TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

14-годишната Ела е жртва на терористичкиот напад во Манчестер: "Тато, не можам да ги движам нозете. Има крв насекаде"

Точка - пред: 1 ден

Ела имала осум гелери во нозете и била цела со посекотини. 14-годишната Ела Мекговерн од Хаслингден, северно од Манчестер, била на концертот на Аријана Гранде кога се случил терористичкиот напад. Останала без двете нозе.

Моја Европа: Небо, земја, идентитет

Deutsche Welle - 27.05.2017

Врз што се засноваат идентитетите? Сѐ додека човекот не живее на вселенски брод, неговото „овоземско село“ ќе го определува неговото самосфаќање. Денот на евангелистичката црква го познаваме како спиритуелен настан, кој ги слави обединувачките сили ...

Зошто на Москва и требаат талибанците?

А1 On - 27.05.2017

Дојче веле – Бон Пред 30 години Американците ги вооружуваа муџахедините да се борат против Советите, денес, тврдат некои извори, Русите ги вооружуваат талибанците да се борат против Американците, а додека ја играат таа геостратешка игра, Авганистан ...

Напад на талибанците на воена база во Авганистан

Р.С.Европа
2 поврзани вести »

Американските претседатели и нивниот однос кон ФБИ

А1 On - 27.05.2017

Дојче веле – Бон Американскиот претседател Доналд Трамп го смени директорот на ФБИ Џејмс Коми. Постапката е груба, но тоа не е преседан во американската историја. Понекогаш односите биле многу тесни. Еве неколку примери, пишува Дојче веле.

FYB London – паметна, функционална и луксузна женска чанта

Бизнис Инфо - 27.05.2017

Фото: Kickstarter Даниел Ричисон од Велика Британија дизајнираше паметна, практична и луксузна женска чанта што го носи името FYB London. Мултифункционалната и елегантна чанта се отвора со помош на отпечаток од прстот, со што е целосно заштитена од ...

Иран ја изгради третата подземна ракетна база: Продолжуваме со жестокиот развој!

Точка - 27.05.2017

Еден од највисоките команданти во иранската Револуционерна гарда, Амирали Хаџизадех, откри за иранските медиуми дека штотуку е изградена третата подземна база за производство на балистички ракети.

Smacircle S1, електричен велосипед што се собира во ранец

Бизнис Инфо - 27.05.2017

Фото: Indiegogo Кинеската компанија Smacircle претстави електричен велосипед којшто е компактен, лесно пренослив и може да се собере во ранец во пет чекори. Smacircle S1 тежи само седум килограми и неговата рамка е направена од карбонски влакна.

Growtainer – контејнер претворен во вертикална градина

Бизнис Инфо - 27.05.2017

Фото: Growtainers.com Американскиот ланец на супермаркети, Central Market во соработка со иновативната компанија CWA Advisors го создадоа првиот контејнер што претставува вертикална градина – Growtainter , пишува And now u know.com .

Јапонија: Тронот натежнува врз плеќите на малиот принц

Слободен Печат - 27.05.2017

Нас­лед­ник – Им­пе­рис­ка­та ло­за од 2.500 го­ди­ни ќе на­теж­не на де­сет­го­диш­ни­от принц, чие ра­ѓа­ње пред 11 го­ди­ни ја зап­ре де­ба­та­та да­ли тре­ба пов­тор­но да им се доз­во­ли на жен­ски нас­лед­нич­ки да дој­дат на тро­нот.

Штит од ракетите на Ким: Пентагон планира пробно пресретнување на интерконтинентални ракети

Точка - 27.05.2017

Американците планираат да изведат пробно пресретнување на интерконтинентални ракети, пренесува новинската агенција "AP". Системот за против-ракетна одбрана на САД засега не може да се каже дека е целосно ефикасен.