TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Нано оружјето и пропаста на човештвото

Стандард - 26.03.2017

Луис Дел Монте, познат научник физичар, поранешен шеф за развој на микроелектрониката во IBM и проектант на технологии за Honeywell и Samsung во областа на вештачката интелигенција, неодамна издаде нова книга со име „Нано оружјето: растечка закана ...

Медиум: Попусто Европа се плаши - НАТО е воено посилен од Русија

Руска реч - 26.03.2017

„Непредвидливата и агресивна“ Русија ѝ влева страв на Европа, пишува швајцарското издание „Ноје Цирхер Цајтунг“. Многу земји-членки на НАТО ги зголемуваат трошоците за одбрана. Сепак, според воената сила, Северноатлантската алијанса и без тоа ...

Видео: Десетици лица се повредени кога се расипа елеватор

Канал5 - 26.03.2017

Неколку десетина лица се повредни кога се расипал елеватор во трговски центар во Хонг Конг. Портпаролот на Лангам Палас – Трговскиот центар изјавил дека елеваторот ги поминал сите безбедносни проверки пред да биде пуштен во употреба.

За прв пат жена избрана за гувернер во Кина

Канал5 - 26.03.2017

Кери Лам Ченг Јует Нгор е избрана за прва жена гувернер на Хонг Конг, јавија локалните медиуми. Кинескиот дневник „Саут Чајна морнинг пост“ пишува дека Нгор освоила 777 гласови на изборниот комитет кој брои 1194 членови.

Израел пресретна сириска ракета од советскиот период на ПВО С-200

Макфакс - 26.03.2017

Изданието Defense News изнесе детали како израелскиот комплекс за против ракетна одбрана Arrow-2 на 17 март пресретна сириската ракета “земја-воздух” од ракетен систем С-200ВЕ. Тогаш во суштина се одржало бојното крштевање на израелскиот комплекс.

(ФОТО) 9 НАЈГЛУПИ, СЛУЧАЈНИ САМОУБИСТВА – Човек не знае дали да се смее или плаче!

Репортер - 26.03.2017

Самоубиството е едно од најстарите човечки феномени, нешто што го осудува речиси секоја религија како воглавно и здравиот разум. Дека работите во животот кај некои луѓе доаѓаат до точка, во која тие го гледаат излезот едиствено преку одземање на ...

Дијагноза: алчно ненаситни

Стандард - 26.03.2017

Редно е да се запрашаме зошто толку многу француски политичари се така алчно ненаситни: едни не ги плаќаат даноците, други ги кријат приходите трети назначуваат свои роднини на измислени позиции, но со сосема реални плати.

ПССЕ: сирискиот проблем може да се реши со заеднички напори на РФ и САД

Руска реч - 26.03.2017

Претседателот на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ) Педро Аграмунт изјави во Санкт Петербург дека сирискиот проблем може да биде решен ако Москва и Вашингтон ги обединат своите напори.

Најскапиот часовник на светот – Чини 43.000 евра, а причината е екстрагавантна и се наоѓа токму во неа

Репортер - 26.03.2017

Рачниот часовник Spirit Watch, кој го направи компанијата Louis Moinet по налог на компанијата Waealth Solutions, направен е само во 50 примероци, и е најскап на целиот свет со цена од 43.000 евра.

Денес е важен ден за Путин – 17 години од првата изборна победа!?

Макфакс - 26.03.2017

На денешен датум – 26 март, Владимир Путин ја одбележува 17 годишнината од првата изборна победа, по која стана претседател на Русија, потсетува Газета Ру. На закажаните претседателските избори дојде откако Борис Елцин поднесе оставка и замина од ...