TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Пред гостувањето на Лoра Агустин во Скопје: Трговијата со луѓе е мит?

Оff.net - 13.12.2017

Исто како што буржујките од 19 век сметале дека е морална доблест да ги спасат „сиротите“ проститутки, кои „фатиле погрешен пат“, крстоносците против трговијата со луѓе гледаат на жените како на слаби и ранливи суштества.

Тврдоглаво дете

Окно - 13.12.2017

Верижна реакција Минатите настани ја одредуваат сегашноста. Ако твоите родители, на пример, не се сретнеле, ти не би постоел. Колку подлабоко се понира во минатото на верижните реакции кои ја сочинуваат светската историја, толку повеќе изненадуваат ...

Ќе ја треснеш вратата зад себе, потоа се обидуваш да се вратиш внатре

Окно - 13.12.2017

Едноставно излегуваш и ја траскаш вратата без размислување. Кога се вртиш да видиш што си направил предоцна е. Ако ова звучи како животна приказна, во ред. Паѓаше дожд. Соседите што имаа клуч не беа тука. Ги буткав и ги буткав долните прозорци.

Археолошка конференција „Неолитот во Македонија III“

Сител - 13.12.2017

Вкупно 17 реферати од триесетина археолози од Македонија, Србија, Грција, Словенија, Чешка, Австрија, Германија и од Швајцарија ќе бидат презентирани на третата конференција „Неолитот во Македонија“, што денеска се одржува во Археолошкиот музеј на ...

Трето издание на конференцијата „Неолитот во Македонија“...

Н.Македонија

Археолошка конференција „Неолитот во Македонија III“

А1 On
3 поврзани вести »

Сликовницата „Иван и Илина“ ги урива предрасудите за Дауновиот синдром

Окно - 13.12.2017

Детската електронска сликовница „Иван и Илина“ што излезе деновиве во издание на Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица“ - Скопје (на веб страницата www.sinataptica.org.mk ), е приказна од нашето секојдневје, која ...

Сликовницата „Иван и Илина“ ги урива предрасудите за Дауновиот синдром

МКД
2 поврзани вести »

Пијано-рецитал на Арда Мустафоглу во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

Макфакс - 13.12.2017

На 23 декември, сабота, со почеток во 19:30 часот, во концертната сала на ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ – Скопје, пијанистот Арда Мустафаоглу ќе одржи солистички рецитал. На програмата ќе бидат дела од Д. Скарлати, С. Рахмањинов, С. Прокофјев и др.

Пијано рецитал на Арда Мустафоглу во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“

Орбис

Пијано рецитал на Арда Мустафаоглу

А1 On
3 поврзани вести »

Струмичката поетеса Сузана Мицева добитник на меѓународна награда во Бугарија

А1 On - 13.12.2017

Струмичката поетеса Сузана Мицева ја освои првата награда во категоријата странски поети на поетскиот конкурс „Лирични гласови“ што го организира Сојузот на софиски библиотеки и издавачките куќи „Изида“ и „Персеј“ од Софија, соседна Бугарија.

Литературен час за браќата Миладиновци

Сител - 13.12.2017

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ денеска напладне ќе организира Литературен час посветен на животот и делото на браќата Миладиновци. Ќе присуствуваат ученици од гимназијата „Јосип Броз-Тито“ од Скопје, а предавање на тема „Скици за портрет ...

Литературен час за браќата Миладиновци

А1 On

Литературен час за браќата Миладиновци

Канал5

Литературен час посветен на животот и делот на Миладиновци...

Н.Македонија
4 поврзани вести »

Промотерската асоцијација Room 313 со суперкул идеја како до успешни настани

10без10 - 13.12.2017

Она што веќе долго време му се случува на Прилеп е недостигот на алтернативна културна програма. Локалите кои работеа со ваква програма моментално се во некое затишје и чекаат на новогодишните празници да ги наполнат нивните локали.

Апликации кои те потсетуваат дека ќе умреш

Оff.net - 13.12.2017

WeCroak (достапна за iOS за 0.99 долари) е апликација базирана на поговорка од Бутан, која вели дека за да се биде среќен, човек треба да мисли на смртта барем пет пати дневно. Звучи како корисна алатка за годината што ...