TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

10 топ дестинации за живеење за иселеници

Иновативност - 16.10.2017

Иселениците мислат дека Бахреин, Костарика и Мексико се најдобрите земји по стандардот на живеење за странци во светот моментално. Новите истражувања покажаа дека репутацијата на Велика Британија и САД како добри места за живеење опадна Бахреин се ...

Освојување на вселената: НАСА лета до Марс за 40 дена

Точка - 16.10.2017

Научниците на НАСА успешно тестирале X3 јонски потиснувачи за вселенски летала, кои би можеле да ги одведат луѓето до Марс за само 40 дена. Новата технологија која НАСА ја претставила во филмот "Марсовец" со Мет Дејмон овозможила брзо патување до ...

Новите слушалки на Google функционираат како личен преведувач

Црнобело - 16.10.2017

Гугл лансираше нов пар безжични слушалки коишто во себе ја имаат вградено опцијата на Гугл за преведување со звук, што значи дека можат да преведуваат 40 јазици симултано. Безжичните Пиксел слушалки беа прикажани минатата недела на презентацијата на ...

Новите слушалки на Google функционираат како личен преведувач

Орбис
2 поврзани вести »

CityAirbus летачко такси

Идивиди - 16.10.2017

Компанијата Airbus планира да го активира своето летачко такси наречено CityAirbus уште наредната година, а оваа најава е дојдена по успешниот тест на леталото кое полетува и слетува вертикално.

Секаде низ метрополата со CityAirbus летачко такси!

ЗаЗабава
2 поврзани вести »

Nike направи конектиран дрес за новата сезона на NBA

Иновативност - 15.10.2017

Дали сте вистински фан ан спортот? Доколку сте, знаете дека не би пропуштиле ниеден натпревар, особено некој каде што игра вашиот омилен играч. За таквите како вас Nike го направи конектираниот дрес NikeConnect NBA jersey.

Nike направи конектиран дрес за новата сезона на NBA

КадеВечер
2 поврзани вести »

Иднината е тука: Камера за мобилни што гледа низ ѕидови

GSM.mk - 15.10.2017

Гледањето низ ѕидови, благодарение на модерната технологија, наскоро би можело да стане реалност. Научниците со години работат на решенија, а главна улога имаат ласерите и друга софистицирана технологија.

Видео: Пред овој пешачки премин сите возачи застануваат

Press24 - 15.10.2017

Иако пешачкиот премин би требало да ги заштити пешаците при преминувањето на другата страна од улицата, многу возачи не ги почитуваат сите правила во сообраќајот. Овој пешачки премин е креативно решение кое ќе ги натера сите возачи да застанат на ...

Пред овој пешачки премин сите возачи застануваат

Пулс24
2 поврзани вести »