TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Оваа куќа може да се направи за 6 часа: Со неа можете да се преселите било каде (видео)

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Монтажната куќа која се склопува за само шест часа и чини нешто помалку од 29.000 евра можеби е иднината на живеењето, односно преселувањето, со оглед на тоа дека не можете да замислите побрза и поедноставна изработка на новиот животен ...

Оваа куќа може да биде склопена за само шест часа од тројца луѓе

Иновативност

(ВИДЕО) Како лего – цела куќа готова за 6. часови – и тоа каква!

Екран

И тоа е можно: Оваа куќа се гради за 6 часа, а чини 29.000 евра (Видео)

Sky

Точка Бизнис Инфо Црнобело Среќа.mk

8 поврзани вести »

Археолозите во чудо: Пронајдена тврдина стара 3.000 години на дно на езеро (видео)

Канал5 - пред: 9 часа

Изгубен град стар 3.000 години пронашле нуркачите и истражувачите во турското езеро Ван. Тврдината ја откриле археолозите од Универзитетот Јузунџи Јил во соработка со тим на нуркачи. Остатоците од тврдината се простираат на површина од еден ...

Во најголемото турско езеро најдена тврдина стара 3.000 години (видео)

365

Во турското езеро Ван откриена тврдина стара 3000 години

МКД

Во најголемото турско езеро откриена тврдина стара 3.000 години (ВИДЕО)

МКД

Кајгана Н.Македонија Радио МОФ Точка Факултети Вечер Студенти

11 поврзани вести »

Започна големата онлајн распродажба во ТЕЛЕКОМ!

Факултети - пред: 4 часа

И оваа година Македонски Телеком се вклучува кон глобалната „Black Friday“ шопинг акција со извонредна онлајн продажба. Корисниците денес и за време на викендот ќе може да купат одлични паметни телефони со неверојатен попуст.

Купете во Телеком онлајн продавницата - Попуст на телефони до 50%

Црнобело

Само три проценти од Македонците подготвени да купуваат онлајн

Кумановски м.

Купете во Телеком онлајн продавницата: Попуст на телефони до 50%

Точка

Радио МОФ Бизнис Вести Шеталиште Денар Канал5 МакМода Слободен Печат Фактор

22 поврзани вести »

Lyft со нови половина милијарда долари ќе го брка Uber

Телефони.мк - пред: 8 часа

Lyft како еден од најсериозните конкуренти на Uber во областа на повик на возачи преку апликација успеа да собере уште половина милијарди долари преку инвестицискиот фонд CapitalG со што ја подобри финансиската состојба и можноста за нови инвестиции.

Lyft привлече уште 500 милиони долари финансирање

Стандард

Компании, кои се најголеми жртви на кражба на податоци (инфографик)

Стандард

Украдени податоци за 57 милиони корисници на Убер, американската и британската влада започнаа истраги

А1 On

IT.mk Додај Гас Smartportal Нетпрес Стандард Локално Иновативност

11 поврзани вести »

Tesla во Австралија ја заврши инсталацијата на најголемата литум-јонска батерија на светот

Нетпрес - пред: 6 часа

Американската технолошка компанија „Tesla“ го заврши инсталирањето на најголемата литиум-јонска батерија на светот и следните денови планира да ја вклучи. Батеријата којашто може да складира енергија со моќност од 100 мегавати во Јужна Австралија би ...

Маск ќе го добие облогот – ќе успее навреме да ја заврши инсталацијата на најголемата батерија во светот

Макфакс

Тесла го најави првиот електричен камион

Алсат-М

Тесла „крвари“ по 8.000 долари на минута

Оff.net

Авто Плус Стандард +инфо Фактор Факултети Факултети Кајгана Денар

16 поврзани вести »

САД ќе го укинуваат законот за „неутралност на Интернет“

А1 On - пред: 8 часа

Федералната комисија за комуникации го објави предлог-планот за укинување на законот за „неутралност на Интернет“, кој ги спречува провајдерите да фаворизираат одредени апликации, веб сајтови или услуги.

Од 14. декември интернет повеќе никогаш нема да биде ист!?

Екран

Борбата за нет-неутралност е рекет

Оff.net

Предлог во САД за замена на мерките за неутралноста на интернет

Глас на Америка

IT.mk

5 поврзани вести »

Индија успешно го тестираше најбрзиот проектил во светот (ВИДЕО)

МКД - пред: 2 часа

Најбрзиот надзвучен проектил во светот, познат под кодното име „брахмос“, успешно е лансиран пред неколку дена во Индија. Експертите што го развиле новото оружје тврдат дека нивниот проектил „ќе го промени односот на силите на глобалната воена ...

Празниот југословенски брод кој со години бесцелно талка по Атлантикот (ВИДЕО)

МКД - пред: 3 часа

Славниот брод „Љубов Орлова“ со години талка по Атлантскиот Океан, а последен пат беше виден во 2013 година 1.000 километри од брегот на Ирска. Екипата на документарецот на Сајенс ченел сега шпекулира дали овој брод пред неколку дена се насукал на ...

Проколнатиот брод на Тито со години бесцелно талка во Атлантикот

Кајгана
2 поврзани вести »

Претседателката на Естонија предупредува: „Поради дигиталната револуција би можела да исчезне државата како ...

МКД - пред: 7 часа

Претседателката на Естонија предупреди дека институцијата држава би можела да исчезне ако не држи чекор со напредокот на технологијата и дигиталната револуција. „Како претседателка на Естонија, претставувам едно навистина дигитално општество кое има ...

Седум иновации во земјоделството кои мора да ги видите за да поверувате

Иновативност - пред: 7 часа

Технологијата и иновациите ги подобруваат сите полиња во животот, па исклучок не е ни земјоделството. Еве седум неверојатни иновации. Првата е расадувач кој го скратува времето за садење за 88%.