TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Актуелни маркетинг трендови кои секој бизнис треба да ги знае

Иновативност - 15.10.2017

Макетингот како начин за пренесување на порака од продавачот до купувачот постојано се менува, денес најмногу под влијание на технологијата Иако денес во дигиталниот маркетинг, нештата како електронска пошта и content marketing се сметаат како ...

Неверојатно видео во кое прикажан е свежо отстранет човечки мозок

Факултети - 15.10.2017

Човековиот мозок е неверојатно комплексен орган, кој ги содржи сите наши сеќавања и мисли. Во продолжение ќе погледнете видео кое било објавено на „Јутјуб“ од страна на невролошкиот институт на универзитетот во Јута, а има за цел да им помогне на ...

Научниците откриле лек што го лекува кариесот и го поттикнува растот на забите

Факултети - 15.10.2017

Забните пломби можно е наскоро да одат во историјата благодарение на откритието за лекот наречен „тидеглусиб“. Развиен и тестиран за да се третира Алцхајмеровата болест, лекот исто така дејствува на природниот механизам за повторно растење кај ...

Дознајте кој ви ѕвони со непознат број!

Вистина.мк - 15.10.2017

Facebook веројатно знае многу за вас, како и за мистериозните лица кои ви ѕвонат. Затоа компанијата претстави нова апликација која би требало да го реши проблемот со непознати броеви. Апликацијата Hello моментно е достапна само на Android уредите и ...

Десет апликации без кои денешната младина не може да живее

еМагазин
2 поврзани вести »

Иднината е тука: Камера за мобилни што гледа низ ѕидови

GSM.mk - 15.10.2017

Гледањето низ ѕидови, благодарение на модерната технологија, наскоро би можело да стане реалност. Научниците со години работат на решенија, а главна улога имаат ласерите и друга софистицирана технологија.

Цел свет ја сака хрватската модуларна маса Modulos

Иновативност - 15.10.2017

Иновативната модуларна маса Modulos од Хрватска ја оствари целта на кампањата за групно финансирање на Kickstarter и собра 34.000 долари, иако главната цел им беше 30.000. Во текот на кампањата Modulos доби нарачки од бројни земји од светот, меѓу ...

Alphabet инвестира милијарда долари во најголемиот конкурент на Uber – Lyft?!

Иновативност - 15.10.2017

Од Alphabet, компанијата-мајка која вклучува повеќе компании, меѓу кои и Google, размислуваат за инвестирање дури милијарда долари во Lyft, а според Bloomberg, парите би ги инвестирал самиот Google или инвестицискиот фонд на Alphabet, CapitalG.

Кина сака до 2030 година да стане водечка сила за вештачка интелигенција во светот

Иновативност - 15.10.2017

Кинеската влада планира Кина да стане земја од Западот и да стане водечка сила во обликувањето на иднината на вештачката интелигенција Дека станува збор за сериозен план говори и фактот дека со директивата која беше предложена е официјализирана ...

Дубаи ја лансираше првата државна криптовалута – emCash

Иновативност - 15.10.2017

Сите видови услуги во Дубаи наскоро ќе може да се плаќаат со emCash, односно криптовалутата со сопствен blockchain на чиј развој и имплементација работи локалната власт. Властите на Дуба одлучија да се свртат кон blockchain технологијата и да се ...

Шефот на Samsung даде оставка: Следи невидена криза

GSM.mk - 15.10.2017

Директорот на компанијата „Samsung Electronics“ Квон Ох Хјун поднесе оставка и рече дека јужнокорејскиот технолошки гигант се соочува со „невидена криза“. Квон даде оставка во време кога компанијата се опоравува од скандалот во кој Ли Џае Јонг, де ...