TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Охридските извидници втори на првото коло од извидничката лига „Брезица 2017“

OhridNews - пред: 10 часа

Во рамките на активностите што се реализираат од страна на Сојузот на извидници на Македонија, екипата од Извидничкиот езерски одред „Пионер“ од Охрид на првото коло од извидничката лига, 44-тиот меморијал Марко Граорковски „Брезица 2017", го освои ...

Прва младинска академија на Сојузот на извидници на Македонија...

Н.Македонија
2 поврзани вести »

Лесно повреден велосипедист во сообраќајка во Битола

Шеталиште - пред: 8 часа

Утрово во 7:40 часот кај кружниот тек кај Црн мост се случи сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило и велосипедист. Од СВР Битола информираат дека во сообрајната незгода велосипедистот се здобил со лесни телесни ...

Граѓаните бараат заштита на Студенчишкото блато

OhridNews - пред: 12 часа

Во Охрид се одржа завршниот настан во рамки на проектот „Заштита на природата во НП Галичица: бајка или реалност“ финансиски поддржан преку ИПА2 Механизмот за граѓански организации и Global Green Grants Fund на кој присуствуваа претставници од ...

Граѓани бараат заштита на Студенчишко Блато во Охрид

еМагазин

ЕДЕН: Охриѓани сакаат институциите да се грижат за заштита на природата

ТВМ

„Еден“: Граѓаните не се информирани за инфраструктурните проекти на Галичица

Мета

OhridNews Порта 3 Либертас Спектра ТВ Репортер Мета Локално

11 поврзани вести »

УКЛО Битола го прогласи најдобриот студент оратор – Моника Нелческа

Шеталиште - пред: 11 часа

По повод Денот на формирањето на УКЛО – 25 април, битолскиот универзитет по втор пат го организираше студентски натпревар во ораторство „УКЛО Тривиум“. Натпреварот се одржа на Педагошкиот факултет, а годинава учествуваа 17 студенти.

Моника Нелческа е најдобриот студент оратор на УКЛО

Радио МОФ

ЕУ на ораторски натпревар во Битола

Тера

Избран најдобриот студент оратор на Битолскиот универзитет

Курир

Факултети А1 On Орбис

7 поврзани вести »

Повторна стручна расправа за Генералниот урбанистички план на Охрид

OhridNews - пред: 14 часа

Денеска напладне во Големата сала на Општина Охрид ќе се одржи повторна стручна расправа за измени и дополнувања на Генерален урбанистички план за град Охрид. Планот ги содржи опфатите: Урбана заедница 2, урбан блок 2.2; 2.4, потоа УЗ 5 — 5.2 и 5.4; ...

Две локации без електрична енергија

Кумановски м. - пред: 14 часа

На две локации во градот денеска ќе има прекин во снабдувањето со електрична енергија. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи во период од 09:30 до 15:00 часот без напојување ќе останат дел од улиците „Јане Сандански“ и ...

Одбележана 112-годишнината од смртта на Христо Узунов...

Н.Македонија - 24.04.2017

Одбележана 112-годишнината од смртта на Христо Узунов Денес во село Цер, кичевско, на споменикот каде што пред 112 години се самоуби со своите соборци војводата Христо Узунов, беше одбележана годишнината од овој настан.

Одбележана 112 годишнината од херојската смрт на Христо Узунов

ТВМ

Обновено:Свежо цвеќе на спомен обележјето на Христо Узунов

OhridNews

Што напиша војводата Христо Узунов во своето последно писмо ...

Н.Македонија
4 поврзани вести »

Со детска игра против паркирањето кај Офицерскиот дом

Тера - 24.04.2017

Да не се узурпираат зелените површини кај Офицерски. Наплатниот паркинг значи и одбегнување на истиот со што битолчани нивните автомобили ги паркираат покрај Офицерскиот дом. За да нема веќе автомобили таму и да се подигне свеста на граѓаните кои ...

Ќе се изготвува локална стратегија за превенција од ХИВ и туберкулоз

ТВМ - 24.04.2017

Ќе се изготвува локална стратегија за превенција од ХИВ и туберкулоза. Организација на ИПГ Гостивар и ЗГ Опција Охрид разговараа на оваа тема на состанокот кој неодамна се одржа, а причина за тоа е истекувањето на рокот на ,,Локалната стратегија и ...

Наскоро извлекување на наградите од наградната игра „За кумановци верни, награди вредни„

Kumanovo News - 24.04.2017

Потсетување до потрошувачите да ги испратат пликоата со нивните податоци (име презиме и телефон), на адресата Жито Лукс АД Скопје (за наградна игра) поштански фаx 200, 1000 Скопје или да ги уфрлат во посебно означените кутии на некое од 31 продажно ...

На 5ти мај ќе биде првото извлекување од наградната игра на „Жито Лукс“. Дали сте подготвени за наградување?

Кумановски м.
2 поврзани вести »