TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Неидентификуван напаѓач пукал во 7 лица во Сент Луис, едно е убиено

Точка - пред: 23 часа

15-годишно момче било убиено во пукањето во Сент Луис, во американската држава Мисури, според извештаите на локалните медиуми. Вкупно седум лица биле застрелани, 15-годишно момче убиено, а 8-годишно дете сериозно повредено, во Сент Луис, во ...

Херојот од Лондон награден и унапреден директно од кралицата

Фактор - пред: 1 ден

Британскиот пратеник Тобајас Елвуд кој се обиде да го спаси повредениот полицаец во нападот кај Парламентот, е унапреден во советник на кралицата Елизабета Втора. Оваа одлука ја соопшти кабинетот на британската премиерка, Тереза Меј.

Добрата Меркел, лошата Германија

Deutsche Welle - 25.03.2017

Јарослав Качински во последно време е полн со фалби кон Ангела Меркел. Но, Варшава започна конфронтирачки курс, во чии рамки цел на напади се и германски издавачки куќи. Несогласувања има и околу „Европа со две брзини“.

Добрата Меркел и лошата Германија

Стандард
2 поврзани вести »

Индија се држи за „силната рака“

А1 On - 25.03.2017

Комерсант – Москва Индија ги објави резултатите од регионалните избори во пет држави, кои се всушност по де факто референдум за доверба кон владејачката Баратија џаната (Индиска народна партија) предводена од премиерот Нарендра Моди.

Зошто Германците имаат доверба во својата држава?

А1 On - 25.03.2017

Танјуг – Белград Германската полиција ужива голема доверба меѓу Германците, како ниту една друга државна институција, покажа анкета од Институтот за истражување на пазарот, според која Германците пак најмала доверба имаат во политичките партии.

За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?

Вест - 25.03.2017

На хартија, Европа и јас сме речиси на иста возраст. Шеесетина години, токму во вистинската зрела возраст, кога најмногу се размислува. Нашата Унија, тогаш Заедница, е родена во 1957 година во Рим, како резултат на еден договор, чија шеесетгодишнина ...

eArche, флексибилен соларен панел што е за 80% полесен од другите

Бизнис Инфо - 25.03.2017

Фото: SunMan eArche е флексибилен соларен панел чијашто тежина е за 80% помала од другите соларни панели. Панелот го направи Женгронг Ши, основач на кинеската соларна компанија Suntech, во соработка со австралиската соларна компанија Energus.

Поранешен советник на Трамп ќе одговара пред Комитетот за разузнавање на Конгресот

А1 On - 25.03.2017

Поранешниот советник на Доналд Трамп, во текот на предизборната кампања, минатата година, Пол Менафорт се согласил да биде испрашуван пред Комитетот за разузнавање на Конгресот на САД, околу сомничењето за врските на изборниот тим на Трамп со Русија.

САД ги утврдуваат наводите за руско мешање во изборите

Р.С.Европа

Поранешен советник на Трамп ќе одговара пред Комитетот за разузнавање на Конгресот

Курир

Поранешен советник на Трамп ќе одговара пред Комитетот за разузнавање на Конгресот

Сител

Телевизија Нова Канал 77 Н.Македонија

7 поврзани вести »