TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Промоција на книгата „Анаис од Монмартр“ од Јана Мишо

Cooltura - пред: 9 часа

Промоција на романот „ Анаис од Монмартр ”, утре (четврток, 19-ти октомври), во 20 часот. Локацијата е Литература.мк , на ул. Македонија. Кус извадок: " Со куфер во едната рака и транспортер за мачки во другата, Анаис Мишел доаѓа во Париз со ...

Скопска и семакедонска промоција на книгата на Јана

Оff.net

Промоција на романот „Анаис од Монмартр“ од Јана Мишо

Република
3 поврзани вести »

Изложбата „Затемнетиот град“ на Ерина Богоева во петок во МСУ

Build - пред: 7 часа

Во Музејот на современа уметност во Скопје во петок ќе се отвори изложбата на фотографии „Затемнетиот град“ на авторката Ерина Богоева. Оваа изложба е дел од поширокиот истражувачко – фотографски проект што ја следи архитектонската скулптура на ...

Изложба за оваа недела во Скопје | Затемнетиот град

Divian Arts

Изложба на Ерина Богоева „Затемнетиот град“ во Музеј на современа уметност

Fashionel

„Затемнетиот град“ во фокусот на Ерина Богоева...

Н.Македонија
4 поврзани вести »

Џорџ Сондерс добитник на Букеровата награда

+инфо - пред: 18 часа

Американскиот писател Џорџ Сондерс ја освои овогодинешната Букерова награда, со романот „Lincoln in the Bardo“. Американскиот писател Џорџ Сондерс ја освои овогодинешната Букерова награда, со романот „Lincoln in the Bardo“ и така стана вториот ...

Џорџ Сондерс добитник на годинешната награда Букер

Нетпрес

Мен Букер наградата доделена на Џорџ Сондерс

Радио МОФ

Џорџ Сондерс добитник на Букеровата награда

Newsroom

Слободен Печат А1 On Република 24 Ракомет Либертас Н.Македонија

10 поврзани вести »

Почнува петтиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“

+инфо - пред: 18 часа

Оваа година на фестивалот ќе имаме три возрасни групи, како и секоја година: јуниори, кадети и сениори или над 700 деца. Со проекција на филмот „Ловец на муви“ во режија на Изер Алиу вечер во киното „Милениум“ ќе биде отворен петтиот Фестивал за ...

Почнува фестивалот за млади „Џифони Македонија“

МРТ

Почнува петтиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“

ТВ21

Почнува петтиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“

А1 On

Локално Стандард Канал5 Newsroom Н.Македонија Радио МОФ Либертас

11 поврзани вести »

Виктор Илиески: Имаме одговорност да ја разграничиме културата од евтината естрада

+инфо - пред: 19 часа

Сметам дека ќе бидеме пример како институција во однос на имплементирање и спроведување на сите законски процедури, вели Илиески. Престиж е да се полни концертната сала која брои речиси 1.000 места, имаме огромна одговорност конечно да се разграничи ...

„Нов почеток“ на филхармоничарите со Чаjковски, Респиги и Штраус...

Н.Македонија

До отворањето на 25 октомври Филхармонијата ќе има технички прием

Сакам да кажам

„Нов почеток“ за старт на концертната сезона на Македонската филхармонија

МРТ

Слободен Печат Newsroom Телевизија Нова Fashionel А1 On Република Канал5 Факултети

19 поврзани вести »

По 40 години, музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“ доби нова концертна сала и пијано

Макфакс - пред: 16 часа

По 40 години постоење, откако училиштето се наоѓа во зградата изградена во 1978 година, учениците во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј”-Скопје добија своја концертна сала. Капацитетот на салата е 90 места, а освен за концерти, таа е опремена со студиска ...

ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ доби концертна сала и клавир

Курир

Нова концертна сала и концертно пијано за учениците од ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“

Република

ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ доби концертна сала и клавир

А1 On

Канал5 Денар Слободен Печат Сител

8 поврзани вести »

Психолошки трилери според вистински настани

Факултети - тукушто објавено

Фото: Profimedia Многу луѓе велат дека хорор-филмовите настанати според вистински случувања главно се само „нашминкана“ верзија со убави актери, меѓутоа, некои хорор и трилер приказни се снимени откако се случиле во реалноста.

Како песните стануваат светски популарни и покрај лошите текстови?

Факултети - тукушто објавено

Велат дека кичот постои откако постои уметноста. Одреден кич се смета за дел од уметноста, пониска уметност кај некои пониски сталежи во општеството на кои образованието им е или недостапно или недоволно застапено.

„Истребувач“ (1982): од пропаст до класика

Факултети - тукушто објавено

( Фото: Wiki ) Ридли Скот својата кариера ја почнал како режисер на реклами, што му ги отвори вратите на филмската индустрија. Неговиот режисерски првенец „Дуелисти“ (1977) со Харви Скот и Кит Карадин беше добро оценет и од публиката и од ...

КОЛУМНА: Празник

Факултети - тукушто објавено

Колумна на Виктор Ефтимов Да можев да го измазнам, ќе го измазнев. Како што умеев тоа да го правам со цртежите по ликовно кои веќе загубиле делче од убавината откако набрзина ќе ги пикнеш в ранец, трчајќи да не задоцниш на училиште.