TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Заев во рамки на Самитот на ПЕС во Сараево: „Многу се зборува за ЕУ, време е за акција“

Слободен Печат - пред: 2 часа

„Многу се зборува за ЕУ, време е за акција“, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на заедничката прес конфернција на лидерите од регионот и лидерите на ПЕС во Сараево. „Собрани сме заедно, да најавиме дека ни е доста од квазипатроитизам и дека ...

(ВИДЕО) Заев во рамки на Самитот на ПЕС во Сараево: Ќе го споделиме искуството, доаѓа време на социјалдемократијата во регионот и во Европа

А1 On

Заев: Многу се зборува за ЕУ, време е за акција

Макфакс

Заев: Многу се зборува за ЕУ, време е за акција

Орбис

Вечер Точка ТВ21 Сител

8 поврзани вести »

Никовски: Политиката на виткање кичма води кон долгорочна дестабилизација на регионот

Република - пред: 2 часа

– Се работи за тоа, Македонците како најмалобројни, како нација и територија кои биле спорни со векови, да ги елиминираат мислејќи дека на тој начин ќе ги решат проблемите на регионот. Но, тоа е апсурд, една заблуда невидена, бидејќи Македонците ...

Гремингер: Тековните напори за спроведување на реформската агенда создаваат единствена можност за напредок

А1 On - пред: 5 часа

Успешното надминување на политичката криза и тековните напори за спроведување на владината реформска агенда нудат единствена можност за напредок, рече Генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, за време на дводневната посета на Скопје, која ...

Средба Џафери – Гремингер: Соработката продолжува на високо ниво

ТВ21

Приоритет е враќањето на довербата во судството

Р.С.Европа

Средба Димитров - Гремингер

24 Вести

Макфакс Newsroom Локално Мета +инфо Р.С.Европа А1 On Слободен Печат

63 поврзани вести »

Ќе има судење за рушењето на објектот „Космос“ во Ќерамидница

Build - пред: 4 часа

Советот на Кривичниот суд во Скопје го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за случајот „ТНТ“ за уривањето на станбено – деловниот комплекс „Космос“ во скопската населба Ќерамидница.

Груевски и Јанакиески ќе одговараат за уривањето на Космос

24 Вести

Одобрено обвинението за уривањето на Космос

Телма

Груевски и Јанакиески ќе одговараат за случајот „ТНТ“ на СЈО

Deutsche Welle

24 Вести Алсат-М Н.Македонија Мета iPortal Фактор Newsroom МКД

36 поврзани вести »

Четири златни медали СОУ „Јане Сандански“ од Струмица на Јејл

Радио МОФ - пред: 6 часа

Тимот на ученици од СОУ „Јане Сандански“ од Струмица, кој учествуваше на финалниот натпревар по англиски јазик на Светскиот ученички куп се врати во родниот град со освоени четири златни медали.

Нормализиран сообраќајот на патот Радовиш-Струмица

+инфо - пред: 6 часа

Сообраќајот на овој дел од магистралниот пат беше пренасочуван од рано изутринава од 4.40 часот поради сообраќајна несреќа. Од утрово од 8.40 часот е нормализиран сообраќајот на магистралниот пат А-4 Радовиш-Струмица кај клучка „Воиславци“, ...

АМСМ: Магла на превојот „Стража“, сообраќајот се одвива по влажни коловози

А1 On

Сообраќајот се одвива непречено, но пo влажни коловози

Локално

Нормализиран сообраќајот на магистралниот пат А-4 Радовиш-Струмица...

Н.Македонија

Слободен Печат Скопје инфо Sky Република ТВ21 Н.Македонија Канал5 А1 On

44 поврзани вести »

Заев е марионета, рекоа во хор марионетски фановите на Груевски

Фактор - пред: 5 часа

Премиер марионета, марионетска влада, слуги на странски интереси, се само дел од новите кованици кои ВМРО-ДПМНЕ и особено нејзиниот лидер Никола Груевски почнаа да ги користат за опишување на владеењето на премиерот Заев и владата составена од СДСМ, ...

Груевски предвидува одмазда на народот

+инфо

Груевски за „Република“: Решение на спорот со Грција ќе биде удар врз Македонија

Сител

Груевски: Mарионетската влада сака да ја редефинира државата

Сител

Алфа Фокус AKO Локално Локално Стандард Либертас Република

14 поврзани вести »

Злосторникот на местото на злосторот

Република - пред: 5 часа

Злосторникот секогаш се враќа на местото на злосторот. Марионетскиот премиер Зоран Заев присуствуваше на конференција организирана од Институтот за македонски јазик “Крсте Мисирков” по повод 70- годишнината од неговота работа истиот ден кога ...

Образование на мајчин јазик, проблем за неколку етнички заедници во Македонија

Алсат-М

Груевски: Законот за двојазичност ќе ги продлабочи поделбите

Република

Владата е определена да го негува македонскиот јазик - тврди Заев

Cooltura

А1 On Телевизија Нова Press24 Фокус Фокус Слободен Печат Локално Либертас

19 поврзани вести »

На 23 ноември Бугарија и Македонија ќе потпишат уште 10 договори

Локално - пред: 5 часа

Многу е важно Бугарија да помогне во процесот на интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО, изјави премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. “Договорот за соседството е сериозен пример за лидерство.

Во Струмица в четврток заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Мета

Заев: Ќе потпишеме десет нови договори со Бугарија

Макфакс

Македонија и Бугарија ќе потпишат десет нови договори

Телма

Сител Поглед А1 On Фактор Н.Македонија Орбис ТВ21 Вечер

25 поврзани вести »