TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Се запалиле електрични броила на станбена зграда

Кумановски м. - 17.01.2017

Припадниците на Територијалната против пожарна единица Куманово завчера интервенирале на опожарени електрични броила на стамбена зграда лоцирана на улицата „Боро Пбр. 29“, пишува во извештајот на Регионалниот центар за управување со кризи.

Информативна сесија во Американско катче Струга за млади за проект од граѓанско учество

Спектра ТВ - 16.01.2017

Утре во Американско катче Струга, ќе се организира Информативна сесија за Проектот на УСАИД за граѓанско учество (CEP). Настанот е со почеток во 14 часот. CEP е петгодишна иницијатива финансирана од Американската Агенција за Меѓународен Развој ...

Над 100 водомери во Струмица пукнаа од поларните температури

Телевизија Нова - 17.01.2017

Над сто водомери на домаќинства од Струмица пукнале поради поларните теператури. Како што велат во ЈПКД „Комуналец“, до денеска е заокружена работата кај 80 отсто пријавени дефектни водомери, а интервенциите се очекува да завршат до утре.

СТРУМИЦА: Над 100 водомери пукнаа поради поларните температури

Телеграф

Над 100 водомери во Струмица пукнаа од поларните температури

Канал5
3 поврзани вести »

Финансиска поддршка од Македонска Каменица за детската градинка „Бамби“

Телевизија Нова - 17.01.2017

Општина Македонска Каменица за потребите на детската градинка „Бамби“, а во рамки на едукативните проекти на општината, ќе финансира вработување со полно работно време на наставници по физичко, англиски јазик и логопед.

Финансиска поддршка од Македонска Каменица за детската градинка „Бамби“

Сител
2 поврзани вести »

Голем пад на издадените одобренија за градење во Струга

Спектра ТВ - 16.01.2017

На крајот на 2016 година, во Струга било издадено само едно одобрение за градба. Предвидената вредност за изградбата на објектот изнесува 6 милиони и 841 илјади денари. Градбата се однесува на еден шестособен стан, со вкупна корисна површина од 208 ...

Албанец приведен на Табановце со фалсификувани исправи

Кумановски м. - 16.01.2017

Вчеравечер во 21.00 часот на граничниот премин Табановце, при пасошка контрола, било утврдено дека патната исправа на лицето Р.Р.(33) од Република Албанија е намерно оштетена со отстранување на неколку страници. Во 22.30 часот Р.Р.

Албанец сакал да ја помине границата со оштетен пасош...

Н.Македонија
2 поврзани вести »

Еден од најстарите прилепски занаети, веќе заборавен и изумрен

Маркукуле - 16.01.2017

Околината на Прилеп била од секогаш атрактивна за каменорезачката вештина. Со векови мештаните камењата ги користеле како основа на нивните куќи, а оние повештите од каменот правеле и влезни скали за своите домови, огради за нивните ниви, корита за ...

Соопштение од инспекторатот на Општина Прилеп

Маркукуле - 17.01.2017

Се известуваат сите сопстевници на скелиња за сушење на тутун кои се наоѓаат на местото до црквата Св. Петка во населбата Точила да бидат отстранети во рок од 10 дена. Согласно законите доколку не се отстранат во дадениот рок, истите ќе бидат ...

Потпишан договор за изградба на пречистителна станица за отпадни води во Кочани

Телевизија Нова - 16.01.2017

Општина Кочани денеска го потпиша и последниот договор околу изградбата на пречистителната станица за отпадни води. Станува збор за проект кој што се реализира помеѓу Владата на Р. Македонија и Владата на Швајцарската конфедерација со заедничко ...

Потпишан договор за изградба на пречистителна станица за отпадни води во Кочани

Порта 3
2 поврзани вести »

One.Vip вработува: Отворени работни позиции во сектор продажба во Прилеп

Маркукуле - 16.01.2017

Се појави нова можност од Оне.Вип операторот во Македонија. Потребни се кандидати на повеќе различни позиции низ цела Македонија од кои и во Прилеп. За достапните работни места во Прилеп и за потребните услови погледнете ...