TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Волфганг Ишингер: Европа мора да стори повеќе за сопствената безбедност

Локално - пред: 3 часа

Претседателот на Минхенската конференција за безбедност Волфганг Ишингер ја повика Европа да вложи повеќе напори за гарантирање на сопствената безбедност, пренесува германскиот телевизиски канал ZDF.

Ишингер: Европа мора да стори повеќе за сопствената безбедност

Стандард
2 поврзани вести »

Навални поднесе барање за спроведување на митинг во центарот на Москва на Денот на Русија

Стандард - пред: 3 часа

Алексеј Навални аплицираше во општината на Москва за спроведување на поворка и митинг во центарот на главниот град на Денот на Русија – 12 јуни, пренесува Интерфакс. „Денес е првиот ден во кој со закон може да се поднесе известување до властите за ...

Чешкиот министер повика на преиспитување на трошоците за одбрана

Локално - пред: 4 часа

Во врска со проект законот за државниот буџет, чешкиот министер за одбрана Мартин Стропницки изјави дека не би можел да ја замисли земјата да не го исполни ветувањето да троши 1,4% од БДП за одбрана во 2020 година, пишува весник The Daily Prague ...

НЕ СЕ БУТКА КАКО ТРАМП: Светските моќници го игнорираат Трудо (ВИДЕО)

Телеграф - пред: 4 часа

Поради ставовите, но и поради изгледот, канадскиот премиер е омилен меѓу жените во светот По Самито на НАТО 2017, светските моќници се собраа во Италија по повод 43 собир на Г7. Таму беа првите луѓе на седумте најразвиени земји во светот (САД, ...

Силен земјотрес на Камчатка

Локално - пред: 6 часа

Жителите на некои населени места на полуостровот Камчатка почувствувале земјотрес, чиј интензитет бил 5,0 степени според Рихтеровата скала, соопшти APA. Епицентарот на потресот се наоѓал во Тихиот Океан и бил лоциран на 120 километри од градот ...

Најмалку 20 цивили загинаа во воздушните напади во Сирија

Алсат-М - пред: 18 часа

Најмалку 20 цивили загинаа, а седуммина се повредени во провинцијата Рака, во воздушниот напад на меѓународните коалициски сили, предводени од САД, јави Сана. Според сириската агенција, инцидентот се случил сношти, осум километри јужно од градот ...

Најмногу 20 цивили загинаа во воздушните напади во Сирија

А1 On

Најмалку 20 цивили загинаа во воздушните напади во Сирија

Телевизија Нова

Најмалку 20 цивили загинаа во воздушните напади во Сирија

Курир

Локално Н.Македонија Телеграф

7 поврзани вести »

РУСКИ НОСАЧИ НА ХЕЛИКОПТЕРИ: На нив треба да слетуваат и да полетуваат моќните „Kа-52“ (ВИДЕО)

Телеграф - пред: 15 часа

За да се изгради еден носач на хеликоптери, ќе бидат потребни четири години, а ќе бидат поставени на десантни бродови Изградбата на носачите на хеликоптери е дел од руската воена програма за следните седум години.

Либиската терористичка група Ансар Ал-Шарија најави распуштање

МКД - пред: 19 часа

Либиската група Ансар Ал-Шарија, која ОН и САД ја класифицираат како терористичка организација, го објави своето „распуштање" во соопштението објавено на интернет. Групата поврзана со Ал Каеда, Вашингтон ја обвинува дека стои зад нападите на 11 ...

Бразилскиот претседател го смени министерот за правда, иако во тек е голем корупциски скандал

Локално - пред: 15 часа

Во позадината на корупцискиот скандал што ја тресе фотелјата на шефот на државата, претседателот на Бразил Мишел Темер го смени министерот за правда. Скандалот е поврзан околу записите на разговор на шефот на државата, соопшти агенција ТАСС, ...

Никакви разводи за време на Рамазан, за да нема импулсивни одлуки поради глад

Локално - пред: 14 часа

Шефот на палестинските исламски судови им нареди на судиите да не разведуваат бракови за време на светиот муслимански месец на пости Рамазан, бидејќи лишувањето од храна и цигари може да предизвика избрзани решенија, пренесуваат агенциите.

ИСИС со закани до Европа

Алсат-М

Три работи кои не сте ги знаеле за Рамазан

Вест

Почнува светиот месец Рамазан – Невладините организации со бесплатни ифтари

ТВ21

OhridNews Канал5 Шеталиште Вечер Канал 77 Телеграф Вечер Канал 77

12 поврзани вести »