TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Уапсени, па ослободени Македонци за криумчарење мигранти во Грција

Канал5 - пред: 19 часа

За помалку од 1 седмица грчката полиција откри втор случај со Македонци кои криумчареле мигранти во Грција. Двајца македонски државјани, едниот 36, другиот 50 годишен беа уапсени, па ослободени откако во нивниот камион биле пронајдени 6 нелегални ...

Ниската температура предизвикува чести дефекти во водоводната мрежа во Тетово

Мета - пред: 18 часа

Ниската температура во Тетово предизвикува дефекти во градската водоводна мрежа и прекини во водоснабдувањето. Од тетовската работна единица на „Водовод и канализација“ велат дека нивни екипи интервенираат по десетина пати дневно на водоводната ...

Ниските температури предизвикуваат чести дефекти и прекини во водоводната мрежа во Тетово

Репортер
2 поврзани вести »

Бизнисот бара столче во влада!

Deutsche Welle - пред: 22 часа

Активно учество и директна контрола на економските политики. Бизнисмените притискаат за „влез“ во власта. Партиите нудат, дури и вицепремиерско место! Законски измени, реформски зафати, економски стратегии.

Огромни дупки ги оштетуваат возилата во Кавадарци

Слободна - пред: 18 часа

Средовековна глетка во центарот на општина Кавадарци, дупки на главната раскрсница во срцето на градот предизвикувајќи кочење на сообраќајот. Жителите на општина Кавадарци ги искршија своите автомобили минувајќи низ улицата “Мито Хаџивасилев – ...

Димитров до Фрчкоски: Продолжи да пушиш – еколошки, на пример

Курир - пред: 19 часа

Познаниците на Љубомир Фрчкоски немаат најпозитивно мислење за него, а меѓу нив е и Александар Димитров некогашен министер за надворешни работи на Македонија. Димитров во дневниот весник Дневник во 1999 година за Фрчкоски изјави: – Додека јас го ...

Колемишевски: Кога на чело на полицијата беше Фрчкоски, тоа беше период на користење суптилни и перфидни методи за врбување новинари

Курир

Колемишевски: Кога на чело на полицијата беше Фрчкоски, тоа беше период на користење суптилни и перфидни методи за врбување новинари

Република
3 поврзани вести »

Формиран Семакедонски национален совет – Македониум

Мета - пред: 20 часа

Македонската дијаспора формираше Семакедонски национален совет – Македониум, со цел, како што се наведува во прогласот на советот, за одбрана на македонските национални интереси. Советот, како што се наведува, ќе биде управан од Македонци ширум ...

Формиран Семакедонски национален совет – Македониум

Локално

Претставници од дијаспората формираа Семакедонски национален совет – Македониум

Стандард

Претставници од дијаспората формираа Семакедонски национален совет–Македониум

МКД
4 поврзани вести »

Детето што освои тојота од „Стобиранка“ во солзи: Не ми го продавајте автомобилот!

За Се - пред: 18 часа

Прекрасна е колата, со тешко срце ја продаваме, еве и децата плачат и не сакаат да се откажеме од неа, но мораме да го сториме тоа, бидејќи немаме доволно средства за да ја одржуваме, вака во телефонски разговор за ,,Фокус’’, вели Стевче Николовски, ...

Добитникот на Тојотата од наградната игра на Стобиранка го продава автомобилот

Канал 77
2 поврзани вести »

Странска експертиза потврди дека гевгеличани се трујат со арсен

Нова ТВ - пред: 22 часа

Со концентрација од 18 микрограми арсен на еден литар детектирани во примерок вода од градскиот водовод во Гевгелија, меѓународно лиценцирана лабораторија од Солун потврди дека гевгеличани се уште пијат вода со присуство на отровниот елемент арсен, ...

Странска експертиза потврди дека гевгеличани се трујат со арсен

+инфо

Странска експертиза потврди дека гевгеличани се трујат со арсен

Радио МОФ

И странска анализа потврди дека водата во Гевгелија е затруена

Фокус

Слободен Печат МКД Слободна

7 поврзани вести »

Прво експропријација потоа градба на патот Штип – Радовиш

Слободна - пред: 20 часа

Експресниот пат A4 Штип – Радовиш ќе се гради откако ќе биде завршена експропријацијата на приватното земјиште на кое истата треба да се гради и сопствениците ќе бидат соодветно обештетени.