TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Владата ќе го одобри основањето на албанскиот ансамбл

ТВ21 - пред: 8 часа

Од наредната седмица се очекува Владата да го одобри основањето на албанскиот државен ансамбл за песни и ора. Државниот секретар при Министерството за Култура, Валмир Азири, вели дека одлуката е донесена, но се очекуваат последните консултации за ...

Рикардо Мути ќе диригира на Новогодишниот концерт во Виена

Newsroom

„Магичен глас“ – концерт за деца на Македонската филхармонија

Екран

Со концерт и изложба Македонската филхармонија го слави својот 73 роденден

МКД

МРТ Макфакс МКД КадеВечер А1 On Newsroom Р.С.Европа Орбис

17 поврзани вести »

Јаниќевиќ: Парите од сметката на Јадран филм незаконски се повлечени

Телевизија Нова - пред: 10 часа

Парите од сметката на „Јадран Филм“ незаконски се повлечени и без одлука на управниот одбор, вели за Тв Нова, адвокатот на продукцијата Ненад Јаничевиќ.Тој објаснува дека повлекувањето не е резултат на истражни дејствија или барање на финансиската ...

Агенцијата за филм повлече 300.000 евра од контото на „Јадран филм“ поради неисполнети обврски од договорот

Сител

„Јадран филм“ ѝ врати 300.000 евра на Агенцијата за филм

+инфо

Среде предистражна постапка повлечени 300 илјади евра од сметката на Јадран филм

Алфа

Макфакс А1 On Орбис Фокус Локално Newsroom Стандард Канал5

33 поврзани вести »

Библиотеката во Даблин е стара 300 години и има над 200.000 познати наслови

Exclusive.mk - пред: 9 часа

Заборавете го Гинисовиот магацин и архив, Феникс Парк и Катедралата Свети Патрик. Вистинската атракција е во Даблин и тоа во библиотеката Тринити Колеџ. Библиотеката е изградена од 1712 до 1732 година, а во комората која е долга речиси 65 метри ...

Наградени најдобрите ученици на манифетацијата „Месец на книгата“

Kumanovo News

Во Куманово заврши манифестацијата „Месец на книгата“

А1 On

Библиотека од иднината која има повеќе од милион книги, уште повеќе фикција, но и една огромна маана

Точка

Слободен Печат Кумановски м.

6 поврзани вести »

Како беше на отворањето на Skopje Design Week?

Fashionel - пред: 14 часа

Вчеравечер во мултимедијалниот културен центар „Јавна соба" се отвори седмото издание на Неделата на дизајнот во Скопје (Skopje Design Week), каде посетителите имаат можност да посведочат и да уживаат во иновативни производи и услуги од дизајнери и ...

Војводинскиот шеф Мирко Веселиновиќ и неговата сопруга ќе го зготват најдобриот паприкаш на Неделата на дизајн во Скопје

Вечер

Унгарија не е само за за Габор, има и дизајн (фотогалерија)

Сакам да кажам

Почнува седмата Недела на дизајнот во Скопје

МКД

Stylist А1 On Сакам да кажам Divian Arts Канал5 Вечер Слободен Печат Република

15 поврзани вести »

Промоција на „Песни без зборови“ ...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Промоција на „Песни без зборови“ Книгата „Песна без зборови“ од Весна Малјановска вечерва во 19.19 часот ќе биде промовирана во салонот „19,19“ во КИЦ. Книгата ,,Песни без зборови“ е збир од музички приказни посветени на одредени композиции или, ...

Промоција на „Песна без зборови” од Весна Малјановска

А1 On

Книгата „Песни без зборови“ на Весна Малјановска ќе биде промовирана во КИЦ

МКД

Промоција на „Песна без зборови" од Весна Малјановска ...

Н.Македонија

+инфо Радио МОФ

6 поврзани вести »

Во Кавадарци промовирана „Успеси и заговори” од Стојан Андов

Сител - пред: 18 часа

Во Домот на културата во Кавадарци синоќа беше промовирана книгата „Успеси и заговори” од Стојан Андов. Во неа тој опишува настани од 1993 година. Во своето обраќање пред присутните, Андов рече дека народот воопшто не треба да се дели околу ...

Промоција на книгата „Успеси и падови 1993 година“ од Стојан Андов

А1 On

Во Кавадарци промовирана „Успеси и заговори” од Стојан Андов

Слободен Печат

Промоција на книгата „Успеси и падови 1993 година“ од Стојан Андов

Сител

А1 On Слободен Печат Канал 77 Фокус Локално

9 поврзани вести »

Не ми е грижа...

Окно - пред: 2 часа

Понекогаш ми паѓаат на ум секакви работи: како Кох напишал песна за тоа како ја напишал „Циркусот“ и како Џон Кејџ го прашал колку години има и како „сè што правиме се претвора во поезија“.

Алаѓозовски во работна посета на Ресен

Cooltura - пред: 7 часа

Министерот Алаѓозовски, денеска беше во работна посета на Ресен, при што имаше средба со градоначалникот, Живко Гошарески. Тие заедно со в.д директорот на Завод и Музеј-Битола Александар Литовски ги посетија и објектите на културата, меѓу кои и ...

Романот „Но Уи“ од Лидија Димковска ќе влезе во конкуренција за наградата „Балканика“

А1 On - пред: 10 часа

Жири комисијата за избор на национален претставник за меѓународната книжевна награда „Балканика 2017“ во состав д-р Лидија Капушевска,, д-р Ермис Лафазановски и д-р Елизабета Шелева доби на разгледување вкупно 14 дела, кои беа доставени на тековниот ...

„Златно славејче” на 16, 17 и 18 ноември во Вип Арена „Борис Трајковски”

Екран - пред: 11 часа

Фестивалот „Златно славејче”, кој е симбол на детството и кој во овие 47. години од почетокот до сега ги донесе најубавите песни за најмладите, и годинава продолжува со традицијата. Нови 17 рефрени ќе ја одбележат годинешната музичка приказна на ...

Поранешните „Славејчиња“ со кроасаните 4U се присетија на заедничките настапи

Кафе пауза
2 поврзани вести »