TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

База на нафтена платформа, пред да ја постават

365 - пред: 9 часа

Сте ја замислиле некогаш вака голема? Тешко. А еве како изгледа ...

Вработените на Microsoft добија канцеларија на дрво

Идивиди - пред: 15 часа

Многу истражувања покажуваат дека престојот во природа може да ја поттикне креативноста, продуктивноста и вниманието. Microsoft ја прифати оваа филозофија и изгради кампус со мини апартмани во природа на дрво за своите вработени.

Работа од соништата: Ќе се воодушевите кога ќе видите што направи “Microsoft” за своите вработени

Точка

Вработените во Microsoft добија куќичка на дрво

Телефони.мк

Microsoft изгради куќички на дрво за своите вработени

Бизнис Инфо
4 поврзани вести »

Пристигнува проектор за Nintendo Switch

Точка - пред: 9 часа

Конзолата Switch на Nintendo е многу популарна, но сепак не е идеална за мултиплеер игрите поради малиот екран од само 6,2 инчи. Но, сега пристигна решение за тој „проблем“. OJO Portable Projector Dock овозможува приказ на игрите на подлога до 150 ...

Виктор Нелепа, Македонецот кој ја измисли „паметната палма“ во Дубаи доаѓа на Самит Македонија 2025!

Иновативност - пред: 12 часа

Виктор Нелепа e главeн извршен директор на „D-idea Media”, компанија која помага во развојот на Дубаи како паметен град и придонесува за напредокот на технолошката и маркетинг индустријата воопшто.

Корисниците од САД сега може да нарачуваат храна преку Facebook

Smartportal - пред: 13 часа

Може слободно да се каже дека веќе цел живот ни се врти околу Facebook или некоја од другите друштвени мрежи, меѓутоа тоа не значи дека нема уште аспекти од животот што може да се приклонат кон ова.

Вештачката интелигенција на Google пишува подобар код од своите креатори

IT.mk - пред: 15 часа

Вештачката интелигенција која ја креираа од Google, AutoML набрзина ги надмина своите творци. AutoML испеа да напише неколу програми за машинско учење кои се поефикасни од кодот кој го напишаа нејзините творци , вели NextWeb .

Како ќе изгледа Windows 10 со Fluent Design во Fall Creators Update

Smartportal - пред: 14 часа

Fall Creators Update е најновата верзија на Windows 10 која конечно и официјално станува достапна од денес, односно 17 октомври. Ова се разбира не значи дека веднаш ќе можете да ја добиете преку делот за ажурирање на системот, истата како и секогаш ...

Со оваа професија може да заработите и до 120.000 долари годишно. Пријавете се на курсот!

Факултети - пред: 13 часа

Ако сакате да изградите кариера во сајбер безбедноста, нема подобро опција од тоа да научите како функционира и како да го користите пенетрациското тестирање. Со разбирање на слабостите и опасностите од структурата на вашата мрежа, ќе научите како ...

Паметен билборд ја таргетира својата публика според автомобилот

Smartportal - пред: 14 часа

Фото:TechnologyReview Напредокот на технологијата дава голем број на поволности во секојдневниот живот на луѓето. Меѓутоа, особено е интересно кога фузија на технолошките достигнувања и маркетингот ќе резултираат со дигитален, паметен билборд.