TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Автошколите повторно ќе бараат измена на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата

Академик - пред: 18 часа

Автошколите најавуваат возобновување на иницијативата за измена на членот 233 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, според кој возилата треба да имаат камери со кои ќе се снима обуката.

Кршење на човековите права во Јужен Судан

Академик - пред: 17 часа

Според извештајот, постојат 114 случаи на убиства на цивили во судирите помеѓу Народната ослободителна армија на Судан и здружените милитанти, базирани врз етничка основа. Во тие случаи се опишани напади врз населението како сексуални насилства врз ...

Преговорите траат и Владата на Заев се уште се крчка

Алфа - пред: 13 часа

Течат уставните рокови за формирање на новиот владин кабинет, а со тоа се инезивираат и средбите на новиот мандатар Зоран Заев со коалициските партнери. Течат уставните рокови за формирање на новиот владин кабинет, а со тоа се инезивираат и средбите ...

СДСМ: Чесните членови на ВМРО-ДПМНЕ да се оградат од раководството

Канал5 - пред: 14 часа

Чесните и одговорни членови, поддржувачи и пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, треба да се оградат од партиското ракводство и како конструктивна опозиција, во интерес на државата и граѓаните, да ги поддржат потребните реформи што ќе ги спроведе новата влада, ...

СДСМ: Чесните членови на ВМРО-ДПМНЕ да се оградат од раководството

Телеграф
2 поврзани вести »

Шилегов: Латас има луксузни куќи распослани на 7.000 квадратни метри во Зелениково

Фокус - пред: 18 часа

Уредникот на ТВ Сител и професор на Европскиот универзитет Драган Павловиќ Латас поседувал огромен луксузен имот за кој тешко можат да се најдат конкретни податоци за големината и бројот на парцели во институциите, обвинува СДСМ.

Заев да обезбеди 30 проценти министерски места за жени

Макфакс - пред: 17 часа

Националниот совет за родова рамноправност апелира мандатарот на новата влада Зоран Заев во својот кабинет да обезбеди најмалку 30 проценти од министерските места за жени. Во барањето на Националниот совет за родова рамноправност се потенцира дека ...

НСРР: Во новата влада да има најмалку 30 проценти жени

Телевизија Нова

Заев да обезбеди 30 проценти министерски места за жени

Точка

НСРР: Во новата влада да има најмалку 30 проценти жени...

Н.Македонија

Либертас Радио МОФ Репортер А1 On Академик

9 поврзани вести »

СЈО анализира дали се корисни податоците кои ги добило од Телеком

+инфо - пред: 18 часа

Ристовска најави дека СЈО ќе поднесе обвиненија во рокот, но пречка се одолговлекувањата на некои сведоци да дадат исказ. Специјалното јавно обвинителство (СЈО) успеало да воспостави соработка со Македонски Телеком откако пред извесен период одржа ...

СЈО влегле во Телеком- Се анализира дали се корисни податоците кои ги добиле !

Локално

СЈО анализира дали се корисни податоците добиени од Телеком

Слободен Печат

Ристоска: Телеком ни ги даде податоците – Ќе бидат предмет на анализа

Макфакс

10без10 Кајгана Репортер Правдико

8 поврзани вести »

Итна заштита и ревитализација на Студенчишко Блато

Порта 3 - пред: 19 часа

Заврши посетата на проф. д-р Јос Ферхуфен, претседател на Европскиот огранок на Светското друштво на научници за блатни екосистеми. Тој за време на својот престој во РМ, во Скопје одржа неколку предавања за студенти, но и за наставно-научниот кадар ...

Ферхуфен: Мештаните на Охрид да се посветат на заштита и ревитализација на Студенчишкото Блато

Спектра ТВ

Студенчишкото блато на Охридското Езеро голем економски потенцијал

Курир

Студенчишкото блато на Охридското Езеро голем економски потенцијал

Канал5

А1 On Либертас Вечер Репортер

8 поврзани вести »

Падна пресудата од милион евра отштета за ЗК „Пелагонија“

Мета - пред: 15 часа

Апелацискиот суд во Битола ја укина пресудата од еден милион евра отштета што јавното претпријатие „Стрежево“ – Битола требаше да му ја исплати на земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ од Битола, заради договорена, а неиспорачана вода за наводнување ...

Падна пресудата од милион евра отштета за ЗК „Пелагонија“

Либертас
2 поврзани вести »