TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Во Штип заврши првата „Текстилијада“

Либертас - тукушто објавено

Со изложба на постери насловена „Текст, силна, текстилна“ на универзитетскиот професор на Ликовната академија во Штип, Јана Јакимовска и со изведбата на монодрамата „Сонот на обесправените“ напишана и изведена од текстилната работничка Ивана ...

Заврши „Текстилијадата“ во Штип

+инфо

Заврши „Текстилијадата“ во Штип

Радио МОФ

Во Штип почна „Текстилијадата”

Слободен Печат

Канал5

5 поврзани вести »

„Хармс“ ја освои наградата „Златен рез“ на „Синематик“

А1 On - пред: 49 мин

Руската монтажерка Татјана Кузмичова, која е потпишана на руско-македонско-литванската копродукција „Хармс“ ја доби наградата „Златен рез“ на второто издание на Фестивалот на филмската монтажа „Синематик“ во Скопје.

Завршува вториот филмски фестивал за монтажа „Синематик“

А1 On

Зафрановиќ со лекција пред младите монтажери: Монтажата е трета режија на филмот и не треба да трае повеќе од шест-седум недели

А1 On

Завршува вториот филмски фестивал за монтажа „Синематик“

Сител

Cooltura +инфо Локално Алфа

8 поврзани вести »

Movies That Matter во Македонија донесе филмови што ги слават човековите права!

А1 On - пред: 5 часа

Вчера заврши филмскиот фестивал на документарен филм Movies that Matter (Филмови кои вредат), фестивал кој ги слави човековите права организиран од Младински образовен форум заедно со Амбасадата на Кралството Холандија.

Преку фестивалот „Movies That Matter“ се славеа човековите права

Радио МОФ

Проекција на „ Филмови кои значат“

Тера

Movies That Matter во Македонија донесе филмови што ги слават човековите права

Слободен Печат
4 поврзани вести »

„Оксфорд“ го избра зборот за 2017 година

Факултети - пред: 6 часа

( Фото: Pixabay ) Речниците на „Оксфорд“ деновиве го избраа зборот за 2017 година, а тоа е youthquake , или „младотрес“, кој означува „значајна културна, политичка или општествена промена која произлегува од дејствувањето и од влијанието на младите“.

Политичкиот израз „младотрес“ избран за збор на годината

+инфо

Зборот „youthquake“ (младотрес) избран за збор на годината од Оксфорд

А1 On

Политичкиот израз „младотрес“ избран за збор на годината

Студенти
4 поврзани вести »

Прилепските археолози бараат продолжување на истражувањата во Стибера и Трескавец

Сител - пред: 22 часа

Оваа година, прилепскиот „Завод и музеј“ работеше на четири археолошки наоѓалишта во Прилепскиот регион, а преку Институтот за старословенска култура, археологот Бранко Ристески ги спроведуваше повеќегодишните археолошки истражувања на комплексот ...

Прилепските археолози бараат продолжување на истражувањата во Стибера и Трескавец

Канал5

Прилепските археолози бараат продолжување на истражувањата во Стибера и Трескавец

Либертас
3 поврзани вести »

Меѓународна расправа за уметничката критика во медиумите на фестивалот КРИК

А1 On - пред: 1 ден

КРИК фестивал за критичка култура со задоволство ве известува дека синоќа на програмата на фестивалот се одржа меѓународната расправа „Расфрлани дијалози – критичарско промислување на критиката”, со учество на уредници на медиуми од култрата и ...

Светски познатиот руски уметнички колектив „Что делат“ се претстави на фестивалот КРИК во Скопје

Екран

Постојано во транзиција – заробеност во скршените огледала

CivilMedia

Вечерва на КРИК: Сузана Милевска за „Ефектот на пеперутката“

Нова ТВ

Окно МКД

6 поврзани вести »

Предавање на Сузана Милевска и промоција на книгата „Архиви на насилство“ на фестивалот КРИК

А1 On - пред: 38 мин

Во рамки на програмата на КРИК фестивалот за критичка култура, кој се одржува во Музејот на современа уметност, синоќа беше промовирано изданието „Архиви на насилството“ кое произле од програмите што Контрапункт и партнерите ги реализираше во ...

Годишен концерт на КУД „8 Октомври“ од Крива Паланка

+инфо - пред: 3 часа

Гости на вечерта беа играорците од КУД „Младост“ од Ковин, Србија. Стотина играорци од вкупно пет ансамбли на Културно-уметничкото друштво „8 Октомври“ од Крива Паланка се претставија синоќа на сцената на Национална установа Центар за култура на ...

Годишен фолклорен концерт на КУД „8 – ми Октомври“ од Кр.Паланка

iPortal
2 поврзани вести »

Темната страна на Германија: како се „фрлаат“ милијарди

Факултети - пред: 6 часа

( Фото: Pixabay ) Германија е најмоќната и економски најважната членка на ЕУ. За германската организираност, почитувањето на правилата, работливоста, способноста и ефикасноста одамна се создаваат митови, но реалноста всушност е многу покомплексна.

Неколку интересни факти за книжевноста

Факултети - пред: 6 часа

( Фото: Pixabay ) * Својата „Лолита“, Владимир Набоков ја напишал на ливчиња, за време на патувањето низ Америка, при кое истовремено собирал пеперутки. * „Педесет нијанси сиво“ е најпродаваната книга во Велика Британија кога било досега.