TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

ЕХО Фестивал на планински филм: 35 филмови и гости од Полска, Украина и Франција

Радио МОФ - 21.10.2017

Во вторник започнува осмото издание на фестивалот за планински филмови ЕХО, кој ќе трае до 27 октомври. Организаторите за годинава најавуваат најбогата филмска и презентациска програма досега, со 35 филмови од автори од 13 земји и тројца меѓународни ...

Подобрувањето на статусот на музичарите останува главен приоритет...

Н.Македонија - 21.10.2017

По периодот на залагање за заштита на правата на вработените, подобрување на статусот на уметниците и исправањето на неправедните ситуации од позиција на претседател на синдикатот, одеднаш застанав пред предизвикот обременет со уште поголема ...

Изложба „Живот во бои 2“ на Андријана Мациев

А1 On - 21.10.2017

Во ликовната галерија на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица синоќа беше отворена изложбата „Живот во бои 2“ на Андријана Мациев. Во изложбениот салон се поставени слики и цртежи на авторката, која за себе вели дека го гледа животот во бои.

Изложба „Живот во бои 2“ на Андријана Мациев

Телевизија Нова

Изложба „Живот во бои 2“ на Андријана Мациев

ТВ21

Синоќа отворена изложбата „Живот во бои 2“ на Андријана Маџиев

Newsroom

Алфа

5 поврзани вести »

Концерти на „Про Арс“ во Виена

А1 On - 21.10.2017

Камерниот хор „Про Арс“ под диригентство на маестро Сашо Татарчевски викендов ќе одржи два концерта во Виена. Австриската публика ќе има можност да ги чуе вечерашната изведба во познатата „Peterskirche” црква во центарот на Виена и утрешната во ...

Концерти на „Про Арс“ во Виена

Локално

Концерти на „Про aрс“ во Виена

Република

Концерти на „Про Арс“ во Виена

Сител

Курир Канал5 Нетпрес Телевизија Нова ТВ21

9 поврзани вести »

Нова книга на Гијом Мисо + 2 други наслови кои ќе ве воодушеват

Црнобело - 21.10.2017

Одлична вест за сите обожаватели на францускиот автор Гијом Мисо. Пред нас е неговата нова книга која подеднакво воодушевува како и тие пред неа, дел од творечкиот опус на Мисо. Сите кои дополнително сакаат да прочитаат уште нешто возбудливо и ...

Промовиран романот „Анаис од Монмартр“...

Н.Македонија - 21.10.2017

Промовиран романот „Анаис од Монмартр“ Романот „Анаис од Монмартр“ од младата авторка Јана Мишо беше промовиран и на македонски јазик, во книжарницата „Литература.мк“. Романот е во издание на „Арс либрис“, дел од публикациите на издавачката куќа ...

Меморијален Фолклорен Концерт „Хероите Живеат Вечно“

Скопје24 - 21.10.2017

Меморијален фолклорен концерт со наслов „Хероите живеат вечно“- 10 години без Игор Драганов. Херојот од Долно Лисиче кој пред 10 години го даде својот живот бранејќи ги маргините на оваа наша мала држава.

Кинескиот режисер Вонг Кар-ваи добитник на наградата Лумиер

Newsroom - 21.10.2017

Кинескиот филмски режисер Вонг Кар-ваи ја доби наградата Лумиер за животно дело во петок вечер во францускиот град Лион. Со 61 година тој е првиот кинески режисер кому се доделува наградата, а ја наследува француската актерка Кетрин Денев која ја ...

„Проектот Ним“ (2011)

Оff.net - 21.10.2017

Документарец кој го следи животот и делото на шимпанзо по име Ним Чимпски, кој заради научен проект е растен како човечко дете. На крајот од мачната приказна излегува дека таа е повеќе за луѓето околу него, кои се вистинските „мајмуни“ во ...