TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

„Дони Дарк“ е претстава што сигурно ќе го победи времето...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Кон драмата „Дони Дарк“ од Леонард Герш во маестрална режија на Роберт Ристов Во преполнетата сала на малата сцена на „Театар комедија“ премиерно беше изведена драмата „Дони Дарк“ низ брилијантната актерска игра на студентите на Универзитетот за ...

Деветто издание на БОШ фестивал во Гевгелија

Радио МОФ - пред: 5 часа

„ Проглас “ е последното издание на БОШ 9 кој ќе се одржува на 21 и 22 октомври во Гевгелија. Новото издание, како што велат организаторите, помалку ќе зборува, а повеќе ќе кажува. За нив, ова издание ќе биде „манифест за посветеност, постојаност и ...

9. издание на Бош фестивал

Окно
2 поврзани вести »

Фестивал на италијански филм во Битола

Шеталиште - пред: 2 часа

Амбасадата на Р.Италија во Скопје и Јазично студио ЛИНГВА, во соработка со НУ Центар за култура Битола организираат Фестивал на италијански филмови во Битола- FINESTRA SUL CINEMA ITALIANO во рамките на XVII Недела на италијански јазик во светот.

Промоција на книгата „Мојот професор пророк“ од Вера Стојчевска-Антиќ

Макфакс - пред: 7 часа

Во спомен-собата на Миладиновци, во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје, утре во 12 часот ќе се одржи промоција на книгата „Мојот професор пророк“ (книга посветена на Блаже Конесеки) од Вера Стојчевска-Антиќ.

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ организира промоција на книгата „Мојот професор пророк“ од Вера Стојчевска – Антиќ

Република
2 поврзани вести »

Последната книга поезија на Коен ќе излезе во 2018

Оff.net - пред: 4 часа

„Пламенот“, која се планира да излезе на 16 октомври 2018, ќе вклучува завршени песни како и илустрации, стихови од песни, прозни парчиња и материјал од бележници на нашиот омилен ...

„Три сестри“ во режија на Трајче Ѓорѓиев доби награда за најдобра претстава на фестивал во Липецк, Русија

Република - пред: 4 часа

На 33. Меѓународен Театарски Фестивал во Липецк, Русија, претставата “Три Сестри”, во режија на Трајче Ѓорѓиев, а во изведба на Народниот Театар “Бора Станковиќ” од Врање, Србија, ја освои наградата за најдобра претстава на ...

Објавен романот „Небото е повторно на своето место“ од Клара Санчез

+инфо - пред: 10 часа

Преводот од шпански јазик е на Марија Саревска-Тодоровска. Издавачката куќа „Готен“ го објави во превод на македонски јазик романот „Небото е повторно на своето место“ од шпанската писателка Клара Санчез, што во 2013 година ја доби наградата „Премио ...

Објавен романот „Небото е повторно на своето место“ од Клара Санчез

А1 On

Објавен романот „Небото е повторно на своето место“ од Клара Санчез

Макфакс

„Готен“ го објави наградуваниот роман од Клара Санчез на македонски јазик

Република

Н.Македонија Локално Нетпрес Либертас Окно

9 поврзани вести »

Изложба на Александар Станкоски - Слаткарница Европа во Вроцлав

Cooltura - пред: 11 часа

Во Галерија Миејска (City Gallery) во Вроцлав, Полска, на 19 октомври 2017 година (четврток), во 18 часот ќе се отвори изложба на Александар Станкоски со наслов Слаткарница Европа. Куратор на изложбата е Горанчо Ѓорѓиевски, а соработници се Кашја ...

Горјан Ѓорѓиев ќе одбележи 30 години ликовно творештво со изложба во КИЦ

МКД

Јубилеjна изложба на Горjан Ѓорѓиев...

Н.Македонија
3 поврзани вести »

КОЛУМНА: ЏИШ #4 - Идеал

Факултети - пред: 11 часа

Колумна на Марија Грубор Еднаш, во текот на едно особено гргорливо утро, на тротоарот до булеварот лежеше еден Идеал од ретка сорта во претсмртни болки. Минатиот ден имаше излокано повеќе од обично, па влезе во алкохолна психоза и долго луташе ...

Промоција на книгата „Ветераните на Илинден“ од Кочо Топузовски

Макфакс - пред: 9 часа

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ во Паркот на книгите, утре во 19 часот ќе се одржи промоција на книгата „Ветераните на Илинден“ од Кочо Топузовски. За најновото дело на Топузовски ќе говори Георги Барбаровски, а настанот ќе ...

Промоција на книгата „Ветераните на Илинден“ од Кочо Топузовски

Република
2 поврзани вести »