TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Спорните 30.000 гласачи пак ќе се населат во Избирачкиот список

+инфо - пред: 5 часа

Законот предвидувал нивно изземање од гласачкиот список заклучно со објавувањето на резултатите од одржаните парламентарни избори. Пред локалните избори кои треба да се одржат пролетва, веројатно Избирачкиот список повторно ќе отвора дилеми и ...

(ВИДЕО) 360°: Наближуваат роковите за локалните избори – кој ќе ги распише и кога ќе се одржат?

Либертас

Списокот за локалните избори повторно побогат за 30.000 гласачи

Кумановски м.

Фантомите се враќаат во Избирачкиот список

Фокус

Бриф Макфакс Телма Сакам да кажам Курир Мета Фактор Локално

32 поврзани вести »

Општина Чашка ја презеде одговорноста во врска со асимилирањето на децата Албанци

Алсат-М - пред: 2 часа

Општина Чашка во Велес ја презеде одговорноста за децата Албанци кои учат на македонски јазик во основното училиште „Тодор Јанев“. Претседателот на општинскиот совет, Рамадан Амзовски, за Алсат-М вели дека ја повикал на средба директорката на ...

Одложувањето на Локалните избори води во правен вакуум

Телма - пред: 3 часа

Правен вакуум ќе настане доколку Локалните избори не се одржат во првата половина на мај. Мандатот на градоначалниците и на советниците е ограничен на четири години, па по истекот на тој период, може да се доведат во прашање сите функции во ...

Протество писмо на „Македонски манифест“: Ќе излезе ли некој од глувчовата дупка?

Алфа - пред: 17 мин

Националнo освестување и обединување, некој ни краде државата и се обидува да ни го избрише идентитетот а ние се занимаваме со албанската платформа. Членовите на Македонскиот Манифест со протестно писмо, да излезат челниците на партиите, на ...

Учениците се повеќе страдаат од деформитети на ‘рбет

Алфа - пред: 17 мин

Неправилното и долго седење пред компјутер или на час,тешките чанти за на училиште и недоволната физичка активност ,се причините поради кои последниве години учениците се повеќе заболуваат од деформитети на рбетниот столб, алармираат лекарите.

ЛДП: Марко Зврлевски - последниот бастион на режимот на Груевски

+инфо - пред: 6 часа

ЛДП се залага за комплетна и суштинска реформа во целиот правосуден систем. ЛДП силно се залага за комплетна и суштинска реформа во целиот правосуден систем, како дел од препораките на Извештајот на Прибе, која исто така ќе го опфати и државното ...

Кога точно им истекува мандатот на Јанева и на СЈО?

Бизнис Вести

Милошоски: На СЈО му посакуваме се најдобро, до јуни!

Фокус

ЛДП: Марко Зврлевски – последниот бастион на режимот на Груевски

А1 On

24 Вести Нова ТВ МКД +инфо Република А1 On Позитив.мк Мета

34 поврзани вести »

Правото на одбрана се наоѓа во самата срж на правичното судење

Академик - пред: 3 часа

Според Јустинијан, адвокатите се лица што ги решаваат споровите во граѓанските и кривичните постапки, со силата на својата одбрана, со остварување на запоставените и поддржување на разнишаните права.

Грција ја стави Македонија на црна листа

Сител - пред: 1 час

Грчката влада ја стави Македонија на црната листа на т.н. некооперативни земји, односно земји во кои работат грчки компании, а чии трошоци како одбиток од бруто приходот Грција не ги признава, освен ако претприемачите докажат дека тие трошоци се ...