TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Смартфон кој ќе може да се користи 7 дена без полнење

GSM.mk - пред: 17 часа

Oukitel на почетокот на следната година па пазарот ќе претстави уред со батерија од дури 11.000 MAH, што го прави еден од ретките произведувачи кои во својата понуда имаат вака моќна батерија.

Овој паметен телефон ќе може да се користи 7 дена без полнење

ЗаЗабава

Доаѓа смартфон со батерија што трае 7 дена

Кајгана

Паметен телефон кој ќе може да се користи и до 7 дена без полнење

Точка

USB Среќа.mk

6 поврзани вести »

NASA: Новиот остров може да даде увид во животот на Марс (ВИДЕО)

USB - пред: 14 часа

Новиот остров формиран при вулканска ерупција во оддалечениот дел од Пацификот, пред 3 години, може да понуди увид во тоа како се развивал животот на Марс, соопштуваат од NASA. Островот Хунга Тонга Хунга Хапаи се издигна од морското дно на околу 65 ...

НАСА објави сателитски снимки: Се создава нов остров во Тихи океан

Sky

НАСА: Новиот остров може да даде увид во развојот на животот на Марс

Факултети

Остров исплива на површината на Атлантскиот Океан

USB
4 поврзани вести »

Откриени остатоци од пингвин со димензии на човек

Кајгана - пред: 18 часа

Фосилни остатоци од пингвин со големина на човек откриени се во Нов Зеланд соопшти новозеландскиот национален музеј Те Папа, а ова откритие ќе го промени мислењето на научниците околу еволуцијата на птиците.

На земјата некогаш шетале џиновски пингвини

Кумановски м.

Откриени остатоци од пингвин со големина на човек

USB

Откриени остатоци од пингвин со човечка големина

Точка

Локално

5 поврзани вести »

Новиот Lenovo смартфон ќе има двојна задна камера

Кајгана - пред: 17 часа

Новиот смартфон на компанијата Lenovo, моделот K320t ќе има двојна задна камера. TFT дисплејот од 5,7 инчи ќе има резолуција од 1440х750 пиксели, процесор со 4 јадра на 1,3GHz, RAM од 2 или 3 GB и 16, односно 32GB внатрешна меморија.

Lenovo смартфон од пониска класа ќе има двојна задна камера

USB
2 поврзани вести »

Рецензија iPhone 8: Иновации во чипот и iOS 11

Телефони.мк - пред: 19 часа

Најновиот iPhone 8 има одличен дизајн, кој беше заедно претставен со својот поголем брат близнак Plus верзијата, како и ексклузивниот и јубилеен iPhone X смартфон. iPhone 8 и iPhone 8 Plus располагаат со иновации, и имаат подобрени перформанси.

Apple го објави својот досега најскап компјутер (фото+видео)

Денар - пред: 15 часа

„Apple“ го претстави својот најскап компјутер: „iMac Pro“. Новиот десктоп компјутер, кој беше претставен за прв пат на Конференцијата на програмерите во јуни, вчера се појави во продавниците во целиот свет.

Продажбата на iMac Pro започнува утре

ЗаЗабава

Најмоќниот Apple уред на продажба од овој месец

GSM.mk
3 поврзани вести »

Едноставен трик за зголемување на сигналот на вашиот мобилен телефон

Точка - пред: 14 часа

Погледнете како брзо и едноставно можете да го зголемите сигналот на вашиот телефон доколку имате потреба од тоа. Ако се најдете во зона каде што има слаба покриеност на мрежа и не ви врши работа слабиот сигнал кој го фаќа вашиот телефон, со овој ...

Како да го засилите сигналот на вашиот смартфон?

USB
2 поврзани вести »

Поранешна воена база во Бостон ќе биде претворена во паметен град

Иновативност - пред: 19 часа

Плановите за изградба на нов град во близина на Бостон, на околу 13 километри оддалеченост, се готови. Компаниите Sasaki Associates и Elkus Manfredi Architects веќе го комплетираат мастер планот за земјиштето со површина од околу 6 квадратни ...

Како точно функционира опцијата “People you may know”?

USB - пред: 16 часа

Многумина го доживеале оној чуден момент кога во “People You May Know” на Фејсбук здогледале некој познаник потполно неочекувано. Една жена во “People You May Know” ja здогледала својaтa далечнa роднина со која немала никаков заеднички пријател, ...

Стив Џобс објаснил зошто "iPhone" се произведува во Кина, а сега неговиот наследник објаснил дека причината не е ...

Точка - пред: 17 часа

Извршниот директор на компанијата "Apple", Тим Кук, објаснил зошто повеќето производи на таа компанија и натаму се произведуваат во Кина. "Постои забуна во врска со Кина. Тоа е мое мислење.