TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Мрежата на манчестерскиот бомбаш можно е да е се уште голема

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Уште припадници на мрежата на манчестерскиот бомбаш самоубиец Салман Абеди може да се на слобода, но Британското министерство за внатрешни работи го намали нивото на опасност од нов терористички напад поради значителен напредок во истрагата.

Дел од мрежата на бомбашот од Манчестер веројатно сé уште е на слобода

Нетпрес

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Алсат-М

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

24 Вести

Канал5 МКД Фактор Стандард Стандард Локално Алсат-М Курир

35 поврзани вести »

Втор ден од падот на системот на Бритиш Ервејз, илјадници патници заглавени

Телма - пред: 3 часа

Повеќе од една третина од летовите на Бритиш ервејз од лондонскиот аеродром Хитроу се откажани на вториот ден од падот на глобалниот систем на компанијата. Илјадници патници се се уште заглавени на најголемиот британски аеродром, додека на помалиот ...

„Алиталија“ денеска откажа 200 летови заради штрајк на персоналот

А1 On

Поради штрајк „Alitalia“ откажа 200 летови

Нетпрес

Илјадници патници заглавени на Хитроу по падот на системот на „Бритиш Ервејз“

Слободен Печат

Макфакс +инфо Стандард Курир Република Канал5 Курир +инфо

44 поврзани вести »

Меркел: Европа мора да ја земе судбината во свои раце

Алсат-М - пред: 31 мин

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика денеска европските држави да се држат заедно во светло на новата неизвесност во врска со САД, порачувајќи дека Европа „мора да ја земе судбината во свои раце“ пред Брегзит и претседателскиот мандат на ...

Макрон: Ракувањето со Трамп беше „момент на вистина“

Алсат-М

Макрон за неговиот однос спрема Трамп и Путин

Руска реч

Меркел: Европа треба да ја земе судбината во свои раце

Стандард

Макфакс Макфакс А1 On Република Телма Курир Таратур Курир

23 поврзани вести »

Трамп се врати во Вашингтон, следуваат промени во Белата Куќа

Алсат-М - пред: 2 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп се вратил во Вашингтон по девет- дневната посета на Блискиот Исток и Европа додека медиумите соопштуваат дека тој ја разгледува можноста за крупни промени во Белата Куќа.

Првата турнеја на Трамп полна со пресврти

Р.С.Европа

САД ќе го напушти климатскиот договор

МКД

Досие Трамп: Конвеционален настап, со нетипични потези за американски лидер

Канал5

Р.С.Европа Канал5 Нетпрес Локално Маркукуле Алсат-М А1 On Позитив.мк

82 поврзани вести »

Северна Кореја развива противавионски систем

Р.С.Европа - пред: 1 час

Севернкорејските медиуми објавија дека земјата развива нов тип на противавионски наведуван систем кој може да открива и напаѓа ралични цели кои доаѓаат од повеќе правци. Државните медиуми пренесоа дека лидерот Ким Јонг Ун го следел тестирањето на ...

Северна Кореја емитуваше кадри од тестирања на нов систем за противракетна одбрана

Стандард

Ким Јонг Ун нареди масовно производство на ново оружје

Макфакс

Новото оружје е тестирано, Ким нареди масовно производство

МКД

Вест Кајгана Тера Канал 77

8 поврзани вести »

Регистрирани три случаи на вирусот Зика во Индија

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Индија ги регистрираше првите три случаи на вирусот Зика, но властите велат дека нема потреба за паника. Индиското министерство за здравство денеска соопшти дека трите пациенти , меѓу кои и две трудни жени во западната држава Гујарат, сега се во ...

Три нови случаи на Зика во Индија

Слободен Печат

Тројца заболени со вирусот Зика во Индија

Макфакс

Во Индија откриени три случаи на Зика

Мета

Курир

5 поврзани вести »

Либиската терористичка група Ансар Ал-Шарија најави распуштање

МКД - тукушто објавено

Либиската група Ансар Ал-Шарија, која ОН и САД ја класифицираат како терористичка организација, го објави своето „распуштање" во соопштението објавено на интернет. Групата поврзана со Ал Каеда, Вашингтон ја обвинува дека стои зад нападите на 11 ...

Уапсен 25-годишен маж во врска со нападот во Манчестер

Алсат-М - пред: 50 мин

Британската полиција соопшти денеска дека уапсила 25-годишен маж, осомничен дека има врска со самоубиствениот напад пред „Манчестер арена“, во кој загинаа 22 лица. Полицијата го уапсила осомничениот на Олд Трафорд, во источниот дел на градот.

Уапсен 25-годишен маж во врска со нападот во Манчестер

Стандард

Уапсен 25-годишен маж во врска со нападот во Манчестер

+инфо

Уапсени уште две лица во истрагата за нападот во Манчестер

Макфакс

Стандард А1 On Н.Македонија

7 поврзани вести »

Избраниот претседател Александар Вучиќ ќе ја преземе функцијата во среда

Телма - пред: 2 часа

Српскиот премиер Александар Вучиќ утре ќе заседава со последната владина седница пред да ја преземе функцијата претседател на Република Србија во среда. Според тамошните медиуми Вучиќ се уште не одлучил кој ќе го наследи на финкцијата премиер.

Вучиќ ја презема претседателската функција во среда

Слободен Печат

Павле Богоевски има силна да „урива“ само владетели со неограничена моќ во Македонија

Фактор

Би замолил за барем еден доказ за мојата наводна вклученост во српските протести против Вучиќ

Локално

Репортер

5 поврзани вести »

Најмалку осум загинати во престрелка во Мисисипи

А1 On - пред: 1 час

Најмалку осум лица загинаа во престрелка во текот на ноќта во американската држава Мисисипи. До пукотницата дошло на три различни локации во Бог Чита, Брукхевен и округот Линколн, јави Би-Би-Си, наведувајќи дека меѓу загинатите е и заменк-шериф.

(ВИДЕО+ФОТО) Маж во Мисисипи уби 8 лица во 3 различни куќи

Локално

Најмалку осум загинати во престрелка во Мисисипи

+инфо

Најмалку осум лица загинаа во престрелка во Мисисипи

Алсат-М

Н.Македонија Курир

6 поврзани вести »