TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

НДМ: Град Скопје и МВР не дозволуваат да поставиме шатори

МКД - пред: 19 часа

Народно движење за Македонија го осудува наменското и селективно постапување на надлежните служби во градот Скопје и Министерството за внатрешни работи кои сѐ уште одбиваат да одобрат НДМ да ги постави најавените шатори пред институциите.

Поврзаноста на правото и книжевноста и местото на правото во книжевноста

Академик - пред: 19 часа

Поврзаноста на правото и книжевноста особено се огледува во интердисциплинарните врски помеѓу законот и книжевноста. Оваа заемност влече корени од почетокот на 20 век кога биле водени правни полемики кои ги покренале американските правници Џон ...

Димовски: Македонскиот народ дал 44.000 жртви за да имаме своја држава

Курир - пред: 16 часа

На денешната собраниска седница пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски истакна дека не така одамна во Вардарска Македонија изгубени се 24.000 млади животи, во Егејска Македонија 20.000 животи, односно македонскиот народ дал над 44.000 жртви за ...

Димовски: Македонскиот народ дал 44.000 жртви за да имаме своја држава

Press24

Димовски: Македонскиот народ дал 44.000 жртви за да имаме своја држава

Република

Димовски: Македонскиот народ дал 44.000 жртви за да имаме своја држава

Сител

Нетпрес

5 поврзани вести »

Архитектот Вангел Божиновски и академик Живко Попов со поддршка „За заедничка Македонија“

Курир - пред: 18 часа

Пред с`, изразуваме голема поддршка за одлуките на претседателот Ѓорге Иванов, како и за граѓанското движење „За заедничка Македонија“. Македонија е историски и геополитички редок случај на држава и народ кој низ сето и најдлабоко паметење на ...

„Шпигл“: ЕУ планира санкции за Македонија и блокирање сметки на политичари

Мета - пред: 18 часа

Европската Унија размислува за воведување забрана за патување, замрзнување сметки за одредени македонски политичари, но и за кратење на претпристапната помош, јавува „Дојче веле“, повикувајќи се на германскиот неделник „Шпигл“.

Шпигел: ЕУ планира санкции против Македонија

Deutsche Welle

Шпигел: ЕУ планира санкции против Македонија

Либертас

Шпигел: ЕУ планира санкции против Македонија

А1 On

Стандард ТВ21 Макфакс Локално +инфо Нова ТВ Фактор МКД

25 поврзани вести »

Организиран ручек за децата без родители од општина Кичево

А1 On - пред: 18 часа

Кичевскиот органок на хуманитарната организација „Класје на добрината“ под покровителство на општина Кичево организираше ручек за децата без родители од општината. Градоначалникот Фатмир Дехари, кој присуствуваше на ручекот, истакна дека грижата за ...

Организиран ручек за децата без родители од општина Кичево

Сител
2 поврзани вести »

„Врие" од неработни денови во мај - МТСП објави кога не се работи

Press24 - пред: 17 часа

Во мај годинава неработни денови за сите граѓани се 1 мај (понеделник) - Денот на трудот и 24 мај (среда) - Ден на сесловенските просветители, соопшти Министерството за труд и социјална политика, реагирајќи на одредени написи во медиумите поврзани ...

МТСП: Неработни денови за сите граѓани се 1 и 24 мај

Курир

Maj полн со празници- следуваат дури 3 неработни денови

МК News

МТСП: Неработни денови за сите граѓани се 1 и 24 мај

Вечер

Press24 Алсат-М Пулс24 А1 On Курир Телевизија Нова Среќа.mk Либертас

24 поврзани вести »

Ќе се избориме ли за културата?!

Либертас - пред: 18 часа

Овие денови кога се случува театар на апсурдот во Собранието на Македонија, ние го живееме дното како држава, и, навистина, ова е крајот. Уште на физички план да ни се сруши сè над главата, не дај Боже, но на план на ментал – здравиот разум е ...

Ќе се избориме ли за културата?!

Репортер
2 поврзани вести »

Цуцуловски: Мирослав Грчев е само метафора на професор

Курир - пред: 17 часа

(ФБ статус на Љубомир Цуцуловски) ОВА НЕ Е МЕТАФОРА. Човек учи додека е жив. Потоа, учи дека не требало да учи. Но, џабе му, бидејќи веќе го нема – умрел, па и да сака да учи не може да учи дека не требало да учи.

Цуцуловски: Мирослав Грчев е само метафора на професор

Пулс24

Цуцуловски: Мирослав Грчев е само метафора на професор

Република
3 поврзани вести »

Се проширува патот до Св. Јован Претеча

Вечер - пред: 17 часа

Во должина од над 3 километри, деновиве интензивно се работи на уредување на патот до манастирскиот комплекс Свети Јован Претеча кај Слепче Во целата должина, од градот Демир Хисар, па се до влезот пред манастирот, екипа на косачи од "Комуналец" и ...