TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

романија. fin dè siècle

Окно - 09.12.2017

најпосле ја знам подлоста на кротките луѓе ги познавам луѓето со мокри и округли раце, готови секого да погалат има денови во кои секој од нас може да биде недоследен и за жалење. одлуката да не се умре да се опстои ја донесовме и ние децата на ...

Две најпрестижни словачки награди за Звонко Танески

+инфо - 09.12.2017

На Звонко Танески му беше врачена и посебна награда од словачкиот министер за надворешни работи и европски прашања. Највисоката словачка државна награда „Павол Орсаг Хвиездослав“ за преводи од словачката книжевност во светот (на странски јазици) за ...

Две најпрестижни словачки награди за Звонко Танески

ТВ21

Две најпрестижни словачки награди за Звонко Танески

Канал5
3 поврзани вести »

Отворена изложбата на сликарот Бурхан Амети во Чифте амам

Радио МОФ - 09.12.2017

Гостиварскиот ликовен уметник Бурхан Амети синоќа го промовираше неговиот последен опус на самостојна изложба во националната галерија Чифте амам во Скопје. Тој пред публиката се претстави со графики и дела изработени во комбинирана техника на ...

Отворена изложбата на Бурхан Ахмети во Чифте амам

Cooltura
2 поврзани вести »

„Спасителот на светот“ на Да Винчи заврши во Абу Даби

Популарно - 09.12.2017

Аукциската куќа „Кристис“ соопшти дека на Министерството за култура и туризам на Абу Даби му ја предала сликата „Спасителот на светот“ од Леонардо да Винчи, која минатиот месец на наддавање беше продадена за рекордни 380 милиони долари.

„Спасителот на светот“ на Да Винчи заврши во Абу Даби...

Н.Македонија

Министерството за култура и туризам на Абу Даби го доби „Спасителот на светот“ од Леонардо да Винчи

Либертас
3 поврзани вести »

ГАЛЕРИЈА: Мојата супер сингл мајка

Либертас - 09.12.2017

Во контекст на современoто образование за различните форми на семејство Бронен Феленс и Мунца Виченте ја објавија сликовницата „Мојата супер сингл мајка“ која преку едноставната и симпатична стихотворба и одлични илустрации на едноставен начин ја ...

Во Штип изложба на дигитални фотографии...

Н.Македонија - 09.12.2017

Во Штип изложба на дигитални фотографии Во фоајето на Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип денеска беше отворена изложба на дигитални фотографии. Наташа Ицева, претседателка на Организацијата на жени на Штип, појасни дека изложбата е дел од ...

Врачена државната награда „Св.Климент Охридски“ за 2017 година

Студенти - 09.12.2017

Добитници годинава се Венко Андоновски, Наим Алими, Гарабет Тавитјан, Јордан Плевнеш и Илинденка Петрушева. Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за ...

Прва самостојна изложба на фотографот Коста Дупчинов

Шеталиште - 09.12.2017

Вечерва со почеток од 20 часот во Магазата ќе биде отворената првата самостојна изложба на фотографот Коста Дупчинов која е насловена „Носталгија“ Фотографиите ќе бидат изложени до 16 декември.

Градскиот дувачки оркестар во вторник со традиционален новогодишен концерт

Скопје инфо - 09.12.2017

Во Младинскиот културен центар во Скопје, на 12 декември (вторник), во 19 часот, Градскиот дувачки оркестар ќе го одржи својот традиционален новогодишен концерт. Според најавената програма, ќе бидат изведени 16 композиции, меѓу кои Just The Way You ...