TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Квантни компјутери vs. традиционални компјутери

IT.mk - пред: 15 часа

Бројот на компании кои работат на квантни компјутери последниве неколку години е се поголем. IBM, Google, Microsoft, Nvidia се дел од компаниите кои работат на квантни компјутери. Талиа Гершон од IBM зборува за проблемите кои ќе можат да се решат со ...

Американскиот Врховен суд ќе решава дали САД ќе може да шпионираат низ цел свет

Оff.net - пред: 10 часа

Случајот за кој треба да одлучува судот е „САД против Микрософт“ и уште од сега се смета за клучниот случај за иднината на интернет приватноста. Она што до сега не успеаа да го разрешат пониските судови е дали американските власти можат да ги бараат ...

Изумител од IBM очекува драматични промени во наредните 2 децении

Smartportal - пред: 15 часа

Фото: Phys.org Според предвидувањата на еден од постарите изумители од компанијата IBM, сценаријата од филмовите кои се занимаваат со научна фантастика е најмногу 20 години оддалечена од денешницата.

Rovio ги обединува Angry Birds со Iron Maiden

Денар - пред: 11 часа

„Rovio Entertainment“, инвеститорот на мобилната игра „Angry Birds”, кој беше оценет на 1 милијарда долари минатиот месец во рамките на примарната јавна понуда, се здружил со англиските пионери во хеви метал „Iron Maiden“ во обид да го продолжи ...

Кула Analemma би се градела на 5.000 км од земјата

Smartportal - пред: 15 часа

Фото: CloudsArchitectureOffice Архитектонското биро Clouds Architecture со седиште во Њујорк, предлага изградба на невообичаена висококатница. Имено, нивната висококатница, Analemma ќе виси од астериод оддалечен од планетата 5.000 километри.

Кремацијата е застарена, време е да размислуваме за аквамација

365 - пред: 13 часа

Во неделата, калифорнискиот гувернер потпиша закон со кој за Калифорничаните станува легално правото да ги ликвифицираат телата на починатите. Се работи за процес познат како „водена кремација“, ака.

Tesla Inc. отпушти 700 вработени

Телефони.мк - пред: 16 часа

Компанијата Tesla Inc. отпуштила 700 вработени, затоа што смета дека нема потреба од нив, односно нема ефикасност. Ова е истовремено одлична тактика на лидерот Илон Маск , со цел да ги мотивира и да го извлече максимумот од оние што останале, т.е.

Во Tesla стотици отпуштања по годинешната анализа на остварувањата

Smartportal

Tesla отпушти стотици вработени во текот на изминатата недела

Денар

Tesla отпушти стотици вработени во текот на изминатата недела

Точка
4 поврзани вести »

(ФОТО) Бизнис елитата од регионот на Wine & Dine со Тиквеш

еМагазин - пред: 10 часа

По динамичниот прв работен ден од 6-та регионална економска средба Самит 100 во Скопје, регионалната бизнис елита уживаше во Wine & Dine настанот во организација на ВВ „Тиквеш“. Учесниците на самитот, над 150 бизнис и политички лидери и претставници ...

(ФОТО-ГАЛЕРИЈА) Бизнис елитата од регионот на Wine & Dine со Тиквеш

Иновативност
2 поврзани вести »

Apple изгуби 440 милиони долари

Кајгана - пред: 15 часа

„Apple“ ја изгуби тужбата со компанијата „VirnetX“, која ги тужеше поради прекршување на правилата за патенти во рок од цели 5 години. Помалата компанија „VirnetX“ која се занимава со патентирање на нови технологии ги доби сите помали тужби над ...

Рецензија Откријте дали имате симптоми за зависност од интернет

Телефони.мк - пред: 19 часа

Истражувањата докажуваа дека претераната употреба на интернет има огромна сличност со патолошкото коцкање. Во последните две децении зависноста од интернет се повеќе потврдува дека ова е навистина проблем и има потреба од посебни мерки на третман.