франкенштајн #Алхемија на животот“ како авторска претстава во режија, но и со сценска адаптација, музичка подлога и кореографија на познатата бугарска и светска режисерка, Лилиа Абаџиева, и со сценографија, ...

Драмски 2017 ја почнува со премиерата "Франкештајн"

Вечер

„Франкенштајн # Алхемија на животот“ – премиера на Драмски театар

А1 On

„Франкенштајн # Алхемија на животот“ – премиера на Драмски театар

Lider

Република Телеграф Сител Cooltura Стандард

9 поврзани вести »

Младинскиот културен центар прослави 45 години

Телма - пред: 8 часа

Со ретроспективната изложба насловена „НОМАД“ на Душан Герзиќ Гера, кој се вбројува во главните претставници на „новиот бран“ на поранешните југословенски простори Младинскиот културен центар го одбележа својот 45-ти јубилеј.

Со изложба, концерти, поезија и филмови вечерва ќе се прослави роденденот на МКЦ

Радио МОФ

Вечерва јубилеен 45 роденден на МКЦ

Локално

Роденден на МКЦ...

Н.Македонија

Вест

5 поврзани вести »

Намалено рибокрадството во Охридското езеро за 60 отсто

Сител - пред: 8 часа

Рибокрадството во Охридското езеро намалено за 80 проценти. Заштитата на ендемските видови остануваат приоритет на концесионерот.Службите со будно око го следат и контролираат езерото особено во ноќните часови кога оваа појава е најевидентна.

Загрижувачка е состојбата со охридската пастрмка, алармира претседателот на риболовното здружение Св.Апостол Петар

ТВМ

Поголема институционална соработка за враќање на пастрмката

Спектра ТВ

Значително намалено рибокрадството во Охрид

Канал5

Алсат-М Н.Македонија А1 On Н.Македонија Мета Курир Телевизија Нова Нетпрес

12 поврзани вести »

Македонците повеќе читаат книги зимно време

Вечер - пред: 7 часа

Според истражувањето, во периодот од јуни до декември минатата година, во Македонија 34 отсто од луѓето читаат книги во зима, додека 21 отсто читаат напролет. Во текот на летните месеци, 29 отсто од читателите поминуваат со книгите.

Зимата е потопла со книга во рацете – особено ако е препорачана од пријател!

Канал5

Ловиме светулки, денес со Вера Калин

Divian Arts

Саемот на книгата „Книга во секој дом“ во клубот Матица почнува в петок

+инфо

Република Република Локално Макфакс Макфакс Скопје инфо Макфакс Република

32 поврзани вести »

Карневалот во Ратево десет години е дел од европското карневалско семејство

Телевизија Нова - пред: 10 часа

Минатиот викенд актуелен беше познатиот карневал во Вевчани, а деновиве актуелен беше еден помал и помалку познат карневал, но на истокот од Македонија. Ратевски Бамбурци како карневал 10 година по ред е дел од европското карневалско семејство.

Малешевски карневал „Ратевски бамбурци“

Канал5

Малешевскиот карневал „Ратевски бамбурци“ на 20 јануари

Канал5

Малешевски карневал „Ратевски бамбурци“

Телевизија Нова

Вечер А1 On

6 поврзани вести »

7 најскапи и 7 најповолните населби во Москва

Руска реч - пред: 1 час

Становите во централните области на Москва можат да се споредат со оние од Париз, Берлин, Хелсинки и Барселона. Во 2016 година цените на недвижниот имот во Москва за прв пат од 2000 година не забележуваат пораст, поради кризата побарувачката опадна, ...

Орфеј

Окно - пред: 4 часа

Моите клучеви, паѓајќи наземи, зазвучеа како гонг или ѕвоно на некоја религиозна церемонија во чест на Бог што не го знам. Бидејќи беше влажна земјата, го видов сјајот на безопасната опасно падната врз тротоарот, а миг пред тоа душекот натопен со ...

Збирката раскази „Човечулец“ на Александар Прокопиев е објавена на италијански јазик

МКД - пред: 9 часа

Кај италијанското книгоиздателство „Controluce“ неодамна излезе од печат книгата „Omuncolo“ („Човечулец - бајки од левиот џеб“, 2011, Магор) на македонскиот писател Александар Прокопиев. Преводот на оваа збирка 'бајки за возрасни‘ е на големата ...

Пронајден приврзок каков што имала и Ана Франк?!

Вечер - пред: 7 часа

Од меморијалниот центар на холокаустот „Јад Вашем" во Ерусалим, соопштиле дека истражувачите откопувајќи ги посмртните останки на жртвите од еден од нацистичките логори на смртта, откриле приврзок кој се чини дека е идентичен на оној кој и припаѓал ...