TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Ликвидирана терористичка група во Грузија

Тера - пред: 17 часа

Припадник на грузиските специјални сили и тројца членови на вооружена група осомничена за тероризам, загинаа во полициска акција, изведена во периферијата на Тбилиси, изјави заменикот-шеф на администрацијата за државна безбедност Нино Ѓорѓобијани.

Паника во главниот град на Грузија: После повеќечасовни вооружени престрелки, уништена е терористичка група

Точка

Еден специјалец и тројца осомничени терористи загинаа во акција на грузиската полиција

А1 On

Грузиски полицаец и тројца осомничени терористи убиени во полициска операција

Република

Вечер Вечер Курир Press24

8 поврзани вести »

Висок американски генерал за Трамп: „Идиот со интелигенција на четиригодишно дете“

МКД - пред: 16 часа

Доналд Трамп има голем број неистомисленици во сопствената администрација, а неколку високи функционери на САД воопшто не го почитуваат, пишува Њујорк тајмс. Најновиот пример за ова тврдење е случајот со советникот за национална безбедност на белата ...

Генерал Мекмастер: “Трамп е идиот со интелигенција на четиригодишно дете“

Вечер
2 поврзани вести »

Специјалниот пратеник на ОН за Сирија утре во посета на Москва

Курир - пред: 12 часа

Специјалниот пратеник на ОН за Сирија, Стефан де Мистура утре ќе ја посети Москва, најави рускиот заменик министер за надворешни работи Генадиј Гатилов. Претходно руските медиуми јавија дека Мистура денеска ќе пристигне во Москва каде треба да ...

Специјалниот пратеник на ОН за Сирија утре во посета на Москва

А1 On
2 поврзани вести »

Денот на благодарноста во Њујорк ќе биде прославен под најстроги безбедносни мерки

+инфо - пред: 18 часа

Безбедносните служби најмногу ќе бидат сконцентрирани на парадата, што традиционално се одржува секоја година. Властите во Њујорк воведоа најстроги безбедносни мерки поради денешното празнување на Денот на благодарноста, бидејќи во минатогодишниот ...

Строги мерки за безбедност во Њујорк за Денот на благодарноста

Мета

Денот на благодарноста во Њујорк ќе биде прославен под најстроги безбедносни мерки

А1 On

„Црниот петок“ во Њујорк под најстроги безбедносни мерки

Нова ТВ

Н.Македонија Република Вечер Сител 24 Вести ТВ21 Алфа

11 поврзани вести »

Полициска акција во австралиски бегалски камп на Папуа Нова Гвинеја

МРТ - пред: 14 часа

Присилно се извлекуваат стотици мажи кои се плашат да излезат поради ксенофобичното расположение меѓу локалните жители. Австралија им плаќа на островските власти за сместување на илјадници азиланти кои со бродови сакаат да влезат на нејзината ...

Партнерство, но не и членство во ЕУ

Р.С.Европа - пред: 18 часа

Лидерите на Европската унија утре во Брисел треба да одржат состанок со цел продлабочување на врските со шест источни соседи на ЕУ. Таканарешеното Источно партнерство е дизајнирано да ја зајакне трговијата и да ги промовира европските вредности во ...

Русија со контрамерки поради заканата од „Гугл“

МРТ - пред: 15 часа

Американските разузнавачи утврдиле дека овие медиуми ширеле дезинформации и објавувале негативни текстови за демократската кандидатка Хилари Клинтон... Русија се закани со контрамерки поради акцијата на компанијата „Алфабет“, компанија- мајка на ...

Русија му се закани на Гугл со контрамерки, ако ја намали видливоста на „Спутник“ и РТ

Алсат-М

Русија се закани со контрамерки против Гугл доколку ја намали видливоста на руските медиуми

А1 On

Москва се закани со одмазда, ако Гугл ги деградира Спутник и РТ

Р.С.Европа

Стандард Курир Н.Македонија Алфа

8 поврзани вести »

Бум на велосипедите во „Големото Јаболко“

Стандард - пред: 12 часа

Зголемување на велосипедските ленти, давање бесплатни шлемови и организирање бесплатни часови: Њујорк прави големи чекори во промовирањето на велосипедизмот и спречувањето на штетните гасови.

САД: Научници развиваат растенија што ќе детектираат биолошки опасности

Бизнис Инфо - пред: 13 часа

Фото: Pixabay Истражувачи од DARPA, американската владина агенција за истражување создаде нова технологија, наречена Advanced Plant Technologies (APT) што има за цел да ги искористи растенијата како детектори на опасности, пишува Engadget .

Во Франција уапсен рускиот олигарх Сулејман Керимов

Стандард - пред: 17 часа

Рускиот сенатор и милијардер Сулејман Керимов официјално е обвинет во Франција за перење пари. Тој беше уапсен во понеделникот на аеродромот во Ница. Против 51-годишниот руски олигарх беше поднесена пријава за перење пари со цел даночно затајување.

Рускиот сенатор и милијардер Керимов официјално обвинет во Франција за перење пари

Локално

Неверојатната приказна на Сулејман Керимов, рускиот тајкун кој контролира политика и милијарди

Вечер

Во Франција уапсен рускиот пратеник и бизнисмен Керимов

Сител

+инфо Република Курир А1 On +инфо Нова ТВ А1 On Алфа

12 поврзани вести »