TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Изгубениот континент под Тихиот Океан

Факултети - пред: 2 часа

Неодамна научниците пронајдоа изгубен континент во Тихиот Океан - „плови на запад од Сиднеј и ќе ја пронајдеш Зеландија“, велат тие. Нема да можете да ја видите, но длабоко под океанот се наоѓа земјата што се шири на 4,9 милиони квадратни километри, ...

Уште еден астероид помина покрај Земјата

Канал5 - пред: 11 часа

Вечерва уште еден голем астероид помина покрај Земјата . Откако на 12 овој месец астероид прелета на само 42 000 километри од Земјата , вечерашниот астероид прелета на малку поголемо растојание.

Уште еден астероид со големина на куќа ќе помине вечерва покрај Земјата

Кајгана
2 поврзани вести »

Преносниот уред AQUAIR прави вода од воздухот

Иновативност - пред: 12 часа

Недостигот од вода за пиење не ги засега само сушните земји – и земји кои се во тропски области немаат доволно свежа вода за пиење. Студенти од Националниот универзитет Ченг Кунг од Тајван го решаваат тој проблем со својот изум AQUAIR, преносен уред ...

Aquair – уред за собирање на вода од воздухот

Бизнис Инфо
2 поврзани вести »

Tip of the Week – Балансирање на очекувањата

Иновативност - пред: 11 часа

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење Станавме општество во кое очекувањата се високи, но ајде што се ...

Излезе Windows 10 Fall Creators надградбата, кои се најдобрите функции?

IT.mk - пред: 18 часа

Од Microsoft се имаат обврзано да исфрлуваат по две содржителни надградби за Windows 10 секоја година. Првото надополнување за годинава излезе на пролет, а есенската надградба почна полека да се вдомува во компјутерите на корисниците.

Како веднаш да ја инсталирате Fall Creators надградбата за Windows 10 ?

Smartportal

Надградбата Microsoft Windows 10 Fall Creators е официјално достапна за преземање

Стандард
3 поврзани вести »

Оваа неверојатна машина може да ви изгради куќа за само два дена

Press24 - пред: 10 часа

Сакате да изградите куќа, а не сакате тоа да трае долго?! Погледнете како оваа машина го прави тоа. Неверојатната робот машина ги воодушеви сите зошто ги реди циглите брзо и уредно, па така за два дена куќата е готова.

Српската игра Mindy им помага на децата со хиперактивно нарушување

IT.mk - пред: 16 часа

Mindy е видеоигра која треба да им помогне на децата кои имаат проблемите со концентрацијата. Играта е дело на iOS девелоперот Стефан Бранковиќ и психолог од Шведска, Нана Шпец. Видеоиграта треба да им помогне на децата кои имаат проблем со ADHD ...

Видео: Што открива „рендерот“ за HTC U11 Plus

Телефони.мк - пред: 16 часа

Промоцијата на HTC U11 Plus е се поблиску па така се почесто се појавуваат нови информации за неговите спецификации, а во последно време и за финалниот изглед во кој нема да видиме премногу разлики од претходниот модел, освен што ќе има потенка ...

Бенчмарк резултати: HTC U11 Plus

GSM.mk

HTC U11 Plus за прв пат се појави на Geekbench

Телефони.мк
3 поврзани вести »

„Фејсбук“ повторно со новитет: вашите статуси повеќе нема да бидат исти

Факултети - пред: 20 часа

Популарната социјална мрежа со најновата промена се обидува да ги поттикне корисниците во статусите да користат само текст. Тестирањето на оваа нова опција веќе започна, а на корисниците ќе им овозможи да одредат после колку време нивниот статус ќе ...

Редовно користите Вибер, но овие трикови сигурно не сте ги знаеле

Курир

Facebook ќе му конкурира на LinkedIn – тестира опција за CV/резиме

Иновативност

Редовно користите Вибер, но овие трикови сигурно не сте ги знаеле

Скопје24

Хитпортал Телефони.мк Факултети Кајгана Точка Денар Република GSM.mk

15 поврзани вести »

Начини за слушање на „ЈуТјуб“ видеа во позадина

Факултети - пред: 18 часа

„ЈуТјуб“ е Интернет замената за телевизијата, па затоа често и го користиме, но „Гугл“ не дозволува на нашите мобилни телефони да гледаме видеа во позадина додека се вклучени други апликации.