TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

„Тврдина 2“ - презакажано рочиште, Грујевски во бегство

Р.С.Европа - пред: 51 мин

Одложено е рочиштето за предметот „Тврдина 2" во кој СЈО тврди дека во 2015, непосредно по објавување на опозициските бомби, биле уништени системи за следење на комуникации. Следното рочиште треба да се одржи на 2 октомври.

Повторно одложено судењето за случајот „Тврдина 2“

МРТ

Повторно одложено судењето за Грујевски, СЈО ќе бара судење во отсуство

+инфо

Денеска рочиште за Грујевски, МВР има сознанија каде е

Нова ТВ

24 Вести МКД +инфо Сакам да кажам Фокус Н.Македонија Фокус Н.Македонија

23 поврзани вести »

Партиите затекнати од изборите

Призма - тукушто објавено

Ако се суди по првиот ден од кампањата за локалните избори, Македонија влегува во нова предизборна трка во која кандидатите ќе се натпреваруваат на теренот на поголемите приказни зачинети со национализам и со обвинувања за криминал, додека во втор ...

(ВИДЕО) СДСМ Прилеп: Нудиме тим од 27 чесни, вредни, стручни, одговорни советници

А1 On

Илиоски: Битола мора да биде град на сите, град на среќни, безгрижни и безбедни деца со убави градинки, училишта, паркови

Курир

Кандидатот за градоначалник на Делчево од СДСМ најави победа во првиот круг

А1 On

Фактор Скопје инфо Kumanovo News Newsroom еМагазин Локално еМагазин еМагазин

79 поврзани вести »

Одложено рочиштето за случајот „Тврдина 2“

24 Вести - тукушто објавено

Во кривичниот суд денеска требаше да продолжи судењето за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујевски, кој веќе два месеца е во бегство и уште шестмина вработени во УБК.

Одложено е рочиштето за „Тврдина 2“

ТВ21

(ВИДЕО) „Тврдина 2“ одложен за 2 октомври – МВР треба да испрати известување за бегалците

Макфакс

Продолжува судењето за „Тврдина 2“ во отсуство на првообвинетиот Грујовски

А1 On

Press24 Макфакс Мета МКД Канал5 Кајгана Мета Слободен Печат

36 поврзани вести »

Нови кривични пријави против судии на Kривичен, Апелација и Врховен

24 Вести - тукушто објавено

Здружението „Зелена лупа“ одржа прес конференција пред Основниот суд Скопје 1 на која информираше дека поднесува нови иницијативи до советот за утврдување на фактите против судии од Основниот суд Скопје 1, Апелацискиот суд и од Врховниот суд.

(ВИДЕО) Нови претставки за судиите кои го ослободија Сеад Кочан

Макфакс

„Зелена лупа“ бара одговорност за повеќе судии, меѓу нив и тие што го пуштија Кочан

Newsroom

Нови кривични пријави против судии на кривичен, Апелација и Врховен

Макфакс

А1 On Точка Кајгана Либертас Правдико Точка +инфо ТВ21

12 поврзани вести »

Темелко ја минувал македонската граница со албански пасош

+инфо - пред: 2 часа

Според сознанијата, градоначалникот на Пустец не се јавувал во судот во определениот термин и ја минувал границата со албански документи. Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција од Основниот суд Скопје 1, го одобри ...

Распишана е меѓународна потерница за Едмонд Темелко

Фокус

Судот потврди: Триесет дена притвор за Едмонд Темелко

Макфакс

Темелко ќе се гони со меѓународна потерница

Фактор

+инфо Алсат-М МКД Сакам да кажам Сведок Newsroom Канал5 А1 On

51 поврзани вести »

Научниците развиле антитело кое убива повеќе од 99% од ХИВ вирусот

ЕНаука - пред: 27 мин

Научниците создале антитело кое напаѓа 99 проценти од видовите на ХИВ и може да ја спречи инфекцијата кај цицачите. Според студијата што е објвена во списанието „Science“, антителото е направено така што напаѓа три клучни делови од вирусот со што го ...

Неопходно социјално партнерство за програмите за превенција на ХИВ...

Н.Македонија

Конференција „Модели за финансирање на програмите за превенција на ХИВ“

А1 On

Неопходно е социјално партнерство за програмите за превенција на ХИВ

+инфо

Сител +инфо А1 On Канал5 Сител Канал 77 Слободен Печат Скопје24

14 поврзани вести »

ЛИ2017 /Алексовски: Во оваа кампања тргнуваме со тоа што сме го направиле

Либертас - пред: 1 час

Кандидатот за градоначалник на Крива Паланка од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ Арсенчо Алексовски на првиот ден од изборната кампања побара трет мандат од сограѓаните. Синоќа пред кривопаланчани порача дека во оваа кампања тргнува со она што ...

(ВИДЕО) Мицевски: Со воведување на гасификацијата ќе заштедат компаниите и граѓаните

iPortal

СДСМ Кр.Паланка: Алексовски вети и излажа дека ќе изгради спортска сала во ООУ “Јоаким Крчовски“

iPortal

(ФОТО) Граѓаните од населба Маневци масовно излегоа за поддршка на Мицевски

iPortal

24 Вести Кумановски м. А1 On +инфо Фокус Мета Курир iPortal

60 поврзани вести »

Променливо облачно време со слаб повремен дожд

Тера - пред: 39 мин

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со слаб повремен дожд во западните и особено во источните делови од земјата. Утринската температура ќе се движи од шест до 14 степени, а дневната температура од 16 до 24 Целзиусови степени: ...

Определен притвор за Едмонд Темелко

Тера

Заев од Битола: Нема повеќе фасадна политика во Македонија...

Н.Македонија

Петровска: Овие избори се за поинаква Битола

Тера

Тера Тера Тера Тера Тера Тера Тера Тера

22 поврзани вести »

Ќе научиме ли конечно дека отпадот е ресурс?

Порта 3 - пред: 1 час

Мегленци, Битола Општо познат факт е дека човекот е единственото живо суштество кое генерира отпад што ја загрозува животната средина. Додека светот веќе создаде цела индустрија која се базира на отпадот, од селектирање и рециклирање, до ...

Ѓубрето запали црвено светло на Зелен пазар

Слободен Печат

Диви депонии во Тетово на секој чекор

Р.С.Европа

Доделени наградите за најдобрите училишта во проектот „Рециклирање?! - КАЖИ ДА!“

Телма
4 поврзани вести »