TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

СДСМ бара избор на Претседател на Собранието без комисија

Телма - пред: 3 часа

Неизвесно е дали и кога ќе се избере нов собраниски спикер и ќе се изгласа составот на комисијата за избори и именувања. Наместо суштинска расправа, седницата помина во реплики и контрареплики кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ си ги даваа меѓу себе.

Конститутивната седница продолжува утре напладне...

Н.Македонија

Конститутивната седница Продолжува утре, Беса нема да ги поддржи СДСМ и ДУИ за избор на Џафери

Канал5

Собранието ја продолжи конститутивната седница

Телевизија Нова

Deutsche Welle 24 Вести Локално Слободен Печат Фокус 24 Вести ТВ21 Телма

34 поврзани вести »

Најмалку 36 милиони евра од буџетот завршиле во приватни џебови

Фокус - пред: 2 часа

Специјалното јавно обвинителство, само досега, открило нелегално испумпани 36 милиони евра од буџетот, пишува Радио Слободна Европа. Според истрагите на СЈО, функционери со злоупотреба на службената должност, прекршување на законот за јавни набавки, ...

Едмонд Темелко бил уапсен законски

Телма

СЈО досега откри нелегално испумпани 36 милиони евра од буџетот

Р.С.Европа

Тотален колапс на патриотските вредности

Нова ТВ

Сведок Либертас Локално Репортер Либертас Алсат-М Алсат-М Репортер

41 поврзани вести »

ЕК: Прво примена на Пржино и итните реформи па преговори со ЕУ

Нова ТВ - пред: 6 часа

Македонија мора да го спроведе Пржинскиот договор ако сака да отвори преговори со ЕУ, изјави денес портпарол на Европската комисија: “Правилата и препораките на Европската комисија за отворање на преговорите со вашата земја се условени со ...

Коцијанчиќ: За отпочнување на преговорите треба да се исполнат условите од Брисел

Алсат-М

Кочијанчич: За ЕУ важно е во Македонија да се спроведе Пржинскиот договор

+инфо

ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас

Сител

Телевизија Нова МРТ Курир Фактор Република Нетпрес МКД Пулс24

30 поврзани вести »

„ВМРО-ДПМНЕ не смее да се дозволи избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли тиранската платформа“

МКД - пред: 4 часа

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не смеат да дозволат да се избере претседател на Собранието кој нема да се откаже од тиранската платформа и нејзината суштина. Тие имаат историска улога, рече Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка ...

Граѓаните со поракa: Овој народ секој ден чука на портите на совеста на пратениците

Курир

Протестите се шират пред партиските седишта

Сител

Граѓаните со поракa: Овој народ секој ден чука на портите на совеста на пратениците

Вечер

Република Телевизија Нова Press24

7 поврзани вести »

Нападите врз новинари се аномалија во општеството

Глас на Америка - пред: 4 часа

ОХРИД — Поранешни и сегашни новинари се загрижени за се` позачестените вербални, но и физички напади врз новинари во Македонија. Таков беше последниот случај кога за време на протестите на движењето За заедничка Македонија физички беше нападната ...

Дискриминација на ЛГБТИ заедницата – потребна е систематска ревизија на учебниците

ТВ21 - пред: 5 часа

Книгите со содржини што промовираат говор на омраза, или кои ЛГБТ заедницата ја претставуваат како ненормална, и најчесто ја опишуваат како социјална девијација, уште еднаш наидуваат на критики од активистите.

Дискриминаторски пораки во дел од учебниците на факултетите

Телма
2 поврзани вести »

Американски пари за развој на Дебар

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Со пари на Американската агенција за меѓународен развој – УСАИД се реализирани бројни проекти во Општина Дебар, од кои позначајни се изградбата на патот од Дебар до Дебарското Езеро, санација на концертната сала во центарот за култура, изградба и ...

Првиот говор на Павле Богоевски на денешната конститутивна седница

Слободна - пред: 3 часа

На денешното продолжение на Конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, пратеникот Павле Богоевски го имаше своето прво обраќање. „ Секоја секунда кога вие ги користите вашите демократски права како пратеници во овој состав а пред ...

Богоевски кон Димовски: Победник на избори е тој што ќе собере 61, а не 51 пратеник (ВИДЕО)

Стандард
2 поврзани вести »

Спахиу: Еди Рама е виновен за одлуките на Иванов

Сител - пред: 8 часа

Еди Рама со својата платформа за Македонија му даде аргументи на Претседателот Ѓорге Иванов за да не го додели мандатот за состав на новата влада, а воедно и да ја обвини Албанија за мешање во внатрешните работи на Македонија.

Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама

Вест

Потврда од Албанија: Тиранската платформа е масло на Еди Рама, нарачана од Сорос (ВИДЕО)

Курир

Спахиу: Албанскиот премиер и Тирана погрешија со платформата

Телевизија Нова

Press24 Република Вечер

7 поврзани вести »