TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

„Босна и Косово - заборавени протекторати“

Deutsche Welle - пред: 7 часа

И покрај историски најголемата финансиска помош, ситуацијата во БиХ и Косово е катастрофална. Каде погреши меѓународната заедница и зошто не е спремна тоа да го признае? ДВ: Во документарниот филм „Босна и Косово - заборавени протекторати", на кој ...

Кога отпадот изгледа како уметност

ЕНаука - пред: 3 часа

Кога луѓето ја загадуваат природата тоа обично изгледа многу грдо и доведува до исченувањена растителниот и животинскиот свет, но плажата Усури Беј во Русија, отпадот го прилагодила на природата.

(ВИДЕО) СТАКЛО И БРАНОВИ: Кога шишињата ќе станат уметност

Фактор
2 поврзани вести »

Долниот дом на романскиот Парламент ја отфрли уредбата

А1 On - пред: 3 часа

Долниот дом на романскиот Парламент со мнозинство гласови ја потврди одлуката на Владата за повлекување на спорната уредба за декриминализација на поединечни случаи на корупција. „За“ гласаа 291 пратеник, тројца беа „воздржани“ и ниту еден не се ...

Долниот дом на романскиот Парламент ја отфрли уредбата

Курир

Долниот дом на романскиот Парламент ја отфрли уредбата

+инфо

Долниот дом на романскиот Парламент ја отфрли уредбата...

Н.Македонија
4 поврзани вести »

Папата предлага хуманитарни коридори за мигрантите и сиромашните...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Папата предлага хуманитарни коридори за мигрантите и сиромашните Папата Франциско денеска побара создавање на хуманитарни коридори, за да се спречи бегалците да ги напуштаат своите домови и ја осуди популистичката реторика со која се затвора вратата ...

Папата предлага хуманитарни коридори за мигрантите и сиромашните

А1 On
2 поврзани вести »

Најголема продажба на оружје по Студената војна...

Н.Македонија - пред: 8 часа

Најголеми извозници на оружје остануваат САД и Европа, а Кина забрзано им се доближува. Истовремено, најголем увозник на оружје е Индија, а по неа следува Саудиска Арабија, која ја предводи воената интервенција во Јемен, се наведува во годишниот ...

Земјите кои потрошиле најмногу пари за вооружување

Бизнис Вести

Целиот свет се вооружува: Трговијата со оружје на највисоко ниво уште од Студената војна

Точка

Процут на трговијата со оружје

Deutsche Welle

Макфакс Стандард Руска реч Локално Курир Канал 77 Денар Фактор

24 поврзани вести »

Кои се најскапите земји за живеење?

Кајгана - пред: 3 часа

Компанијата MoveHub, посветена да им помага на луѓето да се преселат во странство, направи студија за тоа кои се најскапите земји за живеење, пишува Business Insider. Истражувањето е направено според неколку критериуми како трошоци потребни за ...

„Уништувањето на Палмира и на црквите на Косово, зарем тоа не е исто?“

МКД - пред: 6 часа

Формирањето косовска војска би претставувало нов чекор кон ризикување на регионалната стабилност и Србија очекува реакција на Советот за безбедност на Обединетите нации, изјави српскиот амбасадор во Москва.

Литванија се уплаши од руските „Заштитници“

Руска реч - пред: 2 часа

Кината во Литванија одбија да го прикажуваат првиот руски филм со суперхерои „Заштитници“. Како што соопштува компанијата „Бест Филм“, која е дистрибутер на филмот во балтичките земји, причина за откажувањето е демонстрацијата на „прекумерната сила ...

Ултраконзервативецот Мило Јанопулос исклучен од учеството на конференцијата на американските конзервативци

А1 On - пред: 3 часа

Контроверзниот американски ултраконзервативен автор, Мило Јанопулос, нема да учествува и да зборува на конференцијата на конзервативците во САД, откако во јавноста се појави видео на кое тој ја одобрува педофилијата- пишуваат американските медиуми.

Борбена радиоактивна техника од Ное: Полицаец од украинската армија избега во ЛНР- болен со симпоми од радиоактивно ...

Локално - пред: 3 часа

Новинската агенција News Front објави интервју со поранешниот борец на украинската армија Олег Попов, кој побегнал во ЛНР и сега се наоѓа на истражување и последователно лекување во една од болниците на републиката.