TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Кај Мегленци ќе „никне“ современа Пелагониска депонија

Орбис - пред: 1 час

Нова регионална современа депонија лоцирана кај Мегленци во близина на рудниот Суводол, ќе добијат 9-те пелагониски општини, откако ќе заврши експлоатацијата на јаглен. Локацијата преку конкурс беше одобрена од страна на Министерството за животна ...

Иако поразен, Филип Наковски одлично се претстави на „GFC 2“ турнирот (фото)

Кумановски м. - пред: 3 часа

Викендов во Врање ММА клубот Куманово 2006 имаше успешен настап на турнирот под наслов „GFC 2“. Член на ММА Куманово 2006 Филип Наковски се натпреваруваше со Страхиња Миловановиќ од Краљево во категороѓија -84кг.

Нов пролетен циклус подготовки за полагање TOEFL

OhridNews - пред: 8 часа

Поради големиот интерес Црвен крст Охрид започнува нов, пролетен циклус на подготовка на кандидати за полагање на TOEFL(Test od English as a Foreign Language). Подготовката, која во вид на часови ќе започне да се реализира на 27 февруари 2017, ќе ...

Нов пролетен циклус на подготовка на кандидати за полагање на TOEFL

ТВМ
2 поврзани вести »

Шеесет и втора седница на Совет

Kumanovo News - пред: 8 часа

Дневен ред: 1. Квартален извештај за извршување на Буџетот на Општина Куманово за IV квартал од 2016 година; 2. Предлог – Одлука за измена и дополнување на Одлуката за извршување на Буџетот на Општината Куманово за 2017 година; 3.

Утре ќе се одржи 62-та седница на Совет на Општина Куманово

Кумановски м.
2 поврзани вести »

Нови огласи за работни места со високо образование во фабриката на Гентерм во Прилеп

Маркукуле - пред: 5 часа

Американската компанија во технолошко-индустриската зона Алинци во близина на Прилеп, објави нови огласи за работни места со високо и средно образование. Повеќе информации за условите и потребните квалификации прочитајте на следните линкови: ...

(Видео) Еве како се скија и борда на Антена, Пелистер

Шеталиште - пред: 23 часа

Искомбинирајте технологија со сноуборд и скии, плус многу снег, многу сонце и битолски ентузијасти и ќе добиете видео кое во еден здив ќе го изгледате. Видеото е снимено минатиот викенд на Антена, дел од SF Freeride турата која во викенд се ...

Поетеса со светско реноме: Крушевчанката Елена Христоска освои прво место на меѓународен поетски фестивал во Русија

Маркукуле - пред: 1 ден

На меѓународен поетски фестивал организиран од Руската Федерација, на кој учевствуваа 500 поети од Русија, Белорусија, Полска, Унгарија, Бугарија, Хрватска, Црна Гора, Србија…,Елена Христоска од Крушево со поемата “Тивко”, oсвои прво место во ...

Општината ќе субвенционира греење на пелети

Тера - 20.02.2017

На крајот на ланската година град Скопје со одлука субвенции за Скопјани кога ке одлучат да се греат на пелети. Битолскиот совет кон крајот на февруари донесе одлука да се оделат пари од општинскиот буџет за субвенционирање на граѓаните на општина ...

Сеирџии

ТВМ - 20.02.2017

Охридската јавност и локалната власт набљудувачи на случувањата со драстично намаленото ниво на водата во езерото. Иако во изминатиов период имаше многу коментари за тоа што му се случува на езерото, се доби впечаток дека охриѓани своето ...

Прилеп одбележа 73 години од „Февруарскиот поход“

Сител - 20.02.2017

Историскиот Феврурарски поход кој се одржал од 31- ви јануари до 26-ти февруари 1941 година и кој извршил силно влијание врз понатамошниот тек на организираната македонска борба против фашистичкиот окупатор, традиционално и годинава беше одбележан ...

ФОТО: Во Прилеп се одбележаа 73 години од Февруарскиот поход

Шеталиште

Одбележани 73 години од Февруарскиот поход во Прилеп

Вечер
3 поврзани вести »