TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Турските граѓани се откажуваат од Ротшилд и доларот – купуваат злато!

Вечер - 17.11.2017

"Полуги и кованици се купуваат, голема е побарувачката за ваква врста на инвестиции... Турција го исфрли Ротшилд, додека граѓаните и банките го отврлаат доларот во корист на злато. Централната банка го засили купувањето на злато во последните ...

НАСА открива кои градови би можеле да бидат потопени...

Н.Македонија - 17.11.2017

НАСА открива кои градови би можеле да бидат потопени НАСА направи нова алатка за предвидување кои градови ќе бидат потопени поради топењето на мразот предизвикано од глобалното затоплување, објави Ивнинг стандард.

НАСА открива кои градови би можеле да бидат потопени

+инфо

НАСА открива кои градови би можеле да бидат потопени

Алфа

НАСА открива: Овие градови може да бидат потопени со глобалното затоплување

Курир

Република Press24 Популарно Сител БркајРабота А1 On Скопје24

11 поврзани вести »

ЕУ може да стане „фискална“ унија по моделот на СФРЈ

CivilMedia - 17.11.2017

ЕУ и еврозоната се наоѓаат пред слични дилеми како поранешна Југославија на почетокот од 90-те години, барем кога станува збор за натамошно изедначување на даночните системи во земјите-членки, јавува МИА .

Ги нема веќе славните германски тенковски единици

+инфо - 17.11.2017

Повеќе од половина од главните германски тенкови „Леопард 2“ се надвор од употреба. Повеќе од половина од главните германски тенкови „Леопард 2“ се надвор од употреба, а значителен број борбени возила се сметаат само „условно употребливи“ затоа што ...

Повеќе од половина од главните германски тенкови „Леопард 2“ се надвор од употреба

Сител

Повеќе од половина од главните германски тенкови „Леопард 2“ се надвор од употреба

А1 On

Повеќе од половина од германските тенкови „Леопард 2“ се надвор од употреба...

Н.Македонија

Либертас

5 поврзани вести »

Германски суд: Кувајт ервејз има право да забрани Израелци на своите летови

+инфо - 17.11.2017

Судот утврди дека кувајтската компанија само ги почитувала законите на својата земја која не ја признава државата Израел. Германски суд во Франкфурт пресуди дека компанијата „Кувајт ервејз“ има право да одбие да прими во авион патник од Израел ...

Германски суд: Кувајт ервејз има право да забрани Израелци на своите летови

Сител

Германски суд: Кувајт ервејз има право да забрани Израелци на своите летови

А1 On

Германски суд: Кувајт ервејз има право да забрани Израелци на своите летови

Локално

Н.Македонија Либертас

6 поврзани вести »

Waymo ќе нуди целосно автономни такси услуги

Бизнис Инфо - 17.11.2017

Фото: Waymo Waymo, проект за самоуправувачки автомобил на Google, стартува целосно автономна такси услуга без присуство на возач, откако успешно ги тестираше своите возила на патиштата во Аризона, САД.

Шулц за преговорите во Берлин: Германија и Европа повеќе не можат да чекаат

Стандард - 17.11.2017

Претседателот на Германската социјалдемократска партија (СДП), Мартин Шулц, повика за обединување на партиите од потенцијалната коалиција „Јамајка“ (Унијата (ЦДУ / ЦСУ), Слободната демократска партија и „Зелените“), пренесе „ЗДФ“.

Кина: Полициска станица без полицајци, полагање на возачки испит преку виртуелна реалност

Бизнис Инфо - 17.11.2017

Фото: YouTube Полициска станица во кинескиот град Ухан соработува со кинескиот технолошки гигант Tencent за да се отвори првата полициска станица без полицајци. На овој начин ќе се поедностават административните процеси и ќе се намалат трошоците за ...

Зетот на Трамп не предал важни мејлови за „Викиликс“ и Русија до Сенатот на САД

Стандард - 17.11.2017

Зетот на американскиот претседател Доналд Трамп, Џаред Кушнер, не споделил со екипата на „руската истрага“ мејлови, распространети меѓу екипата на Трамп, кои зборуваат за „задкулисни“ комуникации со Русија за време на предизборната кампања, ...

Шведска домаќин на средба на врвот на ЕУ за социјални прашања

+инфо - 17.11.2017

Средбата е дел од напорите на Брисел и Шведска за обновување на довербата во властите, во моменти кога се зајакнува популизмот во Европа. Шефови на држави или влади од Европската Унија ќе претстојуваат денеска во шведскиот град Гетеборг, каде ќе ...

Шведска домаќин на средба на врвот на ЕУ за социјални прашања

Сител

Шведска домаќин на средба на врвот на ЕУ за социјални прашања

А1 On
3 поврзани вести »